Hotel Green Man (1956)

Slibná černohumorná provokace zanedlouho zkrotne v místy vtipnou, ale konvenční frašku; Simovo z mnoha stran opěvované herectví mi tu připadalo spíš jako přehrávání.

Světlo mých očí (2001)

Lo Cascio je k sežrání v roli Antonia, jemného snílka, který miluje sci-fi a zhlédne se v ženě, s níž jsou větší problémy než se všemi mimozemšťany dohromady. Koňské dávky sladkobolu, hezké nyvé hudby a jinotajných citací z Antoniovy četby; závěr rovněž jako by přilétl z vesmíru.

Phenomena (1985)

Scénářem a vedením herců Argento, jak je jeho zvykem, od začátku do konce fackuje soudného diváka; dlouho jsem měl za hotovou věc, že to dělá s humorným nadhledem, rozhovory s ním ale můj dojem nepotvrzují. Jeho audiovizuální hra na nervy má ovšem v "Jevech" alespoň tu a tam něco do sebe, stejně jako nezletilá Connellyová. V roli mladšího kriminalisty Kurta Michele Soavi, mistrův asistent a žák s vyvinutějším smyslem pro legraci.

Brzy bude konec světa (1968)

Misantropický morytát s přemírou muziky a zahraničních herců, léta před Kusturicou šířící představu Srbska jako groteskně bizarního předpeklí. Úroveň Petrovičovy tvorby od "Nákupčího peří" přes "Brzy bude konec světa" k "Mistrovi a Markétce" jde myslím očividně od desíti k pěti.

Giordano Bruno (1973)

Z průměrně napsaného a režírovaného filmu trčí Brunova úctyhodná osobnost, spolehlivý Volonté a Storarův šerosvitný manýrismus podle Caravaggia. Montaldo, víc politický řečník než inspirovaný umělec, se už dřív pasoval do role chodícího levicového svědomí Západu, a nadále ji bere až příliš vážně.

Ajka (2018)

Svým způsobem roztomilý první záběr nepřipraví na to, co bude následovat. Dvorcevoj se ve svém druhém celovečerním snímku vydal cestou raných bratří Dardennů; štve svou kazašskou krasavici ze železa vánicí zaskočenými ulicemi a zatemněnými brlohy posovětské Moskvy, přesvědčivý, soucitný k své hrdince a nelítostný k divákovi. Myslím, že jsem nebyl sám, kdo si po zhlédnutí filmu přál, aby se režisér příště vrátil do asijských stepí.

Čtyřikrát (2010)

Film o lidech a kozách a psovi jménem Vlk zaslouží jen chválu. V humanistickém, filosofujícím, ekologicky uvědomělém dílku s vysokou estetickou i zábavní hodnotou tvůrci v prostoru mezi tragédií a komedií nechávají prolnout přírodu a kulturu, cit a rozum, život a smrt, vesmír a mikrosvět - způsobem, který je zároveň realistický i metafyzický. V jednom rozhovoru režisér zmiňuje okamžik ve svém snímku, kdy starému pastevci, sedícímu v trávě, začne po tváři lézt mravenec; "mužova tvář ve velkém detailu se stává krajinou". Mohli bychom dodat, že z pohledu mravence je dotyčný jako takový zcela zaměnitelný se stromem, balvanem, terénní vlnou... (Mimochodem kolik z nás nechá mravence volně putovat po svém povrchu? Přiznávám se: já ne.) Jiné záběry mohou připomenout v přírodě a spolu s ní vytvářené "sochy" Andyho Goldsworthyho; jinde je zas na divákovi, aby podobně jako u Kiarostamiho z dlouhého statického záběru, navenek bezvýznamného, vyhmátl nečekaný niterný obsah. Pálení milíře je natočeno s až dokumentární střídmostí, a přece v sobě má něco z patosu závěrečné sekvence odlévání zvonu v Tarkovského "Andreji Rubljovovi"...

Le Ciel est à vous (1944)

"Nebe je vaše" oplývá nadčasovými půvaby: malebné prostředí, milé realistické detaily, vtipné dialogy, dobří herci... Vedle nich tu ovšem najdeme i dobovou situací podmíněné prvky, s nimiž je mi zatěžko se ztotožnit - Grémillon staví pro mě nepřijatelný pomník 1) francouzskosti a 2) západní soutěživosti a rozpínavosti. V dojemném rozhovoru poblíž závěru si manželé připomenou tradiční hodnoty, kterým se zpronevěřili; bohužel film na tomto místě nekončí. Co mi zůstalo záhadou, je motiv sirotků. Vypadá to, že právě letiště je připravilo o místo na hraní - že by tvůrci záměrně pošpinili svou idylu podvratnou vsuvkou?

Moon (2009)

"Měsíc" je sice lepší film než třeba Eubankova "Láska", obdobně "inspirovaná" staršími vzory, ale ne o mnoho. Jistý zahraniční kritik si pochvaluje, že Jonesův snímek na rozdíl od většiny hollywoodských vrstevníků "je o něčem" - jenomže i do češtiny zavlečené spojení "být o něčem" sotva něco vypovídá o kvalitě věci, v našem případě malého sci-fi vzrušounu, ukuchtěného z cizích nápadů/obrazů (vybavily se mi "2001: Vesmírná odysea", "Solaris", "Silent Running", "Prestige"...). Film s talentovaným hercem v občas protivně karikující dvojroli a místy účinně budovaným napětím spíš manipuluje než strhuje a zvlášť v druhé půlce kolečka průhledného scénáristického stroje nahlas drhnou.

Giulia nechodí večer ven (2009)

DJCREMO a MALARKEY "Giulii" nehezky křivdí. Film nabízí mimo jiné nadprůměrný středoproudý novoromantismus, ke konci vypjatě slzodojný, hru se skutečností a uměleckou lží, dobré výkony v hlavních rolích a víc než dobrou kameru a hudbu. A je inteligentní i bez Kafky, který se, řečeno na okraj, v dialozích ani neohřál.