Agatha Christie's Poirot - Smrt staré posluhovačky (2008) (epizoda)

Zdaleka jsem nečekal, že to bude až takhle dobré. Doslova mě to nadchlo. Hltal jsem každé slovo! Scénář je fantastický, takhle vměstnat tolik důležitých informací do 93 minut a přitom zachovat systematičnost a stále udržet diváka v napětí si zaslouží obdiv. Pravda, těch jmen a odboček je tam dost, ale myslím, že ten kdo pečlivě sleduje, pochopí. Na dívání a poslouchání je toho dost, výborná kamera, znamenitá hudba, výborní herci. Nemám co dodat, opravdu se nestačím divit jak stále perfektně umí v Británii natočit televizní film. Genialita Agathy Christie je z ohromující zápletky více než zřejmá. Tvůrci snímku se snaží předlohy držet co nejvíce a jak je vidět v tomto případě se to vyplatilo. Dobová atmosféra byla navozena přesně podle mých představ a už po čtvrt hodince mi bylo jasné, že to dopadne výborně. Důvodem tak vysokého hodnocení je také fakt, že jsem četl knižní předlohu a opravdu se mi málokdy stalo, že se mi filmová adaptace líbila tolik jako v tomto případě. Hluboce smekám!

Táta na plný úvazek (2004)

Tento film jsem neměl v plánu dokoukat, říkal jsem si: omrknu jen začátek a půjdu něco dělat. Ale co se nestalo, s radostí jsem dal přednost tomuto pohodovém filmu před studiem:-) A moc jsem se přemáhat nemusel, herecké obsazení je hodně lákavé a celkem slušně hrající. Obzvlášť Liv Tyler svítila jak hvězdička a Ben Affleck byl snaživý. Jen ta malá Gertruda mi přišla trošku méně talentem oplývající, ale v tomto případě byla asi určující alespoň částečná podoba s Jennifer Lopez. Některé scény jsou dobré, některé moc ne, některé jsou vtipné, některé smutné. Takový mix. Ale nuda se nedostala, dívat se bylo pořád na co. Film je to nenápadný, ale skrývá v sobě mnohé, jako např. zamyšlení nad tím co je v životě cenější, jestli láskyplné vztahy v rodině či závratná kariéra apod. Líbil se mi i konec, který neskončil úplným happy endem, k polibku to směřovalo, ale naštěstí k němu nedošlo, což bylo pro mě překvapením protože jsem ho na takových 90% očekával. Rozhodně nelituju, že jsem se díval a do školy opět nic neudělal.

Zrození (2004)

Zvláštní film, který mě zaujal prapodivným scénářem a zajímavými hereckými výkony. Výběr Camerona Brighta do takové to dětské role, kterou snad dítě ani pochopit nemůže, bylo volbou bezpochyby trefnou. Mysteriózní výraz z jeho očí je víc než patrný. Nicole Kidman podává svůj standard, ale na její schopnosti se kouká velmi pěkně. Zejména první polovina snímku na mě působila blahodárně, pomyslel jsem si, že toto není tuctový film, ale od druhé poloviny se moje představ další vývoje rozcházela se skutečností. Konec mě trochu zklamal, ale to se dalo očekávat. Přesto jsem byl uchvácen výjimečnou hudbou, která by se ozývala jakoby z povzdálí, tvoří značnou část úspěchu tohoto díla. Nicméně působivá byla i kamera. Rozhodně se ke Zrození chci vrátit a ještě jednou ho "prozkoumat". Zatím to vidím na silné 3*, ale to se může časem změnit...

Sandokan (1976) (seriál)

Legendární seriál, který v dětství musel hltat snad každý. Nízká cena mě přesvědčila koupit si DVD a po 10 letech se na to podívat znovu. Rozhodně nemůžu říct, že by se mi to nelíbilo, ale není to zase tak dlouho co jsem četl knihu a s tou se tedy seriál nemůže zdaleka rovnat. Tento seriál má jedinečnou výpravu a obsazení Kabira Bediho bylo osudné, ale scénář je nemastný neslaný. To co bylo v knize nejvíce napínavé a těšíte se, jak se tvůrcům to či ono podařilo převést na plátno, tu úplně chybí nebo to bylo úplně pozměněno. Kdyby se scénář držel předlohy bylo by možná i dokonalé, protože knížka opravdu stojí zato! Dlouho jsem ji odkládal a vůbec se mi nechtělo ji číst, ale hned po několika stránkách se autorovi daří čtenáře vtáhnout do děje a udržet ho v napětí až do konce. Škoda, že seriál se předlohy nedržel více. Ale za podívání rozhodně stojí, některé scény jsou výborné a obzvlášť hudba je nezaměnitelná. A výborný je i český dabing, který lahodí uchu. Za všechny hovoří tato jména: Viktor Preiss, Hana Maciuchová, Libuše Geprtová ad.

Pod vlivem úplňku (1987)

Na nic si nehrající romantický snímek, který určitě má co nabídnout. Předně asi skvělé herecké výkony, jak uhrančivé a ještě lidsky vypadající Cher, tak sympatického Nicolase Cage v nejlepší formě. Taky Olympii Dukakis sedla její role jak hrnec na pr... a i zbytek italské rodiny je sežrání. Oscarové odměny a obzvlášť ta pro O. Dukakis jsou zasloužené. Zlehka napsaný scénář a navíc s krásnými myšlenkami. V rámci možností se mi dostalo ode všeho tak akorát, ale klidně to mohlo být delší, hlavně ten konec by šlo trochu víc natáhnout. 4* blížící se k 5.

Fargo (1996)

Jedno se musí nechat, Coenovi to prostě umí. Scénář je lahůdka, o tom žádná, ale musím přiznat, že jsem čekal víc. Asi mě moc navnadilo zdejší hodnocení a komentáře. Je to divný, celý film jsem se dobře bavil, ale po jeho skončení nevím co na to říct. Docela mě to mrzí, ale tak nějak nemůžu najít pointu tohoto díla. Čekal jsem, že z toho budu víc paf, ale prošlo to mnou jako vzduch. Hodnotí se mi to teda sakra těžko. Taky mě mate ten úvod, proč film diváky na začátku upozorňuje, že byl zfilmován podle skutečné události, když tomu tak není? To mi přijde docela matoucí nebo to byl ekonomický tah? Herecké výkony jsou dobré, akorát Frances McDormand mě vytáčela jak se pořád křenila a kňourala - jestli tohle je vrchol oscarového herectví tak teda nevim. A ještě k tomu za hlavní roli, přišlo mi že W.H.Macy měl víc prostoru než ona, ale jeho role byla označena za vedlejší. Ale asi tomu nerozumim:-) Podle mě by si Oscara více zasloužila Diane Keaton za Marvinův pokoj, ale staly se horší věci:-) V několika slovech bych to zhodnotil asi takto: skvělá zábava, ale nic víc a to mi na plné hodnocení nestačí. Podruhé už to vidět nemusím.

Gejša (2005)

Film snad může působit kýčovitě, nudně, nicneříkajícně, ale to se netýká mě. Na mě film udělal hluboký dojem, podobně jako kdysi Anna a král. Takovéto výpravné a kostýmní snímky jsou mým šálkem kávy. Naprosto souhlasím s udělením Oscarů za kameru, výpravu a kostýmy. Tyto tři součásti filmu mě bezpochyb zaujaly nejvíc. Jako celek to snad působí kýčovitě, ale japonská kultura kýčovitá prostě je a jiná ani nebude. Tvůrcům se podařilo přenést na filmové plátno alespoň část japonské kultury a zachytit její pestrost, striktnost a jedinečnost. Doslova pastva pro oči! Překvapilo mě, že bylo věnováno dost prostoru kimonu, bez kterého by Japonsko nebylo Japonskem. A pozor, kimono je téměř posvátné a ani scénář neumožnil o kimonu navykládat nějaké báchorky, vše co se dozvíme je pravdou. Samotný příběh pro mě nebyl zase až tak důležitý, takže nebudu rozvádět co se bych případně vytýkal apod., jen snad, že horší se určitě najdou. Po herecké stránce nemám co vytýkat, obzvlášť malá Suzuka Ohgo a její neobyčejné oči, ta snad musela pozitivně překvapit každého. Také bych se rád zmínil o kvalitním českém dabingu, jehož kvalita podle mě rapidně klesá. Asi nejvíc mě zaujal uhrančivý hlas vypravěčky, ale s určitostí se mi nepodařilo zjistit kdo má tento klenot v hrdle. Gejša je jedinečná a velkolepá podívaná, která se v mém žebříčku novodobých filmů nachází mezi těmi prvními.

Klub odložených žen (1996)

Tato komedie měla slušný předpoklad stát se dobrou komedií, herecké obsazení je plné slavných jmen a držitelů Oscara atd. (G. Hawn, D. Keaton, E. Heckart). Ale scénář se nedá nazvat jinak než nudným. Pár vtipných momentů se sice najde, ale těch teda zoufale málo. Herecké výkony tomu úplně odpovídají, s tímto scénářem by zázrak nevykouzlila ani Katharine Hepburn. S takovým hereckým potenciálem to mohlo dopadnout daleko lépe. Přiznám se, že jsem si to pustil jen kvůli oscarové Eileen Heckart, pro kterou byla role matky Diane Keaton její poslední v životě.

Ocelové magnólie (1989)

Hodně zvláštní film ve zvláštní kombinaci drama-komedie. Spíš než Ocelové magnólie bych ho nazval jednoduše "Babinec"! Ale babinec se nám tady sešel opravdu pořádný. Průměrně zde nehrál téměř nikdo. Nadmíru excelentní byla Shirley MacLaine, hned po ní Sally Field, která mě svým závěrečným výstupem rozbrečela. Ona je opravdu mimořádná herečka! Julia Roberts byla také snaživá, ale Oscarovou nominaci by si spíš zasloužila Shirley. Olympia Dukakis měla sice méně prostoru, ale tuto skupinku nikdo nemohl doplnit lépe než ona. A Dolly Parton s Daryl Hannah byly správně ujeté kadeřnice. Film mi dal ode všeho trošku a určitě na něj jen tak nezapomenu. Ona kombinace drama-komedie se málokdy povede tak jak má, ale Ocelové magnólie jsou důkazem toho, že zvládnout se to dá.

Jméno růže (1986)

Adaptace se celkem povedla, ale musí se brát v potaz rozsah knihy a možnosti převedení jejího obsahu na plátno. I kdyby měl film 3 hodiny, bude něco chybět. Ale bezesporu největším kladem snímku je prvotřídní atmosféra, vyobrazení špinavého středověku a v neposlední řadě herecké obsazení. I když to za samotnou předlohou zůstává pozadu, pochybuju že to někdy někdo natočí lépe. Osobně dávám přednost stejnojmenné rozhlasové hře vydané roku 2006, která je rozsáhlejší, taktéž s výtečnou atmosférou a nebojím se jí označit za mistrovskou.