Zvonilka (2008)

Po dlouhé době dobrá pohádka, která má hlavu a patu a propracovaný děj a postavy a kupodivu to není Pixar ani DreamWorks. Disneyova studia se po nekonečné žumpě odpadků "pro děti" pochlapila a vyprodukovala něco opravdu koukatelného. To že jsou malí diváci nenároční ještě neznamená, že jim podstrčíme kdejaký fujtajbl a u Disneye se po dlouhé době snad začíná blýskat na lepší časy. Doporučuji.

Zvonilka a piráti (2014)

Disneyova studia se zařekla, že prostě zkazí předchozí díly a udělala pro to maximum. První třetinu vás čeká neskonale nudná rekapitulace všech postav z předchozích dílů a jejich schopností - naprosto bezúčelně, protože Clarion, Bubla, Terýnek, zimní víly a spol. v tomto filmu nemají vůbec žádný smysl ani roli. Zarina je naproti tomu naprosto povrchní a o pirátech ani nemluvím. Nemám fakt rád, když se z dětí dělají idioti a když i má devítiletá dcera prohlásila, že ti piráti jsou naprosto dementní, tak to asi bude mít něco do sebe. Hlavní novou postavou tak je rádoby krokodýlek, který jako by z oka vypadl Azuritkovi z reklamy. Když k tomu připočtu otravnou hudbu a podprůměrný děj, ve kterém se zopakují snad všechna klišé a vykrádačky z Disneyových filmů za posledních pět let, tak to na víc než jednu hvězdu není. P.S. Jedna scéna tam pobaví, asi tak na deset sekund. Za to jedna hvězda, jinak bych tomu dal odpad. P.S. 2 Spoiler : Zarino, ty krávo bengálská, takovou jako jsi ty nepotřebujeme na pracovní pozici strážkyně vílího prachu, máš na hodinu padáka z Hvězdné Roklinky. Konec spoileru.

X-Men: Budoucí minulost (2014)

Dal bych tomu klidně i tři nebo čtyři hvězdy, ale tenhle díl nepřinesl nic nového, co by mě zaujalo a nějak už se mi okoukala zelenooká zrzavá parodie na Kill Billa s modrýma šupinama. Když k tomu připočtu, jak mi leze krkem americký komplex z toho, že si zabili Kennedyho a prohráli Vietnam, čímž je asi tak shrnutý děj první poloviny filmu, nemohlo to dopadnout tentokrát s hodnocením lépe. Naštěstí v druhé půlce přestal být scénář odrazem amerického podlomeného sebevědomí a rozuzlení mělo aspoň trochu hlavu a patu a drželo se sci-fi - fantasy. Takže nakonec dvě hvězdičky. Chyběl lepší záporák, mohlo tam být více akce a méně politického kecání. Dost se bojím, že v dalším pokračování můžeme očekávat zmutovanou Al Kajdu a magnetické 11. září 2001.... P.S: Kdepak jsme to viděli létat střely z pistole hrooooooozně poooomalu ? Nevykrádá nám tu někdo náhodou něco z Matrixu ? :)

Smrt v labyrintu (2014)

Je to vizuálně pěkné a příjemně zahrané, ale na můj vkus poněkud prázdné. Pokud chcete na pár chvil zabít nudu, tak ok, ale nic hlubšího bych v tom nehledal.

Velký draft (2014)

Pokud sledujete NFL, tak je to asi povinnost to zkouknout. Pro ty ostatni je to pekna vstupenka do tohoto uzavreneho sveta sponzoru, penez, klubu, hracu, treneru, manazeru a tak dale. Kupodivu to jako drama fakt docela funguje, i kdyz toho sportu tam zase tolik neuvidite. Co se tyce love story a vykresleni rodinnych pomeru hlavni postavy, no tak to si mohli strcit za klobouk, ale budiz. Da se to prezit i tak.

Na hraně zítřka (2014)

Když se smíříte s faktem, že některé záběry uvidíte ve filmu 10x (scénář) a když vám přijde zábavné, že polovina akčních scén je natočena potmě a není tam absolutně nic vidět krom občasných záblesků od střelby a výbuchů všeho druhu (nevím, který blbec s touhle manýrou přišel), tak je to celkem fajn film. Pokud teda přistoupíte na výše zmíněná pravidla hry. Jinak krom plnotučné akce a slušně udělaných triků to je i celkem vtipné (nemůžu spoilerovat, ale v půlce filmu, když dojde na teorii transfůze si na mě vzpomente :D ). A pokud chcete vědět, jestli se políbili a následně zachránili lidstvo, no tak se na to podívejte sami. S výše uvedenými výhradami se to dá přežít.

Černý jestřáb sestřelen (2001)

mno.... zase jeden klasicky americky akcni film, kde hrdinna hi-tech US armada celi uplne vypatlane stonasobne presile komparsistu s zivotnosti presne dve az tri sekundy. A kazdy US vojak, krome toho, ze sebou nese asi tak deset metraku munice - podle te strelby - ma jeste cas se v boji kazde dve minuty pul hodiny vykecavat... Takze v ramci tohoto zanru je to fajn natocene, ale valecny nedejboze historicky film to neni ani omylem. Je to pouhopouha akcni agitka, takze 2 hvezdy tomu uplne staci.

Jurský park (1993)

Musim uznat, ze s odstupem let to ma porad jeste neco do sebe. Prastene ekodzipy na elektrinu, moderni vychytavky a pocitacove systemy, ktere vecne nefungujou, ackoliv to stalo mraky penez a na nicem se nesetrilo, snaha prodat kazdou blbost od suvenyru po geneticky material .. a tlusti, vyzrani a lini ajtaci. Tyhle veci jsou v tom filmu proste nadcasove. Jinak by to dneska bylo prinejlepsim becko..., jak (hloupym) scenarem, tak (spatnym) obsazenim a (naivnimi) triky a hlavne totalni neuctou k vedeckemu vyzkumu a poznatkum. Tehdy to byl megafilm s megakampani, ktera donutila zaplatit vstupne spoustu lidi. P.S: Pry se inspirovali Zemanovou Cestou do praveku. Ja jsem vypozoroval jen jednu podobnost, zatimco v Ceste do praveku udelali uplneho idiota z Tonika, tak v Jurskem parku udelali pro jistotu idioty uplne ze vsech - deti ktere neumi vypnout baterku, neumi prelezt plot, slouzi za kapesnik brachiosarum, zenske , co se hrabou v petimetrakovych kupach hoven, aby tam nic nenasly "... a nezapomen si pred obedem umejt ruce, milacku..." Ne, tohle je fakt spis cirkus, nez kino. Ale musi se to posuzovat v kontextu doby a ve sve dobe to byla absolutni technologicka bomba. Ale bohuzel take absolutni vedecka pitomost, od odberu krve z fosilizovanych komaru, pres 50tunove dospele sauropody, stavejici se na zadni s hlavou nekde ve vysce 15 metru .. to by asi museli mit kostru z titanu, srdce jako turbinu a krevni obeh z pancerovanych hydraulickych hadic. A taky by museli dost rychle rust, aby to stihli z toho vajicka na tech 50 tun zive vahy za par roku, nikoliv stoleti. Rexik si to beha 70 km/h a velociraptori rovnou stovkou, pokud si teda nepoklepavaji drapem o podlahu jako najemni zabijaci. Ke snidani slupnou ve trech celou kravu, odpoledne 2x chlapa a furt ve forme a hladovi, asi by zbastili i celeho Rexe ... Same zahady....

Schindlerův seznam (1993)

Není to špatné .. Ale zase takové veledílo jaké se z toho dělá to taky není. Spielberg sám o tom mluví, že je třeba vyrobit hodně hnoje typu Jurský park, aby se na tom pak mohla vypěstovat křehká rostlinka Pravého Umění, tedy Schindlerův seznam. Podle mě je to trochu populistické, protože ten film je od začátku až do konce chladně vypočítaný doják na city a snaha, aby si to samo vydělalo na sebe, je do očí bijící. Každopádně bezva originální námět, dobří herci, slušný scénář a doják na city to je fakt prvotřídní. A celkem se to prý drží i historie. Ale stavět to na piedestal artu .. hmhmhm. No je to asi tak umělecké, jako by se sir McCartney považoval za váženého skladatele vážné hudby. Za mě ani omylem :)

Dvanáct rozhněvaných mužů (1957)

Bud jsem psychicky jeste nedozral, anebo jsem nepochopil pointu.... Ja si z toho filmu odnasim jediny postreh, ze pokazde se najde jeden blbec a s blbcem je neradno se hadat a moudrejsi ustoupi. Takze i v tomto filmu 11 relativne pohodovych typku ustoupilo dvnactemu blbeckovi. Ale proc je ten blbecek hlavni kladny hrdina mi uniklo v prekladu. Sorry. Asi na to jedna VŠ nestačí, půjdu se dovzdělat.