Tímto snímkem z roku 1990 dokazuje scenárista a režisér Woody Allen, že mu nejen nejsou cizí nejjemnější záchvěvy ženské psychiky, ale že se v ní také dokonale vyzná. Hrdinkou jeho melancholické komedie o lásce a skrytých touhách je totiž půvabná a bohatá pětatřicátnice Alice Tateová, která až doposud vede velmi spokojený a spořádaný život. Únava, bolesti a celková nespokojenost přivedou jednoho dne půvabnou ženu až k čínskému lékaři Yangovi, jenž se zabývá alternativní léčbou, využíváním akupunktury a bylinek připravených podle starodávných receptů. Alice, unavená neměnnými povinnostmi matky tří dětí a manželky "na úrovni", přitom netuší, jaké výsledky neobvyklá léčba přinese. Jedno je ale jisté, v jejím životě se náhle začínají dít velmi podivné věci. Najednou se cítí mnohem uvolněnější, to, co vnímala jako ustálené, se bortí a věci nahlas nikdy nevyřčené se jí splní? Příběh, zachycující jistý přelom či krizi v dávno zaběhnutém stereotypu vzorné matky a manželky, natočil Woody Allen opět s humorným nadhledem a vtipem, ačkoliv v tomto snímku poněkud umírněnějším. Do hlavní role obsadil svoji tehdejší životní partnerku Miu Farrowovou, tím však výčet hvězd nekončí. Po jejím boku si zahrál i William Hurt (Doug Tate) či Alec Baldwin (v úloze Eda). (oficiální text distributora)

novoten

Usmíval jsem se nad výstupem rafinované Alice, nadšeně jsem čekal, jak budou působit příští bylinky a obdivoval jsem hladivou blízkost fantaskních flashbacků. Jenže tam trochu chybí víc mužského elementu. Ty obvyklé průpovídky jsou tentokrát čistě v režii Mii Farrow a ta je sice jako obvykle úžasná, ale jako charakterní herečka má s tím odlehčením trochu problémy. A to pomalé tempo je při - na Woodyho poměry - štědřejší stopáži obrovskou překážkou. ()

emma53

Alice, éterická bytůstka v podání Mii Farrow, která dodala filmu ten správný nádech, byla určitě velmi dobrá volba, ale dostat se do myšlení, citů a emocí ženy je dost náročná záležitost a Woddy se snažil, seč mu síly stačily. Já se taky snažila, ale tentokrát mě Alice minula, až na pár pěkných momentů, které nestačí k mojí úplné spokojenosti i přes tu podmanivou hudbu, která se linula celým filmem. Já se přidávám docela se smutkem k těm, kteří se nudili. ()

kleopatra

Alice nejiskří Woodyho typicky sebemrskačským humorem a ironií, přesto se mi svou úsměvnou křehkostí - možná ten pocit vzbuzuje i éterická Mia - zalechtal pod kůži. I když je o ženě, která má všechno jen ne zájem muže, neotravuje (ještě to tak) hloubkovou psychosondáží do jejího "rozervaného" nitra, naopak Mia- Alice je roztomile naivní a rovněž tak její reakce na "šikovné" bylinky od Dr.Yanga ("ono to vážně uvolňuje"). ()

Morien

Ach, tak šťastný šťastný konec, že jsem ho skoro nemohla přežvýkat. Jestli jsou ženy takovéhle ženy, tak se nechám přeoperovat. Jenomže jestli jsou muži takoví muži, tak nevím na co. Možná bych si mohla nechat odstranit všechny pohlavní orgány a potom budu nikdo jako nikdo. Film, který mě opravdu nebavil až znechutil, a to o to víc, že se chvílemi tvářil zajímavě (zejména múza a potom také kamera). ()

Nuala

Úžasný snímek o ženském rozpoložení, pocitech a touhách. Navíc se charaktery a styl tak trochu odlišují od typického Allenova rukopisu, což je velice příjemná změna. Mia Farrow jako poněkud naivní a zasněná žena působí krásným přirozeným dojmem a její nervozita je nádherně vtipná. Skvělá je také postava doktora Yanga a jeho léčivé (místy až magické) bylinky. Právě scény s jejich účinkem patří mezi nejvydařenější a nejvtipnější. Od srdce doporučuju, příjemná a inteligentní zábava :) ()

• Poslední film, kde se objevil Keye Luke. (Witta)
  • Malou roli si ve filmu zahrála Sean Young. Scéna však byla vystřižena. (Terva)

Vychází 20dílná DVD kolekce WOODY ALLEN

Vychází 20dílná DVD kolekce WOODY ALLEN