Všichni v naší rodině (2012)

Novovlnný záznam rodinné hádky, divácky nepříjemný, místy k zasmání. V druhé půlce ho podle mého názoru tvůrci stupňují poněkud násilně, na úkor věrohodnosti.

Alexandra (2006)

Nic víc (a nic míň) než realisticky podaný drobek života.

Les Films rêvés (2010)

Ve "Sněných filmech", tříhodinovém rozjímání nad přesahy skutečnosti v lidské mysli, nám Pauwels kromě osobních dojmů předkládá množství esteticky působivých obrazů spolu s přehlídkou pozoruhodných lidí a osudů. Tu a tam se mi zdálo, že jeho koncepce je poněkud rozmlžená a že ve svém autorském komentáři spíš o poezii usiluje, než aby ji spontánně tvořil. Co vím takřka jistě: méně než ony tři hodiny by bylo lépe.

Portrét dívky v plamenech (2019)

Ženostředná hříčka klasicistně-postmoderní ražby, vyvedená v sebevědomě krasodušských obrazech (k barvám malířů z dob, kdy se příběh odehrává, bohužel přibyl dnes módní tyrkys). Z prvního tuctu uživatelů hlasuji pro JitkuCardovou.

Amonit (2020)

(Dvouhodinová!) herecká etuda bez dramatického vzmachu, jemná, až klasicistně vytříbená (a chladná) a překvapivě konvenční. Práce Leeova týmu mi trochu připomínala práci hlavní hrdinky při preparaci zkamenělin - v dobrém i zlém. Přinejmenším v jednom ohledu se (v nedůstojné tvůrčí zkratce vstříc divákovi?) režisér/scénárista zpronevěřil skutečnosti, když Charlotte Murchisonovou, ženu celoživotně oddanou praktické vědě a svému stejně naladěnému manželovi, proměnil v o víc než pětadvacet let mladší frustrovanou křehuli. Ve srovnání s Campionové "Pianem", na něž se v úvodu přímo odkazuje, chudokrevné.

Psanec (1943)

Milionář bez zábran na válečné výpravě proti jedné westernové legendě a Haysovu zákoníku. Jeho rozklad tří žánrových ikon je klukovský, nicméně místy pobaví. Nechce se mi věřit kritikům, kteří humor "Psance" vnímají šmahem jako nechtěný; je ovšem obtížné stanovit, kde předcházel záměr, a kde nikoli. Film - mimochodem snad nejukecanější western, jaký jsem viděl - začal natáčet Howard Hawks, ale po dvou týdnech převzal režii sám producent; pro výhrady cenzury, týkající se hlavně předmanželských aktivit a výstřihu devatenáctileté Russellové (Hughes prý pro svůj čerstvý objev navrhl zvláštní podprsenku), zobrazení násilí a náznaků homosexuality ústředních hrdinů, se k řadovému divákovi dostal v sestříhané podobě až několik let po dokončení.

Byt (1960)

Wilder a Diamond v nadprůměrné formě. Osobně bych uvítal ještě o něco víc kousavého humoru - ne ovšem na úkor trpkosti a jímavosti. Díky MacLaineové (který chlap by nechtěl to rozkošné stvoření tahat z bryndy?) jsem snesl i Lemmona.

Vyžilý Boudník (1991)

Připadá mi namístě na "Vyžilém Boudníkovi" ocenit to dobré (víc než obraz politického vývoje mě zaujaly soukromé vztahy obou titulních hrdinů a jejich společné ženy na pozadí tohoto vývoje), a zároveň si postesknout nad neschopností dotáhnout to dobré k uspokojivému celkovému tvaru. Spíš tři než dvě hvězdičky, včetně oné sporné "revoluční" vložky. Málem bych zapomněl: Zedníček bez toho svého zástupného přirození působí svěže.

Zvířata ve městě (1989)

Česká filmová tvorba sklonku osmdesátých let mě svého času míjela, a když jsem Křístkův snímek viděl poprvé, připadal mi v nejednom ohledu jako malý zázrak. (Výhrady některých uživatelů pokládám vzhledem k četným a nápadným kladům díla za malicherné. Namátkou vstupy autora do děje, o nichž píše RADEK99: nezařadil bych je k oněm kladům, ale co na tom, že je má Křístek nebo Vanča od Vonneguta? Dotyčný ovlivnil leckoho. A co když scénáristé jako správní Evropani četli dřív Sterna než Vonneguta?) Dnes jsem se k "Zvířatům" vrátil už asi potřetí a ani po letech mě nezklamala. S přihlédnutím k danému časoprostoru přinejmenším čtyři hvězdičky.

Časové pásmo bylo změněno