Císařův slavík (1948)

Na snímku je co obdivovat : zvážení svobody a zlaté klece, z určitého pohledu vlastně přírody a kultury (stále záslužnější ve věku, kdy na ose od živého zpěváka přes gramodesky a cédéčka k rozmanitým zkratkám po síti dochází k postupnému odosobňování/odhmotňování hudby)... trnkovský šerosvit... kroky vstříc výtvarnému projevu cizokrajných kultur ... a nesmím zapomenout na Smrt, věnující se - s hravým odkazem na Candida ?? - své zahrádce ! (I mě stejně jako FRAGREho v dětství zmíněný obrázek zasáhl.) Trnka je obrem v českém umění i světovém animovaném filmu, podle mého názoru však neudělal dobře, když příběh nafoukl do celovečerních rozměrů, a navíc jej vsadil do rámce, z jehož třeskuté "aktuálnosti" by se autor malé básně v próze "Hračka chudiny" pravděpodobně osypal.

Pixote: A Lei do Mais Fraco (1980)

Ne vše v tomto sympatickém a záslužném dílku přesvědčuje, dokumentaristickému rázu se tu a tam vzpírá až příliš zjevný tvůrčí záměr. Kritici právem zavzpomínali na neorealismus, Buňuelovy "Zapomenuté" a Truffautovo "Nikdo mě nemá rád" : vybraná společnost. V závěru Babenco cituje gesto ze Steinbeckových "Hroznů hněvu", aby je vzápětí zrušil a navázal na ně (ironicky) ikonickým pohledem na Tuláka mizejícího v dál. Co je za obzorem, si lze domyslet. Sám představitel titulního hrdiny prý o pět (jinde se uvádí sedm) let později nepřežil přestřelku s policií.

Chi l'ha vista morire? (1972)

Sekvence úvodních titulků slibuje víc, než kolik Ladův žlutovzrušoun úhrnem poskytne : proti Benátkám snímaným s citem pro atmosféru a detail a v projevu sympaticky střídmému Lazenbymu (jedinému jednorázovému z filmových Jamesů Bondů) stojí slabiny scénáře, citová nezúčastněnost tvůrců (tedy pokud neslouží společenskokritickému záměru, mně uniknuvšímu) a nakonec i Morriconeho dětský sbor, který mi potřetí už nezněl tak účinně jako poprvé a pošesté mi obracel oči v sloup. Tím nejpozoruhodnějším na "Kdo viděl, jak umřela ?" pro mě nebyl některý z kladů snímku, nýbrž skutečnost, že se hned v několika podrobnostech shoduje s (o rok mladším !) "Teď se nedívej". Nejde o prvky zásadní, a přece... U režiséra Roegovy velikosti mě něco takového zaskočilo.

Pásla kone na betóne (1982)

Z šesti režisérových snímků, s nimiž jsem se díky pěkné řadě DVD Slovenského filmového ústavu v posledních letech seznámil, je "Pásla kone na betóne" tím nejmladším a umělecky nejméně výrazným. Uher tu hraje (cituji ANDERTONa :) "na l´udovejšiu notu, ako sme zvyknutí" a ne všechno působí zrale, ústrojně a přesvědčivě. Úroveň i tak nadprůměrné tragikomedie ovšem neurčují ani takřečené hlášky, ve kterých si libují četní strávníci filmového umění i neumění, ani nějaká východňárská osobitost (ať už povahová, nebo jazyková) - obojí jen koření obecně platnou uměleckou výpověď, srozumitelnou na východě jako na západě. Poslední tvrzení si dovoluji podepřít spokojeností pisatele těchto řádek, čehúna jako poleno.

A Fei zheng zhuan (1990)

Počínaje "Divokými časy" (původní název zní zhruba "Pravdivý příběh mladíka na scestí") Wong Kar-wai jako by točil pořád znovu jeden film - ani ne tak příběh jako náladovou črtu odcizení a nenaplněné touhy, album momentek ze života bytostí, proplouvajících akváriem nočního velkoměsta mezi bludičkami neonů, přístav v nedohlednu.... Styl je - zčásti zásluhou Australana Doylea za kamerou - vždy o krok před obsahem, vždy šik a sexy, svůdný na způsob reklamy. Ale lze v něm nalézt i něco z takového Fitzgeralda a podobných, kteří nám upřímně a jímavě připomínají ztracený Ráj, klesnuvší kamsi na dno moderní duše.

Komedie nevinnosti (2000)

Malý Ruiz taky Ruiz. Detektivní zápletka s podtóny nadpřirozena kryje (slovy samotného režiséra) příběh dětství Dona Juana. S přispěním dvou výborných hereček (Isabelle Hupert tradičně neprůhledné a Jeanne Balibar zásadně kočičí) a štábu (co Jacques Bouquin natočil v rozmezí od střízlivého popisu přes pochůzky podél metafyzických zátiší až po amatérské videozáznamy, věrný Jorge Arriagada svěže napínavě ilustroval) Ruiz ve stopách Chabrola a ještě spíš Buňuela předvádí krizi měšťácké rodiny a zklamání, nudu a protiútok dětí do ní bez viny vržených. Dílo, které sotva koho nadchne, a ctitele filmařské osobitosti neurazí.

Major Dundee (1965)

Rozbujelí, ostří zbavení "Hledači" ; obrazy ze života vojenského, v nichž Američané, jakkoli rozpolcení na Sever a Jih, převálcují původní obyvatele i vetřelce z Evropy (přinejmenším ty, kteří nemají tvář a křivky Senty Berger, její ve Vídni získaný diplom a lidumilný koníček nepříčící se zájmům hrdinů). Sláva vítězům, smrt poraženým. Ve prospěch díla mluví temné kouty v nitru titulní postavy, realistický detail, akce, krajina a pár herců ve vedlejších rolích.

Yankee (1966)

Pestřejší blíženec "Djanga" tíhne přiznaně ke komiksu a tu a tam maně (?) k "Limonádovému Joeovi" - bez jeho osvobodivého čtveráctví . Tvůrci obětují lecos (v rámci žánru) nevšednímu záběru / symbolu / výroku ; pilíře jejich snůšky nesmyslů obsahových i formálních tvoří přestřelka na pokračování, jízdní přesuny v malebném terénu (za zvuků převážně protivné hudby včetně povinného Hvízdání) a bezbřehé tlachy všech v záběru. Vzorek z rozmluvy, kterou vedou zlý mexický psanec (Adolfo Celi s přelivem) a dobrý americký lovec hlav (nezodpovědně obsazený Philippe Leroy) během závěrečného střetu : "Jenomže mně zbývá ještě pár nábojů... (pauza) ... zatímco ty máš v revolveru už jen jediný, jeden ubohý poslední náboj ..." (pauza) "Jediný náboj je víc než dost pro někoho, kdo s ním umí zacházet. Ale hry, v nichž jde o život, bohužel netrvají dlouho. A živý hráč je pořád ještě hráč ; mrtvý hráč není nic víc než mrtvola. (....) Ostatně hra se hraje pro pobavení, ne proto, abys vyhrál ...." Dva výjevy stojí za pozornost filmových dějepisců : hrátky se štírem v ohnivém kruhu tři roky před "Divokou bandou" a věšení ženy stojící na ramenou manžela dvě léta před "Tenkrát na Západě".

Francouzský kankán (1955)

Ke konci filmu jeho "hrdina" pan Danglard, předobraz moderních manažerů šoubyznysu, drží řeč, v níž zjevuje grunt svého náboženství, a brzy nato se spokojeně usmívá : jako by se na nás / nám smál sám Satanáš. Netuším, zda Renoir v těch okamžicích zpytoval vlastní svědomí ; každopádně co v jeho estrádě platí, není příběh nebo poselství, nýbrž lesklý obal - pastva pro oko : výprava, kostýmy, ženská krása (všechny ostatní zastiňuje María Félix, dcera mexického Indiána a Baskičanky) - a především nepřetržitý, pečlivě řízený pohyb, vrcholící v závěrečném titulním lákadle. Na své si přijdou milovníci kankánu, Montmartru, francouzskosti na klíček, žánrového kýče, přízemního humoru, padesátníka Gabina v rozmanitých pyžamech.... a rovněž ti, kterým připadá zábavnou oslava bezduché honby za bezduchou zábavou, stavší se mezitím - i díky dílům jako "Francouzský kankán" - kulturní normou.

Sedm statečných (1960)

Žili, byli Vinetú ... kapitán Nemo ... Rychlé šípy ... - a Sedm statečných ! Dlouhá léta se sebe sama ptám : nakolik jsou oni poslední (v původním názvu přímo "skvělí", nikoli jen "stateční") nadčasově výjimečnou zábavou a nakolik v ni vyrostli v očích nás náctiletých Čechoslováků ? K odpovědi mi není dáno dojít, a tak se omezím na prohlášení, že film určitě patří k nadprůměrným zástupcům žánru a pro nejednoho zúčastněného - od režiséra přes autora hudby a scénáristu po řadu herců - představuje dílo vrcholné. "Až tohle budu vyprávět doma Floře, nebude mi věřit ani slovo." Jak by také mohla .... Ale ten spád ! vtip ! patos ! Calvera netrouchniví.