Zataženo, občas trakaře (2009)

Proč lidské postavičky dostanou vždycky v animovaných filmech takhle zabrat? Zápletka je sice originální, ale celkový dojem kazí vizuální styl, který mi od počátku nesednul.

Nestyda (2008)

Dvojice jmen Hřebejk a Viewegh je zárukou stejného komerčního úspěchu podobně jako Eva s Vaškem, takže si Nestyda své diváky zajisté najde. Jan Hřebejk by však měl včas dospět k závěru, že své filmy nemůže točit stejným tempem jako kolega Viewegh píše své knihy. V opačném případě by totiž namísto kin mohly putovat rovnou v podobě DVD do dárkového balení Vieweghových bestsellerů. http://chromy.blog.idnes.cz/c/53269/Kdo-je-tady-Nestyda.html

Na chvíli svobodní (2008)

Riahi sleduje problematiku emigrace z několika úhlů a v pestré mozaice o neustále odkládaném snu o novém lepším světě se tak přes tuny deprese najde i záblesk optimismu.

Ulovit miliardáře (2009) odpad!

Varovně vyhlížející plakát nezklamal. Tomáš Vorel ulovil tuny sponzorů, kteří umožnili vznik jeho komedie plné pokleslého humoru a ještě pokleslejších hereckých výkonů. Pokud za drzou komedii považuje příběh bez hlavy a paty, kde postavy nešetří nejpeprnějšími vulgarismy, měl by co nejdříve odejít do předčasného filmařského důchodu a s sebou vzít i svého synáčka a bandu vtipálků ze Sklepa. http://chromy.blog.idnes.cz/c/103968/Jak-ulovit-miliardare-a-ztratit-soudnost.html

District 9 (2009)

Poprvé jsem zažil, že mi bylo "cizinců" opravdu líto. District 9 je skvělou podívanou, která ve mně vyvolala podobné emoce jako Let č. 93. Strhující snímek ukrývající morální poselství o zhoubné lidské touze domestikovat nepřízpůsobivé jedince.

Protektor (2009)

Přes občasné formální experimenty odvádějící pozornost od vyprávění je Protektor filmem, jehož by si mělo publikum vážit. A to tím spíš, že se na něj žene Tomáš Vorel se svým varovně vyhlížejícím miliardářem nebo update verze Saxany. Marek Najbrt tak v současné době zastává funkci protektora české kinematografie, který může napravit její pošramocenou pověst. http://chromy.blog.idnes.cz/c/103039/Kdo-ochrani-Protektora.html

Lištičky (2009)

Roztěkaný film s abnormálně nesympatickou hrdinkou, která nestále ubližuje sobě i okolí, a divák nemá sebemenší důvod s ní soucítit. Tak nějak by dopadlo Once, nebýt hudby Glena Hansarda. Lištičky jen vrství jednu ušmuldanou a nesmyslnou scénu za druhou a svou otravností pokoušejí trpělivost.

Jánošík - Pravdivá historie (2009)

To, že si Jánošík občas něco nedobrovolně přivlastní, bych mu ještě odpustil, ale za to, co přitom pronáší, chápu, že byl na hák zavěšen zcela oprávněně. Když na otázku „Proč teda nezbojničíme, když jsme zbojníci?“ odvětí „Dobře, budu o tom přemýšlet,“ a po milostném aktu procitne slovy: „Nevěděl jsem, že je to tak silné, když máš někoho rád,“ veškeré dobré úmysly filmařů jdou stranou. Nechtěným humorem jsou prodchnuty také uvítací proslovy, při nichž ze sebe hlavní hrdina opakovaně vypustí: „Já jsem Juro Jánošík. Jak se jmenuješ?“ a působí tak, jako by právě absolvoval první lekci cizího jazyka. http://chromy.blog.idnes.cz/c/101358/Janosik-kouzla-zbaveny.html