O těle a duši (2017)

Zhrnula by som to: stretnutie dvoch duší."Zrazu som dostal strach." "Hej to sa stáva. Že ľudia dostanú strach." V kontexte filmu nepodstatná veta, ale aj napriek tomu vystihuje všeličo... Film lyrický, hlboký, ale aj bizarný, pre mňa nádherné herecké duo. Občas sú scény ozaj drsné (a vegetariáni si asi potvrdia svoje predsavzatie), kontrastne zvolené prostredie bitúnku a zasneženého lesa. Ak sa vám spočiatku zdajú tí dvaja a ich spoločný sen ozaj divní, s pribúdajúcimi minútami si ich pravdepodobne obľúbite. A tie minúty mi plynuli rýchlo. Mária počúva v obchode hudbu, s úmyslom nájsť niečo romantické a vciťuje sa aj do metalu. Po dlhej chvíli a halde vypočutých CDčiek sa jej pýta predavačka: "Počuj, pustím Ti svoju najobľúbenejšiu?" "Nie, ja si ju hneď kúpim", odpovedá Mária. Silný moment - Mária aj Endré si chystajú večeru, každý v svojom byte a obidvaja s ňou zápasia - každý v svojom vlastnom probléme.

Umění tančit v dešti (2019)

Po filme máte pocit, že takýchto príbehov ste už videli... A nebudete sa mýliť. Nič originálne. Film, ktorý tlačí na vaše emócie. Ale! Išla som na to s vedomím, že sa má vo filme objaviť obľúbený Kevin Costner. Lenže on sa tam neobjavil. On len nahovoril psa Enza, s jeho psím pohľadom na človečenstvo a najmä rodinu, v ktorej strávil svoj pekný psí príbeh. Bol hlavným hrdinom family story a aj najlepším predstaviteľom. Ak máte psa seniora, určite si utriete aj nejakú slzu.

Ladislav Chudík (2008) (TV film)

Pán herec. S krásnym, upokojujúcim hlasom. Viete si predstaviť, že by po nikom kričal v amoku? Pán džentlmen. Jeho študenti potvrdili, že si autoritu vedel obhájiť už len spôsobom, akým chodil. Divák sa môže dozvedieť aj o udalostiach z jeho života, ktoré asi bežnému divákovi zostali neznáme - že na chvíľu emigroval do Rakúska. Páči sa mi aj jeho láska k rodnej hrude, obdiv k slovenským dolinám, kopcom, aj vrchom, spätosť človeka so zemou. Zaznamenali sme jeho veľké role a tak sa na tohto Pána herca nedá zabudnúť. A nezabudneme.

Gauneři (1992)

Niekedy, ani neviete prečo, trvá aj 30 rokov, odkedy bol film uvedený, do chvíle kým prišiel rad - na VÁS. Gangsteri, ako sa patrí a bavili ma ich dialógy - od úvodných rozhovorov o Madonniných hitoch až do poslednej chvíle, keď vyjde najavo pravda. Páčil sa mi najmä Michael Madsen. Aby zakryli svoju identitu, oslovujú sa farebnými menami. No ale, kto by sa chcel volať Pán Ružový??? Medzi gangstermi? (Meno Mr. Purple vraj už bolo osadené v inej akcii...). Trochu krvavé, trochu okázalé, asi by som si tento film vedela predstaviť aj v komiksovej podobe. Mr. Tarantino, ste pre mňa správny úchyl.

Gangy z Birminghamu - Společnost (2017) (epizoda)

S04E06 pozretá znova po dvoch rokoch, aby sme sa mohli pustiť do piatej série. Odčítané zo Shelbyových fľašky: "GIN - vyrábaný na potlačenie zdanlivo nepotlačiteľného smútku" Veľa smutných očí. Dokonca aj vo chvíľach, kedy by sa mohli prirodzene radovať. Podčiarknuté hudbou, ktorá dotvára atmosféru beznádeje. Dej sa odvíja pomaly, nikde sa neponáhľa, dialógy sa odvíjajú pomaly ako vlna z pomaly padajúceho klbka... A črtajú sa nové možnosti pre Shelbyho klan.

Ducháček to zařídí (1938)

Stará česká klasika postavená na neuveriteľnom hereckom talente Vlasty Buriana. Ide o humor slovný, situačný, ale niekedy stačí aj jeho mimika. V tomto filme na jeho výkon nestačí príbeh JUDr. Fauknera a jeho snahy zachrániť skrachovanú rodinku aristokratov (všetko kvôli láske k Júlii) a ani výkon ostatných hercov. Napriek tomu sa na film dá pozerať x-krát a aj keď len kvôli samotnému Burianovi... "Tohle, to je bůžek? (soška Budhu) To není milostpaní?" a množstvo, veľké množstvo ďalších gagov...

Operace Brothers (2019)

"Kto zachráni jeden život, zachráni celý svet." Na tento film sa mi pozeralo ťažko, súcitne, cítila som, ako tí utlačovaní ľudia trpia. A že sa vôbec našiel niekto, kto im za cenu vlastného života prišiel na pomoc. Akú nízku cenu môže mať ľudský život? A aké veci sa dejú pár tisíc kilometrov od nás, o ktorých nemáme ani tušenie. Áno, nie je to film storočia, ale zasiahol ma svojim posolstvom o trpiacich. Dobrá myšlienka, trochu vyumelkované scény. Dobré obsadenie, horší scenár a dialógy.

Srdečně vás vítáme (2017)

Naozaj som sa snažila! Nájsť skvelé herecké výkony (Christian Clavier u mňa mohol byť zárukou), humor a satiru (nápad nebol zlý, ale dialógy pre mňa zbytočne násilné) a nechcem povedať, že to bol úplne stratený čas, ale mohla som ho stráviť aj zábavnejšie... Nič by sa nestalo, ak by som tento film nikdy nevidela. A vlastne film to mohol byť skvelý, len z môjho pohľadu snaha vyšla nazmar.

The Wire - Špína Baltimoru (2002) (seriál)

Po pozretí prvých troch – štyroch dielov som netušila, že tento seriál má v sebe takú hutnosť, silu a ozajstné príbehy. Odohráva sa tu celý rad dejových línií, všetky v Baltimore. Oslovilo ma, že každý diel začína citátom niektorej z postáv a prišla som na to, že vyzdvihnutie tejto jedinej vety vás núti zamyslieť sa (inak by ste si ju možno ani nevšimli alebo ju nepovažovali za dôležitú). Hlavnú úlohu zohrávajú drogové gangy, ale popritom spoznáte okrem drsnej, špinavej a beznádejnej ulice oveľa viac z Baltimoru v pozadí. Čisté i špinavé praktiky polície, fungovanie politických štruktúr, či miestnej školy. Spočiatku mi robilo problém zorientovať sa v postavách – hlavne černošskí predstavitelia, často v kapucniach, s divnými prezývkami. Postupne si postavy obľúbite, aj keď to neznamená, že sa s nimi v priebehu piatich sérií nebudete musieť náhle rozlúčiť. Nezabudnuteľné postavy, ktoré sa vyvíjajú a posúvajú príbeh stále dopredu, zaručujú, že nebudete mať čas nudiť sa: Mc Nulty, jeho excentrický život a pekná tvárička, Lester s netradičnými vyšetrovacími metódami, Daniels - nielen výborne vyzerá, ale vždy si zachová svoju tvár, Prez, so svojou nešikovnosťou, ale múdrou hlavou, Omar, ktorý kráča vždy len za svojim cieľom, tiež Bubbles - ten zahral svoju úlohu neuveriteľne presvedčivo. Nesmiem zabudnúť na postavu Thomasa Carcettiho (aj keď to tí Američania vyslovovali naozaj divne, že vraj "Karketi"), v podaní Aidana Gillena. Tak tento pán ma oslovil hlavne ako Lord Bejliš v GoT a vidím, že jeho herecké polohy ma bavia a vlastne sa na neho rada pozerám a rada ho počúvam ("Tommy, zachovaj si ten chlapecký výzor"). V tomto seriáli nikto nemá čierno – bielu rolu. Máte pocit, že seriál nie je napísaný podľa scenára, ale vychádza z reálneho života a ten je v Baltimore naozaj drsný. A potom život v Baltimore ide ďalej...