Quo Vadis (1951)

Velkolepé, drahé, výpravné... a křesťanské, americky patetické až stupidní a nekonečně zdlouhavé. Křesťané se tu chovají podobně idiotsky jako ve většině křesťanských filmů. Pořád se modlí, vzívají Boha a snaží se všechny zaslepené pohany "osvítit". Film se z nich v závěru snaží udělat mírumilovné oběti tyranů, leč všichni víme, že ti největší demagogičtí tyrani a příznivci mučení a upalovaní za pár století povstanou právě z této církve. Pozor spoiler!!! Co mi nejde na rozum je, jak safra natáčeli ten brutální zápas s býkem??? Nepřišel mi zrovna jako plyšová maketa - ostatně taky v padesátých letech že... No tahle scéna je opravdu dechberoucí. Jinak zde velmi vychvalovaný Ustinov mě až tak fascinující nepřišel. Jeho pojetí Nerona, jako přerostlé rozmazlené dítě, mi přišlo přestřelené. Naopak mě mnohem víc učarovala jeho žena císařovna s tím jejím rozkošnickým pohledem a flirtováním. A svojí krásou Rosalie Crutchley, která tak lehce zastiňovala i hlavní hvězdu paní Kérrovou  :) Ještě mě pobavilo, jak měly tehdy dle tvůrců zamilované ženy uchcávat ze svých vyvolených mužů. Ha ha.

Město ztracených dětí (1995) odpad!

Jeunet je sice hračička s fantazií, ale hrozně mizerný vypravěč. Což se ukázalo v Delikatesách i Vetřelci 4. Amélie se mu podařila nějakým podivným zázrakem.

Muži v černém (1997) odpad!

Dlouhý roky jsem se tomu vyhýbal. Nemám rád Willa Smitha a stupidní humor. Ani v jednom z těchto aspektů mě film nezklamal. Větší pitomost jsem už opravdu hodně dlouho neviděl. A ty mimozemské příšerky mi přišly na úrovni českých pohádek devadesátých let nebo béčkových hororů let osumdesátých.

Jak byl dobyt Západ (1962)

Pohádka o tom, jak stateční nezištní bohabojní běloši z Evropy, přišli osvobodit a zkulturnit ty zlé, divoké a  primitivní  rudochy...Přestože film obsahuje pár nezapomenutelných scén, jako celek to prostě nefunguje. Jízda na voru, záběry hor, útok indiánů na karavanu  a později na stavbu trati s bizony a přepadení vlaku na závěr super, ale co je to platné, když je to celé odporná lživá budovatelská propaganda, navíc hrozně naivní, archaická a patetická, jak to umějí jen američani. Takže obrázky + megaširokoúhlý formát za 5*, příběh za 1*, patetická hudba za 1*, a celkové myšlenkové vyznění z jednostranného pohledu bělocha jednoznačný odpad. Jo a ty obrázky ze současnosti na závěr bych teda taky vypustil...

Doupě rváčů (2020) odpad!

Idiotská píčovina bez jediného sympatického herce, která od začátku prudí a nezaujme ani po přetočení kousek vpřed.

Favoritka (2018)

Moje první setkání s tímto režisérem, i  Emmou Stone. První polovina filmu se ještě dala přežít, druhá už mě těžce iritovala. Herečky asi nehrají špatně, nicméně Weisz, kterou jsem viděl už v mnoha filmech, mě tak nějak ve všem podivně irituje, Stone je tu ke konci už čím dál víc nesympatická a o odpudivě šeredné a blbé královně se asi raději ani nezmiňovat. Vlastně ve filmu není asi jediná sympatická postava. Je to zoufale předlouhé a nudné (hlavně druhá polovina) a vlastně tak nějak beze smyslu. Konec  vyšumící do nikam a idiocky nečitelné titulky s nepatřičnou hudbou to zabíjejí úplně. A tak můžu dát aspoň dvě hvězdy jen za skvěle vybranou starou hudbu.

Modrá laguna (1980)

Všimli jste si jak se Paddymu hýbou nosní dírky, když ho najdou na pláži? Mimochodem vzhledem k tomu, že to tudíž musel být namaskovaný herec osobně, zajímalo by mě jak to proboha natáčeli, že mu vylízá z pusy ta potvůrka... bléééé   :-))

Noc rozhodnutí (1993) (TV film)

Inscenace na 4 ale pan Hrušínský na 10.

Hlubina (1977)

Oproti nudné a nezáživné Propasti tohle bylo kupodivu velice záživné a místy i velmi napínavé. Třeba jak tam na začátku Bissetku něco čapne, tak to jsem ani nedýchal. Nolteho knír mě sice celý film notně iritoval a Bissetka není vůbec můj typ, ale naštěstí Shaw a Wallach to vyrovnali na výbornou :)

Vlčie diery (1948)

Už při scéně příchodu Matúša domů mi přišlo poněkud divné stáří synů versus stáří mámy. No nikoliv neprávem. V roce 48 bylo matce Poničanové 40, synovi Hubovi 29 (ač tu vypadá tak na 40 taky) a druhému synovi Budskému dokonce 37 - tedy o tři roky méně, než herečce co hraje jeho matku. Netuším co stálo za tímto podivným obsazením, ale trochu mi to zamotalo hned na začátku hlavu. Jinak scéna s letící kládou na Ondreja je na tu dobu opravdu dechberoucně natočená.