• Krátkometrážní

Naušika z Větrného údolí (1984)

Zatímco v jiných světech z Mijazakiho filmů jsem si užíval takřka každou vteřinu, z prostředí tohoto snímku mi bylo dost divně. Příroda zastupována obřím hmyzem mi byla krajně nesympatická a pomalu jsem si přál, aby tentokrát vyhráli zlí lidé a raději vše kolem zničili. Největší bizár pro mě ovšem byla výzbroj samotných lidí, kteří se přepravovali ve vyspělých pojízdných či létajících prostředcích, zatímco na sobě měli středověká brnění a při boji tasili kovové meče.

Můj soused Totoro (1988)

Nádherný film s velmi sympatickou postavou Totora a místy fantastickou Hisaišiho hudbou. Jednu věc však nechápu: Kde se proboha v tom krásném prostředí najednou vzal ten příšerný Kočkobus?

Přihrávka (2016)

Hrozně bych chtěl být u toho, když na tenhle film přijdou fotbaloví fanoušci z tvrdého jádra v domnění, že děj bude opravdu o fotbale… Mě samotného otrávilo, že problematika, kterou jsem očekával, byla nastíněna opravdu v hodně hrubých obrysech. Jinak to byla hlavně přehlídka spoře oblečených hlavních hrdinů…

O kuřatech a lidech (2015)

Velmi dobře zpracovaná komedie, která nabízí zajímavé vysvětlení, odkud se berou ti nejdivnější divnolidé.

Jako ryba v síti (2016)

Zajímavé nahlédnutí do vztahů mezi Severní a Jižní Koreou. Film je místy dost zlomyslný, zejména když se prostý rybář z KLDR souhrou náhod objeví v centru Soulu a spatřuje věci, o kterých dosud neměl ani tušení. Nechybí zde však ani kritika povýšenosti Jihokorejců a jejich zacházení s uprchlíky ze sousedního státu.

Život (2017)

Nevím no, zrovna od takhle nákladného sci-fi snímku bych chtěl přece jenom trochu víc fantazie. Mám pocit, že za celých 104 minut mě vlastně nic nepřekvapilo.

Kamenné srdce (2016)

Kamenné srdce je pro mě velmi zdařilou typicky islandskou ukázkou toho, jak mohou vaše děti ve skutečnosti trpět, když jim „dopřejete“ dětství v malebné přírodě stranou velkoměst.

Ultra válečník (1990) odpad!

Natočíte několik příšerných filmů a pak záběry z nich použijete znovu do dalšího ještě strašnějšího snímku. Řekl bych, že tohle je jedna z nejlepších demonstrací stavu, kdy filmoví tvůrci vyloženě nenávidějí své diváky. Jiné vysvětlení mě opravdu nenapadá…

Komabrutální duel (1999)

Říkal jsem si, že je hrozně šlechetné, když někdo tráví volný čas s kamarády natáčením filmu, ale po zhlédnutí tohoto snímku jsem svůj názor přehodnotil.

Oni žijí! (1988)

Na tomto filmu nejvíce oceňuji hluboký kontrast mezi jeho béčkovou podobou plnou tupých dialogů a přehnaně dlouhé rvačky kvůli kravině na jedné straně a krásnými černobílými záběry a propracovanou společenskou satirou na straně druhé. Hrozně mě baví i ten způsob, jakým se mezi těmito dvěma světy přepíná.