Padesátka (2015)

Co to mělo být? Nerozumím. Na toto se najdou peníze? Na zastydlou pubertu pana režiséra? Jak jinak nazvat takovýto počin, kde děj se mohl odehrávat kolem běžkařského závodu, což by bylo jistě zajímavé téma, ale zde se děj kolem běžek jen zpočátku mihnul a následně byl celý film o tom, že jeden mladík má sexuální libido v sexování se všemi zralými (nad padesát let) manželkami horalkami z okolí. Smysluplnost ve filmu nehledejte, hrdina žije totiž mimo hory, na hory jezdí jen občas za svým tátou. A že mu všechny zralé ženy jdou na ruku..., to už nemá smysl vůbec chápat. Začátek filmu vypadal slibně a myslel jsem, že se zasměji, ale asi od třetiny či poloviny filmu se stalo z toho jakési drama, kde se člověk nejenže nezasmál, ale ani nerozuměl stupidní zápletce, ve které se rozkrývá v jedné chajdě na horách utopené v mlze život 3 můžů - tatíka běžkaře, synka s libidem ve zralých ženách, co ho zklamal a znovu nalezeného nového syna, který je gay a jehož matka sexovala právě s tím co má libido. No není to úžasný děj. Pochopil bych recesi, ale toto recese není. Nechápu nic. Nnesmyslů je tam moc. Jeden mě dorazil, když hajný povídal o své jednonohé ženě, že se ráno chovala normálně jako vždy, že se šla zaběhat. Jediné, co můžu na filmu vyzdvihnout, je výborné herecké obsazení, kde většina známých herců však dělá jen minutové křoví, asi proto, že jsou holt kámoši pana režiséra. Jsem zklamán. Kam se hrabe Kotek na Mádlovu režisérskou prvotinu.

Saulův syn (2015)

Je těžké hodnotit tento film, neboť ať je natočen jakkoliv a ať je děj jakýkoliv, tak prostředí, ve kterém se film odehrává si samo žádá dost hvězdiček. Ale popořádku. Když film začal, myslel jsem, že se stala někde chyba, že není možné, aby byl takto film natáčen a byl neustále tak rozmazaný. Rovněž styl snímání, alá počítačové hry mi vůbec nevyhovoval a toužil jsem vidět občas záběr, kde se snímáno víc, než hlavní postava stojící nejvíc metr od kamery a rozmazané pozadí. Prostě na toto si buď zvyknete, nebo film vypnete. Měl jsem sto chutí to udělat, ale prostředí a téma je pro mě natolik zajímavé, že jsem neučinil. A dobře jsem udělal, na kameru jsem si zvykl, i když jsem s ní nebyl spokojen. Ale díky ní si film vytvořil jakousi osobitou atmosféru, která totu většinou klaustrofobnímu a temnému prostředí dodala až hororový nádech. Kromě kamery také nemohu moc hodnotit děj filmu, který mi po celou dobu unikal. Netušil jsem a netuším do teď, jaký měl hlavní hrdina - maďarský žid v Sonderkomandu v Osvětimi vztah k zemřelému chlapci. A i když je to skoro nakonci trochu vysvětleno, nějak se mi to nezdálo uvěřitelné, že by poznal v plynové komoře svého nevlastního syna a že by reagoval, jak reagoval. Rovněž nevěřím, že by se dalo bez zastřelení tak volně procházet z jednoho pracovního komanda do druhého. Ale to všechno je jedno. Tento film se jakousi Odyseou po vyhlazovacím lágru, a toto téma a sledování jediného cíle - jak pohřbít v Osvětimi důstojně a přitom tajně mrtvého kluka - je jakousi snovou ale emociálně neuvěřitelně silnou divákovou cestou do tohoto lágru, zvěrstev, které se v něm odehrávali a o tom, jak člověk v člověku dokáže téměř zadusit "lidství". Konec filmu pak v člověku zanechal pocit marnosti a deprese a prostě se do Vás zahlodá, i když má své chyby. Děkuji za tento počin, neboť je nutné si stále připomínat, čeho strašného jsme my lidé schopni.

Star Wars: Síla se probouzí (2015)

Předně uvedu, že jsem fanda a že jsem shlédl všechny předchozí díly a že mám přečteno a shlédnuto hromadu scifi a fantasy filmů a knih. Ale co toto mělo být, nad tím kroutím hlavou. Jednak nebylo ve filmu naprosto nic nové, co by už nebylo v předchozích dílech. Dokonce mi to přišlo, jako přes kopírák s jinými dvěma díly. Nic nové, žádný nový příběh - stále jiní, ale vlastně úplně stejní záporáci s helmou, stále stále jiná, ale vlastně furt stejná - hvězda smrti, stále stejné bitky - letecké souboje. Co se týká hereckého obsazení, tak by možná mělo dojmout obsazení hrdiny z prvního dílu - Forda a dalších, ale neděje se tak, i když to kupodivu je jediné pozitivní. Naopak nasazení nových herců je absolutně směšné a zcela průhledně cíleno na školní popkornovou mládež. Záporák s helmou budí respekt jen do doby, než sundá helmu a promluví, pak se člověk musí smát:). To stejné se děje při sundání helmy vojáka, který utekl od temné strany. Prostředí - stále stejné - poušť, holka co je chuděrka sama a sbírá předměty s vraků, zimní krajina, .... Je to pro mě prostě žalostné. Dal bych odpad, ale z lásky k žánru dávám jednu hvězdu.

V srdci moře (2015)

Doporučuji shlédnout verzi Bílá velryba z roku 1956. Je to nesrovnatelné. Tam kapitán Achab, postava, jak víno, neuvěřitelně dramatická. Tady v tom jakýsi zelenáč kapitán, bezvýrazný, plochá postava. A tak je to s celým filmem. Žádný herecký charakter, žádné rozvedené postavy, nic, čeho by se divák mohl držet. Nutí mě to opravdu stálee srovnávat se starší verzí a je to ve všem lepší o tisíc procent.

Bílá velryba (1956)

Jasná pětka. Kam se hrabe nové zpracování. Toto byl film, děj, herecké výkony, napětí.

Sicario: Nájemný vrah (2015)

Opět jsem chybně vsadil na vysoké hodnocení čsfd a film zkouknul. A co mi nabídl? Nic dobrého pro mou duši diváka. Násilí mám dost ve světě mimo televizi, faktu už to nemusím. Film vůbec nechápu. Celou dobu jsem čekal nějakou akci, či nějaký zásadní vývoj, střet či cokoliv. Ale nepřišlo to. A když film přešel na infravizi a šlo skoro o počítačovovu hru alá stealt akce, tak opět žádný zvrat či nějaký cíl. Děj tak provrtaný chybami či nedokonalostmi, že to člověku nedá, aby např. nezmínil báječné bydlení v domě, kde v sádrošových příčkách vám odpočívá asi 20 mrtvol. Smrad a hmyz by asi z toho žádný nebyl že? Nebo závěrečná scéna s narkobosem a zabijákem. Profík by cíl asi zneškodnil a nešel si s cílem na pokec s rizikem, že se objeví další nepřítel. Dále nechápu, jak měla Emily Blunt jakkoliv krýt tuto jednotku rychlýho nasazení. Když celou dobu jedotka kryla ji:). Chápu, že byla nastrčená jen kvůli podpisu, že šlo vše podle zákonů, ale přece... Nevím, film hudbou a počátkem vzbuzoval důvěru, že půjde o tíživé drama, kde o akci nebude nouze, ale zvrtlo se to. Čekal jsem, že se něnco vyvine z převozu kápa v autech mexikem, nevyvinulo. Čekal jsem, že pochopím něco z těch keců dvou hlavních cajtů, nepochopil. Čekal jsem boží akci komanda v okolí tunelu a v něm, neviděl jsem nic. A čekal jsem nějaký závěr a opět se nedočkal. Z filmu mi bylo zle. Nehodnotím výkony herců, ty mi přišly dobré, ale ti herci prostě neměli co hrát, protože děj byl totálně ulítlý.

Zbrusu Nový zákon (2015)

Asi brzo přestanu věřit celkovému procentickému hodnocení na čsfd, které mi bylo doposud velkým ukazatelem toho, zda film zhlédnout či nikoliv. Protože tento film si tak vysoké hodnocení a oslnivé komentáře vůbec nezaslouží. Zde jsou důvody: 1) NEJEDNÁ SE O ŽÁDNOU KOMEDII. Je to drama, dalo by se říci sociální melancholické DRAMA. Za celý film jsem se zasmál jen jednou. Zato o záběry, kdy se chce člověku plakat nebo je mu zle, tu není nouze. Např. Muž (Bůh) odhodí dceru tak silně a zákeřně, že každému rodiči je z toho špatně. Pak odepne pásek a seřeže malou holčičku tak, že vůbec nechápu, jak to může být zachyceno v takovém filmu. Dále tu máme holku, co přišla o ruku. Zabijáka, který nemiluje ženu, nemiluje svého syna a je mu jedno, co s nimi bude, prostě odejte za jinačí sukní, které řekne, že ji miluje. Prostě jsou tu neuvěřitelné příběhy, vůbec se nehodící do takového duchovního potenciálu, který film měl. 2) Další slabiny v ději byli všichni nový apoštolové, neboť vůbec nikdo nedal novému evangeliu nic, co by stálo za to. Prostě nedovařený děj. 3) Absolutně promrhaný námět. Film mohl mít potenciál, mohl duchovně vyzrát. Mohlo být dotaženo do hloubky dost námětů, o které se film jen otřel. Závěr: Těšil jsem se na oduševnělý snímek, u kterého se příjemně pobavím. Místo toho jsem byl roztrpčen, znechucen a vůbec se nezasmál. Film mohl mít buď rovinu duchovního inovátorského filmu, jako např. film Stále zelená", nebo mohl hezky pobavit. Ale neudělal ani jedno. Jednu hvězdu dávám za hezké kamerové a vizuální zpracování, tolik připomínající Amélii z Montmartru, která je však kvalitativně někde úplně jinde.

Muž na laně (2015)

Celý film byl pro mě tak za tři hvězdy, potom samotné chození po laně mezi dvojčaty za čtyři hvězdy. Prostě přelést mezi dvojčaty super, ale na to by stačil film o délce dvaceti minut. To ostatní, tedy provazochodcova minulost, shánění týmu, vymýšlení konspirace, jak se dostat na dvojčata a nakonec jak to vše provést i vlastní provedení mě moc nezaujalo a nepřišlo mi to prostě hodné motivace k natočení filmu. Slabé téma a to mám lezení rád.

REVENANT Zmrtvýchvstání (2015)

Na tentto film jsem se moc těšil už od zveřejnění prvního trileru. Leonardo, moc ti přeji, ať už ti konečně ti hollywoodští rozdavači sošek dají toho Oscara. Plně si ho zasloužíš už řadu let. Jsi pan herec už od dětství. Film výborný. Jsem rád, že se ještě najdou režiséři, kteří si práci nezjednodušují a točí bio a natural:). Miluju přírodu, miluju survival a miluju filmy s Capriem, a miluju i filmy z drsného prostředí indiánů, sněhu a hledání zlata např., takže tento film byl slast. Nemám cokoliv, co bych mohl vytýkat. Jen mohu poděkovat za kulturní zážitek. Jako velký hypochonder, který se neustále potýká s virózami a nachlazením si dávám předsevzetí začít se na jaře otužovat:).

Creed (2015)

Dávám plný počet. Během té hromady let, co jsem postupně viděl všechny díly Rockyho, je to pro mě těžká nostalgie a silné emoce. Je to krásné završení a odkaz předcházejících rockyho filmů. A kam se hrabou jiné sportovní filmy. Tento je sice o sportu, ale toho se přitom dotýká jen okrajově, zajímají ho emoce postav, sociální jistoty a nejistoty, problémy postav, jako jsou nemoci či stáří... prostě neuvěřitená pecka. Já jsem tento film - tuto návnadu, sežral i s naviákem a na konci filmu si pobrečel. Protože ten film ukazuje vše, co jsem měl na rockym rád. Jeho jednoduchost, jeho opakující se hlášky, pokračovatel výborného creeda, vzpomínky na rockiho ženu, známe philadelské prostředí, hlavní boxerský zápas, který neskončí klišoidně a konečně..... i na ty slavné schody, po nichž rocky při tréningu vybíhával, dojde. Jen té slavné hudby z rockyho jsem se nedočkal, ale je to vlastně dobře, protože to už by se historie opakovala, kdežto takto to je to nový rocky a důstojné zakončení celé série. Skládám hold.