Zorro: Meč a růže (2007) (seriál)

Na této telenovele mě zaujala úvodní písnička od Beyoncé a na ní docela dobře udělané temperamentní motivy. Jedna z mála telenovel kde se její hrdinové ustavičně nemodlí k Bohu, Panně Marii, Panence Gvadalupské , k ďáblu atd.:-) Dialogy se celkem i dají snést, rozhodně nejsou debilní, to se pozná už podle první věty. A musím uznat, že se tvůrci snažili i o nějaký ten humor. "Herci" jsou jakž takž a dobová výprava taky docela ujde. Sice nedoufám, že se dokoukám do posledního dílu, ale jako oddychovka to docela funguje.

Slečna Marplová - Vražda na faře (2004) (epizoda)

St. Mary Mead - o jak nenápadnou a kouzelnou vesničku se jedná, avšak jaké neskutečné věci se tam dějí... Knížku jsem četl už dříve, ale pamatuji si, že bych ji mezi nejoblíbenější se sl. Marplovou nezařadil. Film však z celé filmové série patří k těm nejzdařilejším. Samotné St. Mary Mead je tak kouzelné, že je stále na co se dívat. Na tu architekturu a zahrady je radost pohledět. Příběh je takový lidský a tamější zločin snad i odpustitelný. Plukovník Protheroe je opravdu na zabití:-) Herecké obsazení je taky mimořádné, plné známých britských jmen. Geraldine McEwan je pro mě tou správnou sl. Marplovou, výborná byla mj. i zevnějškem zajímavá Janet McTeer, správná "selka" Miriam Margolyes a nepřehlédnutelný byl i uhrančivý pohled Herberta Loma. A co se mi zdá jako mimořádně povedené na celém cyklu o sl. Marplové je hudba, obzvlášť v tomto dílu si ji užijeme do sytosti. Za mě jedno z nejzdařilejších zpracování nové série.

Agatha Christie's Poirot - Karty na stole (2005) (epizoda)

Kdo četl literární předlohu, tak musí uznat, že zfilmování tohoto příběhu chtělo určitě dost kuráže, protože o ději se rozhodně nedá říct že by byl svižný, akční nebo drastický. Prostě se stane jedna vražda a je na Herculu Poirotovi aby ji vyřešil a jak jinak než úspěšně. Ani zdaleka jsem si nemyslel, že by z toho mohl vzniknout tak dobrý film plný krásných interiérů, vtipných a ironických poznámek, šarmantní hudby a jako téměř vždy nadstandartních hereckých výkonů. Přítomnost Ariadne Oliverové alias Zoë Wanamaker je v tomto románu více než důležitá, Agatha moc dobře věděla jak tento svůj příběh dobře okořenit. A povedlo se jí to náramně, téměř každá věta, kterou paní Oliverová pronese, vzbudí úsměv nebo pozornost. Podle mě mělo toto zpracování neobyčejnou atmosféru a jak bych to řekl...snad i šmrnc.

Heidi (2005)

Celkem povedeně zfilmovaný nesmrtelný příběh o Heidi, děvčátku z hor. Výprava je jednoznačně parádní, hory tam opravdu byly. Hudba také výborná. Horší už to bylo s dialogy, některé se mi zdáli takové umělé a nepatřičné, ovšem zcela to vyvážili Max von Sydow a neuvěřitelná Geraldine Chaplin, na tu byla radost se dívat. Konec mi také přišel takový nějaký moc uspěchaný, což filmu uškodilo. Ale nemůžu hodnotit podprůměrně, protože jsem u toho neusnul a vydržel až do konce, a přitom jsem byl fakt hodně unavený:-) To se cení ne?

Esmeralda (1997) (seriál)

Ale jděte odpaďáci, vždyť jsme se na to dívali všichni a asi nás to bavilo, protože peoplemetry to mohlo ztrhat. A proč? Protože to v té době prostě bylo dobré! Ano, dívali se všichni, děti, rodiče, prarodiče, tetičky, strejčkové, puberťáci, dojičky, doktoři, študovaní a renomovaní. Neopakovatelné. Nikdo nikoho nezblbnul, ani pan ředitel Železný. Prostě jsme se koukat chtěli. Jen si to dneska nikdo nechce přiznat. A já se za to nestydím. Mně se to v té době líbilo a ta pátá * je právě kvůli tomu kdy to bylo vysíláno, to bylo ještě všechno fajn, takže tak trochu z nostalgie.... Esmeralda ze začátku nabízí krásné exteriéry s krásnou hudbu, sympatické a výborně hrající mexické herce (mj. v porovnání s našemi VIP herci v nekonečných seriálech podávájí nesrovnatelně lepší výkony) a zajímavý příběh plný lásky a zklamání. Když se děj přesunul z venkova do města, už to nemělo to kouzlo a spád, prospělo by prostříhat několik dílů, ale stále to byli na ši staří známí. Nebojím se přiznat, že Esmeraldu jsem s velkými počátečními obavami a ve slovenštině shlédnul po x letech znovu v roce 2012, obavy se však rychle rozplynuly, pamatoval jsem si to dobře...vůbec to není takový patos, jak se tady většina snaží ostatním nabulíkovat. Bavilo mě to a prožíval jsem to úplně stejně jako kdysi a smekám klobouk před slovenským dabingem, který je daleko lepší než ten náš český. Na odreagování a zavzpomínání si na staré časy můžu jen doporučit! Tak, a teď mě klidně můžete lynčovat, je mi to vážení, úplně fuk. Esmeralda, José Armando, Graciela a Adrian forever!

Agatha Christie's Poirot - Smrt v oblacích (1992) (epizoda)

Vynikající knižní předloha a velmi zdařilé filmové zpracování, které je jedním z nejpovedenějších s Davidem Suchetem. Atmosféra filmu je dokonalá a herci výborní. Přínosem je určitě i postava inspektora Jappa. Kdo ví jestli se inspektora Jappa, kpt. Hastingse nebo sl. Lemonové ještě někdy dočkáme v novým dílech? Obzvláště dobře zpracovaná se mi zdála být samotná scéna v letadle, napětí by se dalo krájet. Dvakrát se v celém filmu objevila i česká rodačka Hana Bělská (Pravdová) a sice v malé roličce domovnice (v titulkách je uvedena jako Hana Maria Pravda). Opravdu moc povedené.

Pompeje (2007) (TV film)

Upoutávky vypadaly celkem solidně, ale následná podívaná nebyla ani ucházející. 1. díl docela ušel, ale 2. vyzněl spíš humorně než tragicky. Já nevím proč televize zpracovávají takovéhle megalomanské příběhy, které vyžadují tučný rozpočet. Scény, které by měli být vrcholem filmu pak působí lacině a nevěrohodně. Nejinak tomu bylo i v tomto případě. Herci jsou navíc nepříjemní, nehrající a dialogy jsou směšné, ubrečené nebo uřvané. Za větší pozornost nestojí nic. A ještě takový detail: nebyly náhodou Pompeje pohřbené pod lávou, já jen že jsem jí ve filmu jaksi neposřehl...

Krásná mimozemšťanka (1988)

Komedie stará 20 let, dalo by se říct, že celkem obyčejná a průměrně filmařsky zpracovaná, ale přesto stále milá a úsměvná. Krásná Kim Basinger v množství slušivých kostýmů vyvádí velmi vtipné kousky a přitroublý Dan Aykroyd jí dobře sekunduje. Některé části jsou ovšem nudnější, ale některé zase nadmíru zábavné. V roce 1988 to muselo pobavit hodně, dnes už o trochu méně, ale přesto to většinu dnešních stupidních komedií převyšuje. Pro mě bude Krásná mimozemšťanka vždy symbolem zábavy.

Agatha Christie's Poirot - Záhada modrého expresu (2005) (epizoda)

Další ze série filmů o geniálním belgickém detektivovi Herculu Poirotovi. Téměř po roce úplně měním své hodnocení. A zjistil jsem, že jak člověk u sledování filmu nemá klid nebo ho pořád něco vyrušuje, tak se vynikající filmová adaptace může zdát nepovedená. Po premiérovém uvedení Záhady modrého expresu na ČT jsem nevěřil komentáři, který jsem napsal v době, kdy tento film vysílala TV Prima. Tu eleganci, božskou hudbu a povedenou zápletku jsem si užíval celou dobu. Knižní předlohu jsem nečetl, takže srovnávat děj nemůžu. Ale jestli se Agathě jevila Záhada modrého expresu jako její nejméně povedená detektivka, tak o filmu se to tedy rozhodně tvrdit nedá.

S Pydlou v zádech (1985) (divadelní záznam)

To se nedá komentovat, to se musí vidět! A nyní máte možnost, od podzimu 2008 byla hra obnovena a mj. zde hraje Markéta Hrubešová ad. A Josef Dvořák jede na plné obrátky, jeho výkon je maximální! Je to hra o ničem a přesto o všem! Hlavně se nasmějete, až vás bude břicho bolet!