Ještěr (2023)

Takové vcelku obyčejné kriminálce, která se navíc místy sice atmosféricky, ale přecejen trochu vleče, bych normálně napálil 3*. Jsem ale opět po čase natolik nadšený z portorikánského Menšíka Del Tora v hlavní roli správného badass policajta, že musím trochu přisolit. A doufám, že by detektiv Oklahoma mohl mít třeba svoji sérii, alespoň tak krátkou jako Freeman v devadesátkách.

Opice v zimě (1962)

Všem notorikům, kteří ještě neztratili naději a bohatou fantazii, s láskou.

Lásky čas (2013)

Jsou depresivní filmy plné zla, kde jsou všechny postavy naprostí hajzlové. Lásky čas je pravý opak, stejně nerealistický, jen s opačným znaménkem. Někdy je ale i takový naivně idealistický pohled potřeba, užívejme každého dne, jako by byl poslední, a slovy staré Homolkové: Buďme na sebe hodní!

Svět pod hlavou (2017) (seriál)

Předělávka britského námětu do našich reálií zněla jako dobrý nápad, z provedení mám však trochu rozpačité pocity. Cestování v čase tu působí tak, jakoby scénář napsali Vorlíček s Macourkem, jenže strašně se tu tluče ta zábavná, komediální složka s tou smrtelně vážnou v depresivní době osmdesátek v okrese na severu, kde není nouze o charaktery soudruhů z morálního dna tehdejšího zvráceného společenského zřízení. Že se na to z komfortní současnosti pěkně kouká, za to může především skvělá výprava, a dobré výkony skoro celého hereckého ansámblu. Jednotlivé díly mají dále dost nevyrovnanou úroveň, a tak hodnocení divoce osciluje mezi 3-4 rudými hvězdami. Dvě věci mě přesvědčili o tom jít v souhrnu výš: Sloky, a především roztomilá Bardóska, pro kterou mám slabost.

Dobrý šéf (2021)

Tenhle šéf je spíš průměrný, celkem zabaví, nicméně je to takový nevýrazný film, kde se všechno tak nějak samo vyřeší, a hrany jsou méně ostré, než by bylo záhodno. Každodenní problémy, jaké zřejmě mívají všichni majitelé firem, působí celkem realisticky, ale ne úplně vyváženě. Tradičně vynikající Bardem je každopádně důvodem, proč tomu dát šanci.

Porota (2003)

Porota má vcelku příjemný retro feeling díky kořenům v devadesátkách, takové filmy už se dneska moc netočí. Bohužel to však snímek hraje na dvě strany, podobně jako jeho postavy - chce být soudním dramatem, stejně jako napínavým thrillerem, přitom ani jedno nedělá pořádně. Hlavní devizou jsou pak kvalitní herci, a skvělý Hackman. Nenudil jsem se.

Mezi živly (2023)

Škoda tak podivně generického scénáře pro tak úžasně animovanou pastvu pro oči. Jelikož ale na konci mi z těch očí tekly proudy jako Vlhošovi, jednu tak trochu nespravedlivou hvězdu přecejen přidám.

Jak je důležité míti Filipa (1979) (TV film)

Zde musím konečné hodnocení malinko přepálit, což se k této konverzační komedii poměrně hodí, nicméně nemohu jinak, zvláště s ohledem na roztomile geniální herectví všech zúčastněných, a to v těch velkých i menších rolích. Tradičně skvělá česká činohra.

Jak je důležité míti Filipa (2002)

Tato hra Oscara Wildea je etalonem pohodové, odpočinkové zábavy. Viděl jsem shodou okolností několik zpracování na českých divadlech, kde je velmi oblíbená. Tato filmová klasická adaptace nezůstává pozadu, zejména pro vynikající casting. Není to komedie výbušných vtipů, ale spíš ten typ, kdy divák na začátku nasadí úsměv od ucha k uchu, a ten mu vydrží až do konce - úplný balzám na nervy. Rozkošné.

Alice (1990)

Ze vztahu Allen/Farrow vzniklo spoustu bulvárních nechutností, nicméně také 13 společných filmů (mezi lety 1982-1992), přičemž žádný z nich není špatný, a jsou mezi nimi vyloženě povedené. Alice však patří mezi nejslabší z nich, jakoby Woodymu došla tvůrčí šťáva, a nutně již potřeboval novou múzu. Vaří z variací na svá oblíbená témata (manželská nevěra, ženská psychologie, lidové léčitelství, atd.), a výsledek je takový nemastný neslaný, skoro na úrovni pavlačového drbu. Navíc Mia je tu pro mě ze všech těch filmů nejotravnější. Škoda, že není Alice víc legrační, třeba jako ke konci na Vánočním večírku, kde skončily bylinky Dr.Yanga ve vaječňáku.