Hobit: Bitva pěti armád (2014)

Ach jo. Škoda, jak režisér sklouzl z vynikající kvality a napětí do plitkosti a pohádek. Když si vzpomenu na první díl Pána prstenů, kde když byl záběr byť jen na kousek nepřátele nebo jen jejich zvuk, tak jsem měl strach a bázeň. Teď už to ve mě nic nevyvolalo. Díky přílišnému použití triků a počítačových záběrů. Téměř nic se nedalo věřit. Bylo to jako nějaká pohádka a ne kvalitní fantasy. Samozřejmě nefungovala vůbec fyzika, ať už u Legolase na spadlé věži, či trpaslících vyjíždějících na zvířatech skálu atd. Skřeti se zrůdnýma zbraněma, které museli vážit desítky kilo, tak trpaslíci či elfové lehce odrazí mečíky. Naopak když někdo sekne do skřeta vybaveného těžkým brněním, po kterém by se meč jen svezl, tak skřeti hned umírají. Úplně špatně sestříhaný. Konec Šmaka hned v prvních minutách. Když spadl do vody, přišlo mi to jak konec filmu. Tak měl končit druhý díl a ne to nacpat na začátek třetího. Ach jo, pořád naříkám jak málo je kvalitních fantasy filmů pro dospělé, a tento to nerozšíří, je to klasický popcorn pro náctileté. Ať žije Conan jednička, ať žije Pán prstenů, ať radši nežije Hobit s pětima armádama. Uvažuji, co se mi líbilo ve trojce, ale nic mě nenapadá.

96 hodin (2008)

Dávám dvě **. Dal bych tři, ale když čtu tady to hodnocení a vidím, že je tento film mezi nejlepšími a nejoblíbenějšími, musím to holt ještě snížit. Vždyt je to už trapné. Mám rád Liama Neesona, mám rád akci, líbil se mi příběh, i když to bylo trochu přitažené za vlasy s city otce, který si na starý kolena najednou chtěl zpátky rodinu, na kterou kvůli práci celek život kašlal. A já mám uvěřit, jak dcerku miluje? No budiž. To co mi na tomto filmu nevonělo, je ta americká nádivka, to jakým způsobem bylo vyřešeno, jak otec zachráňuje dceru, a zůstává za ním asi 40 mrtvých:))). Nebylo to tu už někdy? Já bych řekl, že hodněkrát. A okamžite si vybavím například Arnolda v Komandu. Elitní bývalý voják zachraňuje dceru stejným způsobem, přes hromady mrtvol. Ale já mám Arního moc rád a Komando je super, jakto že tedy není ani v nejlepších filmech ani nejoblíbenějších? Nechápu. Na mě bylo 96 hodn takvých šedých, nic nezanechávajích a žádným silným momentem nevyzdvihující ten film ze šedi. Mám rád akční téma z francouzského prostředí, a daleko více se mi líbí např. 48 hodin v Paříži v Fordem nebo výborný Polibek draka s Jet Lim.

Všechny cesty vedou do hrobu (2014)

Zhlédnuto s cz dabingem. Těšil jsem se podle komentářů tady na dobrou zábavu a že se nasměju. Nestalo se. Možná to někomu sedí, ale mě doslovný a fekální humor už ne. Američani jiný asi neumí. Tím doslovný myslím, že se řekne hovno a je záběr na horno. Řekne se ovce na střeše, tak musí být záběr na ovci na střeše. A fekální - tím myslím humor alá hovna, průjmy, sexování. V podstatě ve filmu jiný není, ale ničemu jsem se z toho nezasmál. Všechno je to vynucené a násilné. Nesahá po kotníky inteligentnímu a nevtíravému evropskému humoru typu "Nedotknutelní" například. Dvě hvězdičky dávám jen za herecké obsazení, ale nechápu, proč se tomu Charlize Theron nebo Liam Neeson propůjčili.

Prvotní strach (1996)

Tento film mi zápletkou i hereckými výkony přišel velmi dobrý, ale narozdíl od ostatních recenzentů já srážím nikoliv navyšuji počet hvězdiček za nepovedený, nikoilv povedený konec. Copak je takový závěr možný? Copak by něco takového neodhalili lidé, kteří Aarona Stamplera alias Edwarda Nortona znali v minulosti, jako světci u soudu? Nevim, závěr mi to celé pokazil. Že to celé hraje, tak úspěšně a nikomu z minulosti, kteří ho znali to nepřišlo divné? A když byl ten podezřelý Aaron tak nakonec inteligentní a prořekl se, proč neřžekl obhájci, že mu to, co se dělo u soudu a co nevnímal, řekla například eskorta? Prostě blbost. Jinak schizofrenního podezřelého hrál Norton naprosto výborně. I ostatních rolí se herci chopili dobře.

Jeníček a Mařenka: Lovci čarodějnic (2013)

Tento film je takový ten průměrný, který rychle a akčně uteče a nezbude po něm nic na jazyku. Vzhledem k tomu, že si režiséři stále pletou pohádky pro děti a fantasy pro dospělé, neměl jsem moc naděje, že tady bude něco jiného. A protože jsem neměl žádné očekávání, film splnil moji představu. Prostě pohádka, která se díky krvy, akci a drsné moderní hudbě měla stát filmem pro dospělé. Škoda. Dobrých temných fantasy pro dospělé je tak málo, že se dají spočítat na prstech jedné ruky. A toto nemuselo být špatné. Středověká atmosféra - v pořádku, zápletka - celkem taky v pořádku. Ale proč ta povrchnost. Čarodějnice sice naháněly díky make-upu strach, ale atmosféra už nebyla temná. Mrazivost se vytratila hned po prvních 20 min. Škoda škoda. A co ty zbraně? To má být scifi-fantasy, že nosí hlavní hrdinové v rádoby zaostalém středověku takové kalibry, jako je brokovnice, skládací puška, nebo dokonce granáty a nakonec i rotační kulomet? To už je bohužel splácanina velkého zrna. Ale nechme toho, těch blafů a zkažených věcí je tam víc než dost. Ale co, holt další popkorn film pro náctileté. Tak snad příště se dočkám. Ale bavil jsem se, tak co:).

Labyrint: Útěk (2014)

Možná, kdybych nečetl výbornou knižní předlohu, tak bych hodnotil jinak. Ale takto po vynikajícím literárním zážitku jsem byl trošku znechucen, jak se tvůrci filmu odchylovali od knižní předlohy a kolik nesmyslů či nedotažených věcí ve flimu bylo. Například když labyrint se posouval a měnil, ale placeři si udělali trojrozměrný nepohyblivý model. Nebo další věci, které tady ani zmiňovat nebudu. Prostě film nedoporučuji, knihu rozhodně.

Zmizelá (2014)

Zvažuji, co napsat, jak to na mě působilo. Téma mi přišlo zajímavé, ale jak si už zvykám z jiných filmů, tak překombinované a těžko pro mě uvěřitelné, tj. nereálné. Po skončení filmu ve mě nezůstaly žádné emoce, které bych očekával od filmu, který má tak vysoké hodnocení. Ben Affleck mi přijde jak kdyby jeho obličej neměl ve filmu žádnou mimiku až na ten debilní nucený úsměv při tiskovce. Taky mi přišlo bez jakékoliv záživnosti ve filmu ztvárněné, že detektivka, která "tušila" a přišlo ji všechno "jako naaranžované", tak neudělal nic, aby se případ zvrátil. Fajn, uzavřeli to federálové, ale mohlo to být ve filmu lépe zachyceno, že projevila nějakou snahu....ale nic. Na film jsem se moc těšil, ale víc hvězdiček dát nemohu. Nejsem moc příznivcem dokonalých překombinovaných zločinů.

Hodinový manžel (2014)

Při tomto filmu jsem se v kině docela dobře bavil. Vlna českého filmu stále ujíždí na rádoby smíchané kaši humor + drama = parádní film a ono to je vždycky humor + drama = česká sračka. A jsem moc rád, že se tomuto tvůrci vyhnuli a i když se ve filmu dějí vážné problémy v mezilidských vztazích, bere je tento film absolutně s nadhledem a humorem. Co bych filmu naopak vytknul, je to, že má hodně obsahových nešvarů, které nedávají smysl. Namátkou stařičká dodávka s reklamními nápisy sleduje nové auto jejich kamaráda z Nymburka až do Tater a zřejmě nikomu nevadí, že jednak by ta dodávka nemohla co do rychlosti nikdy držet krok s novým osobákem, ale že si řidič osobáku na trase několika set km nevšiml dodávky, kterou používá jejich firma? Kór když jsou na ni nápisy a loga firmy, kde pracuje? Také pochybuji, že by nějaký chlap měl milenku, se kterou chce žít a přitom po nocích dával pusinky fotce s jeho manželkou a dětimi. A další a další. Ale co, to jsou malé nešvary vzhledem k tomu, že nakonec byla uvařena kaše možná trošku nedovařená, ale rozhodně to je vtipná kaše a člověk se při ní konečně nenásilně dobře baví a směje. Jen tak dál český filme.

Na hraně zítřka (2014)

Komentář psán po druhém shlédnutí. Tento film mě prostě baví. Rád se na něj kouknu i po třetí. Je svižný, akční, se zajímavou zápletkou. Líbí se mi, že tu Tom Cruise hraje klasického sebevědomého usmívajícího se machra puze pár minut, a pak se stane tím nejnižším bažou. Jen jsem nepochopil a nehraje mi tu pár věcí: 1) Když shání Tom Cruise a Emily Blunt další kumpány do vznášedla na cestu do Louvru, tak se snaží přesvědčit chlápky, ke kterým byl Tom hned ze začátku strčen. Proč? Vždyť přece Emily je mezi vojáky bohyní a má se oddané parťáky, což je vidět, když se k ní Tom poprvé dostane. Hned jdou za ním, co že chce jejich hrdince. Tyto parťáci by šli za ní kamkoliv ne? I do Louvru. A bez přemlouvání. 2) Scéna s vrtůlníkem u opuštěného domu. Tom vysvětluje Emily, že dál to nikdy nesvládnou, že už to zkoušeli mnohokrát a vždycky je Emily zabita. A pak se Tom na Emily vykašle a prubne to další den sám a ejhle, vyjde to a on vzlétne a letí. Nerozumím tomu. Tak ve dvou to nešlo a v jednom jo? 3) Ještě tam něco bylo, ale už si nemůžu vzpomenout?:)

Věc (1982)

Dokonalost. Už jen ta hudba na začátku při letící helikoptéře. Výborný děj, skvělá atmosféra díky sněhu a odlehlosti místa, výborný Kurt Russell. Kéž by bylo více takových snímků. Horory nesnáším, ale takovéto téma tipu Věc nebo vetřelec je lákavé a když se to dobře udělá, tak je to podívaná.