• Pohádka

Zhasněte lampióny (1962) (TV film)

90% - Já tenhle klip žeru, i když nejvíc se při něm nažrali pánové Kopecký s Horníčkem.

Snehuliaci (1980) (TV film)

40% - Poetika tohoto filmu se se mnou minula, a to jak kdysi v dětských letech, tak i dnes v dospělosti.

Bez vědomí (2019) (seriál)

80% — Ač špionážní filmy nepatří zrovna mezi mé nejoblíbenější, seriál Bez vědomí se mi líbil. Po Pustině to byl již druhý počin HBO ve spolupráci s režisérem Zachariášem, který jsem viděl. Líbilo se mi to zhruba stejně. Seriál jsem dal téměř na jeden zátah, na konci se sice úplně velké překvapení nekonalo, neboť jsem již něco tušil, ale to vůbec nevadilo. (Tedy jedno odhalení mě opravdu překvapilo — na totožnost „krtka v StB“ jsem nepřišel.) Je pravda, že některé situace byly hodně nepravděpodobné (např. nepozorovaný pohyb hlavní hrdinky uvnitř sovětského vojenského prostoru, to bylo spíše z říše sci-fi), došlo i na pár chyb v jinak pečlivě realizovaném vykreslení tehdejší reality (ve 3. dílu byl použit označník autobusové zastávky, který se v roce 1989 rozhodně nepoužíval, metro A v roce 1989 taky nekončilo ve stanici „Náměstí Míru“, ale „Strašnická“), ale to mi nikterak neubralo zážitek z celého příběhu.

Přátelé Bermudského trojúhelníku (1987)

20% - Možná že se z toho námětu dala uvařit třeskutá crazy komedie na "český způsob". Vznikla ovšem téměř nekoukatelná a zapomenutelná nuda. Pár zajímavých momentů (spíš pokusů) tam bylo (např. v tramvaji zapomenutý pohřební věnec se stuhou "Nikdy nezapomeneme"), ale jinak pokusy o aktuální satiru dopadly špatně. Po letech si trochu vybavím pouze povídku "Tramvaj do Poděbrad", ostatní dvě ve mně nezanechaly žádnou stopu.

Stínu neutečeš (2009)

50% - Motiv postupného odkrývání strašného rodinného tajemství, o kterém nikdo nechce mluvit, je fajn. Jen způsob vyprávění nebyl zvolen moc šťastně - je to příliš rozvláčné, pomalé a takové nějaké divné. A ten konec je taky zbytečně klišoidní.

Vzdušné torpédo 48 (1936)

30% - Wow, vzdušný letecký souboj! Jinak byl film a celý příběh značně naivní, ale to je asi poplatné době vzniku.

Sněhurka a sedm trpaslíků (1933) odpad!

0% — To se prostě nedá. Jako kdyby si parta amatérů šla natočit pohádku na Admiru osmičku. Je až neuvěřitelné, že se jednalo o „profesionální“ produkci.

Záhadné zmizení (2012) (TV film)

30% — Asi bych hodnotil o něco lépe, nebýt toho naprosto dementního konce, kdy se ani nedozvíme, jak to vlastně se zmizelou ženou bylo. Vůbec nechápu, proč byl film natočen.

X. - Smazáno ze systému (2018)

50% — Ne že by forma přímo zvítězila nad příběhem, ale dost se o to snažila a nakonec to bylo o prsa korejské dívky. Příběh byl zajímavý, ale nebýt té formy, asi by byl film minimálně tak o třetinu kratší. Zpočátku to bylo trochu nepřehledné, být to asijský film, tak bych se v tom, kdo je kdo, asi ztratil úplně, ale s přibývajícím časem se to zlepšilo, i ta zmiňovaná forma už tolik neobtěžovala. Závěr se dá snad považovat za happy end, i když s jednou drobnou kaňkou. Jen tedy mi přijde velmi nepravděpodobné, že by takhle psychicky nemocná žena mohla tak dlouho pracovat u policie a ještě nosit zbraň.

Zmizení (2017) (seriál)

30% — Epic fail. POZOR, SPOILERY! Tak po shlédnutí posledního dílu jsem naštvaný. Že důvod zmizení Janine nebude souviset s dealováním drog, jsem s definitivní platností poznal na konci 6. dílu a tak nějak jsem to tušil již delší dobu. Co ale tvůrci provedli v posledních 15 minutách posledního dílu, to hraničilo s fackou divákům do tváře. Holka se ztratí, naposledy ji viděli v nějakém diskotékovém klubu, policie se tváří, že její zmizení vyšetřuje, ale až po čtrnácti dnech v příběhu a 15 minut před koncem celého seriálu si matka ztracené dívky náhodou všimne kamery na sloupu před klubem, majitel ji v pohodě nechá kouknout na pásky a tak se dozví, s kým se tam v den zmizení sešla. A ejhle — „shodou okolností“ je to pachatel a důvod je úplně jiný, než nám bylo celý předchozí čas podsouváno (i když modří již od 6. dílu „něco tušili“). Navíc je to celé roztahané, v dílech se skoro nic neděje, pořád se všechno točí kolem dokola kolem drog, což, jak se ukáže, nebylo vůbec příčinou zmizení. Kdyby to mělo třeba jenom čtyři díly, asi by to nezmírnilo můj dojem z hloupě postaveného detektivního příběhu, ale aspoň bychom to měli rychleji za sebou.