• Krátkometrážní

Amores perros - Láska je kurva (2000)

A sobectví a hloupost. A láska a to hlavně k sobě. A prachy a mazlíčci na provázku, abychom se měli hezky. A rodina, která drží společnost po hromadě nebo teda spíš na hromadě nebo v hromadě. Ale to je stejně fuk, protože štěstí hledáme v kdejaký hromadě hoven a pak si hnědý od hlavy k patě sebelítostivě fňukáme, jak je ten svět nespravedlivej. ___ Iñárritu kombinuje, až se mu trochu zapletly nohy. Koláže v jednom okamžiku do sebe propletených osudů spíš než aby nabízely jednu silnou linku, tak se vzájemně rozmělňují, až závěr vyzní trochu do prázdna. 154 minut bylo zbytečně moc. i tak ale fascinující. Hlavně první půle. Celkově bych si vystačil s úvodní dějovou linií.

Andělé a démoni (2009)

Nelíbilo se mi to. Nebavilo mě to. Nedosahovalo to ani zdaleka kvalit předlohy. Nepotěšilo mě to. Nebylo to nenuceně svižné. Výbuch byl krásnej. To mi ale Nestačí.

Andor - Season 1 (2022) (série)

Nějlepší Star Wars hned po Knights of the Old Republic.

Andrej Rublev (1966)

Andrej Rublev zkoušený. Andrej Rublev vpletený do hříchu. Andrej Rublev silný i slabý. Andrej Rublev darem prokletý, časem se drolí, tvrdne, slábne, sílí, skrytě plane. Zní.

Anna Karenina (2012)

Škoda, že úžasně divadelní forma z počátku filmu tak záhy ustupuje... Mám k tomu jen čtyři věci: 1) největší rozkoš jde ruku v ruce s utrpením, 2) hrajem si na lásku a jsme si cizí, 3) kultura a z ní vycházející společenské normy někdy dokážou škrtit až k zalknutí a 4) třetí čtvrtina snímku se neskutečně vleče a rozutíká. Jo, a Anna se semtam (ve filmu!) chovala jako labilní kráva (což je můj niterný a snadno zavrženíhodný pocit, se kterým toho moc nenadělám). Nešlo až na dřeň. Škody, škody.

Ant-Man (2015)

Chvilkama správná volovina. Počítám, že tak tři minuty záběrů z mikrosvěta mě fakt bavily. Co se týče celkové konstrukce snímku, Marvel začíná být nudně monotónní. Vlastně na jejich filmy koukám už jen tak ze setrvačnosti. Z návštěvnosti jsem překvapený. Čekal bych, že zájem o M filmy bude touhle dobou opadat, až se nakonec na další adaptace vykašlou. Příjde mi, že se jejich produkce vyčerpala jako dubstep po prvním roce slávy.

Arcane (2021) (seriál)

Náhodné setkání, příjemné překvapení. Očekávatelná (byť dobře zpracovaná) klišé a do sebe místy nezapadající epizodičnost osvěžují pro seriálovou tvorbu příjemně neuhlazené a syrové momenty a akcenty ve vyprávění, která mě podobně překvapila v prvních sériích Hry o trůny. Jen škoda že poslední díly ztrácí tempo a otravně nás připravují na potenciálně dloooouhý seriál.

Argylle: Tajný agent (2024)

Vlastně mě překvapuje, že se to celé neodehrálo na palubě bitevního křižníku. Ve vesmíru. Paralelním. Na zádech pangalaktické želvy. Jako muzikál. Částečně hraný, částečně animovaný a částečně z plastelíny. Pozpátku. ___ Ale ani bez toho všeho nevím, jestli jsem na tolik zvratů a konfet byl připravený. A jestli to, co bych měl tendenci kritizovat, nebyl od Vaugha záměrný trolling. ___ Na následné delobotomizaci v hospodě zazněl příměr, že Argylle má blízko ke Žhavým výstřelům - I second that!

Arizona Dream (1993)

Potkal jsem labilní ansámbl snílků. Každý létal po svém a vlastně sám. ___ Jednou nestačilo. Rozklíčovat tuhle potrhlou složitost se mi na poprvé opravdu nepodařilo. Možná také díky tomu, že se film tváří jako jednoduchá želva. Směje se, ale bůh ví, co si doopravdy myslí. Zatím 4*.