The Big Trail (1930)

Scénář a dialogy jsou k smíchu, herecké projevy k pláči, humor skřípe a průkopnický patos páchne běloušskou pýchou (už v úvodním mezititulku se oslavují osadníci, kteří do divočiny zasadili zrno civilizace); na druhou stranu panoramata v širokém formátu Grandeur (psal se rok 1930!) jsou velkolepá, včetně přesvědčivých rudokožců. Wayneovi to tu ještě velmi sluší.

Muž, který zastřelil Liberty Valance (1962)

Necelé dvě hodiny konverzace klišovitých postav rámuje působivě nostalgický úvod a závěr. "Když se legenda stane skutečností, tiskněte legendu." (Známe to: Tisk už se postará, aby se legenda stala skutečností.)

Díra (1998)

Skorodystopická skorogroteska na téma velkoměstského odcizení a samoty; a také neméně osobitý, místy roztomilý a v závěru dojemný milostný příběh, který skoro skončí špatně. Režisérovo rozhodnutí dát snovým představám hrdinky (a zároveň jakýmsi vinětám uvozujícím jednotlivé úseky vyvíjejícího se vztahu) podobu muzikálových výstupů dílku nepochybně prospělo, i když  mi samotná hudba spíš lezla na nervy.  Zajímavý pohled jistého kritika: celý film je vlastně jakési abstraktní porno, při němž šmírujeme pohlavní styk dvojice v misionářské poloze; teprve na konci se dočkáme emancipace.

Čang (1927)

Trable thajských vesničanů s menšími bratry z "neporažené a neporazitelné" džungle tvůrci "Čanga" pochopitelně zohýbali vstříc vkusu amerického kinodavu, nicméně snímek je po technické stránce snad ještě větší lahůdkou než méně lesklá předcházející "Tráva". Schoedsackova kamera čaruje - člověku se nechce věřit, že všechny ty kočky, natáčené z bezprostřední blízkosti bez teleobjektivu, byly opravdu divoké. Po vší chvále douška:  Lavran a Glowski mají samozřejmě v zásadě pravdu.

Mollenard (1938)

Ani napodruhé mi nebylo dáno přijít na chuť filmu, který vzbudil nadšení řady kritiků - hvězdný štáb (mj. architekt Alexandre Trauner, kameraman Eugen Schüfftan, jeho asistenti Henri Alekan a Nicholas Musuraca, střihač Léonide Azar a spoluautor hudby Darius Milhaud) podle mě zplodil nudný slepenec dvou nesourodých částí - první společenskokritické a napínavé, druhé společenskokritické a sentimentální - z něhož ční jen výkon Harryho Baura.

Cobra Woman (1944)

Na závěr odložená, v nejednom ohledu perverzně zábavná pointa s jehlou a nití a vnady Marie Montez jsou jedinými klady tohoto dobrodružného plevelu v Technicoloru z ruky režiséra sestoupivšího z horních pater evropské filmové moderny do hollywoodského suterénu.

Přízračná dáma (1944)

Průběžně nevěrohodné kriminální drama s pěknou hlavní hrdinkou a kamerou.

Frigo, vzorný manžel (1929)

"Manželství natruc" podle mě je výrazně slabší než Keatonovy majstrštyky - což neznamená, že se v něm nenajdou zábavné chvíle. Překvapuje mě, že nikdo z mých předchůdců nezmiňuje novomanželovo ukládání novomanželky do postele, které muselo dát zabrat oběma.

Mystery Street (1950)

Atmosférické černokrimi, Altonem servírované v učebnicovém šerosvitu, se záhy vyvine v realistickou vyšetřovačku, kromě závěru nepříliš vzrušivou, zato chytře a vtipně napsanou. Mexický policista je fešák a sympaťák, ale na některých vedlejších postavách v čele s paní Smerrlingovou si scénáristé i představitelé dali víc záležet.

Násilný čin (1948)

Nadprůměrně napsané a nasnímané psychologické černomelo, jedno z nečetných, ve kterých takříkajíc o něco jde. Heflin i Ryan jsou výborní, překvapivý závěr trochu přehání.