Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Krimi
  • Akční
  • Western

Sváteční vyjížďka (1962)

Komedie po italsku v rozpuku mládí. Český název z nějakého mně neznámého důvodu zpacifikoval chlapáctví původního "Předjíždění".

Ztracená duše (1977)

Vzrušoun o domě s tajemstvím, poněkud pouťová črta rozpolcené osobnosti a zřejmě i satira (pro mě jakožto Čecha těžko čitelná). Promluvy - zvlášť ty ing. Pyšného a učitele malby - tu a tam zajiskří; hudba je líbivá. Dílo si podle mě nezaslouží chválu, která se na ně snesla, ale německý distribuční název (v překladu "Ejakulát hrůzy") také ne.

Nová strašidla (1977)

Herecká smetánka v dvanácti černohumorných anekdotách, takřka bez výjimky věnovaných bezcitnému sobci, pokrytci, zbabělci a žvanilovi - jinak řečeno karikatuře vzorového italského muže. Jakost je nevyrovnaná; můj osobní žebříček: 1. "První pomoc"; 2. mimořádně hořké "Jako královna"; 3. "Tantum ergo"; 4. něžně anarchistické "Maminka a mamánek " atakdál.

Vůně ženy (1974)

Zábavná, byť zoufale sexistická sentimentální komedie na trase Turín-Janov-Řím-Neapol. Podbízivá jímavost jen tu a tam vystrkuje hlavičku, aby se v závěru utrhla ze řetězu. Přemíra manického Gassmana, příjemný hudební doprovod.

První láska (1978)

Z patra komedie po italsku Risi časem sestoupil do jejího přízemí a posléze do suterénu. Tady jsme v prostředním období. Sympaticky hořká nostalgie, životu blízká trapnost, často laciný humor a sentimentalita; Tognazzi je zároveň směšný, odpudivý i dojemný.

plakát

L'Étrange Monsieur Victor (1937)

Atmosféra meziválečného Toulonu a dialogy mě zaujaly víc než samotný kriminální příběh. Slavný Raimu se občas na můj vkus až moc tělesně rozevlál.

Lust for Gold (1949)

Béčkový černowestern s málo nápaditým, ale přesným názvem, žvanivým rámcovým voiceoverem a prapodivnou douškou mě příjemně překvapil množstvím realistických detailů a důsledností v psychologii postav a provedení akčních scén. Marshalla v režisérském křesle prý na poslední chvíli nahradil producent Simon; Ford v netypické roli nezklamal, Lupinová jako obvykle září. Závislost na starším (a podstatně lepším) "Pokladu na Sierra Madre" je zjevná stejně jako vliv na pozdější "Mackennovo zlato".

Mildred Pierceová (1945)

Nepříliš uvěřitelné ženské černomelodrama. Scénář dobrousil William Faulkner, Crawfordová se blýskla v titulní roli, Blythová obdařila její dceru protivností, která jistému recenzentovi (i mně) připadala až nelidská; výprava dělá starému Hollywoodu čest a kameraman Haller si mistrovsky vyhrál se stíny všech možných tvarů a velikostí.

Lacombe Lucien (1974)

Okupační drama, jakých není mnoho. Staré dobré, neokázalé Kino s Obsahem a spoustou otázek na tělo. Není divu, že se francouzskému lidu, háklivému na národní čest a šarm, hrubě nelíbilo; myslím ale, že hledat útěchu za oceánem kvůli tomu Malle nemusel. Na scénáři filmu spolupracoval budoucí nositel Nobelovy ceny za literaturu Patrick Modiano.

Ovládací panel