Defending Jacob (2020) (seriál)

Přemýšlím, kdy jsem viděl podobně dobrý seriál tohohle typu na Netflixu. A nevzpomínám si. Poslední dvě epizody jsou ultraintenzivní.

matka! (2017)

Tomuhle filmu chybí Clint Mansell.

Odhalení (2019) (seriál)

Kdyby to nebyla pravda, tak by vás ani ve snu nenapadlo, že se něco takového může stát. Někomu připadá, že se děj zbytečně vleče, ale já se ani na vteřinu nenudil. Při některých scénách jsem měl dokonce husí kůži. Vztah a houstnoucí atmosféra mezi matkou a dcerou jsou zobrazeny naprosto brilantně, čemuž nejvíc napomáhají perfektní herecké výkony. Patricia Arquette sice za roli Dee Dee získala zaslouženě několik ocenění, ale mě ještě víc uchvátili Joey King a Calum Worthy, které jsem před tím neznal a pořád tak trochu rozdýchávám znepokojení, které se jim ve mně podařilo vyvolat.

Nabarvené ptáče (2019)

Děj se točí okolo malého chlapce, který se snaží na pozadí 2. světové války najít své rodiče. Tak jak hlavní hrdina prochází jednotlivými příkořími, se ale do děje nepříjemně vkrádá jistá schematičnost, která vzhledem k předlouhé stopáži začne působit poněkud nudně, a i emoční dopad na diváka postupně chladne. Ve výsledku tak finální scéna, která by měla diváka zasáhnout nejvíce, působí citově dosti prázdně. Filmový zážitek tak zajišťuje především skvělá kamera, které se daří navodit odpovídající poetickou atmosféru. I přes všechny výhrady, které ke snímku můžeme mít, mu nelze upřít jedinečnost a odvahu tvůrců, přijít s tímto námětem a překonávat dlouhodobé nesnáze se sháněním financí. A zde nejspíš také tkví největší důvod onoho obřího úspěchu na Českých lvech. Za mě to ale nejlepší český film roku není.

Bodyguard (2018) (seriál)

Skvělý seriál plný napětí a politických intrik i přes skvělý scénář nebo třeba zvuk těží nejvíc z perfektních hereckých výkonů od vedlejších rolí, přes Keeley Hawes, až po titulního hrdinu. Richard Madden mi téměř vyrazil dech, tohle není průměrně zahraný Robb Stark nebo princ z Popelky. Těžko říct jestli to je tím, že konečně dostal postavu která mu sedí nebo za tu dobu herecky vyzrál, dost možná kombinace obojího. Každopádně mu nedělá problém přecházet od sebejistého ochránce až k těžce depresivním stavům. Zlatý glóbus naprosto zasloužený, nechápu Emmy, kde nedostal ani nominaci. Třešničkou na dortu je skotský akcent, který je naprosto k sežrání, Ma'am.

Vox Lux (2018)

Drsné drama o cestě na vrchol showbyznysu (1. část) a co to s člověkem dokáže udělat (2. část). Ten kontrast snad už nemůže být větší. V první části solidní Raffey Cassidy, v té druhé vynikající Natalie Portman, která si to vysloveně užívá a minimálně tu nominaci na Oscara by si zasloužila. Také je třeba vyzdvihnout perfektní kameru. Co mě docela zklamalo byla část třetí. Písničky od Sii jsou vždy velmi kvalitní, ale tentokrát jim něco chybělo. Emocionalita. Kvůli tomu část která by měla být vrcholem, na mě působila dost mdle a to srazí dojem z jinak velmi dobrého filmu. PS: Tohle fakt napsal Willem Dafoe?

Vykoupení z věznice Shawshank (1994)

#1000 Přestože se Shawshank neřadí do mé TOP10, na prvním místě v žebříčku si být nepochybně zaslouží. Všechno už tu bylo napsáno. Neznám nikoho koho by tenhle film nechal chladným. Dokonale napsáno, zahráno a natočeno.

Žena (2017)

Po sedmé to vyjde. Role pro Glenn Close ušitá na míru. Celý film se opírá o její exkluzivní herecký výkon i přesto, že samotná zápletka je vcelku slušná. Update: S Akademií nesouhlasím. Olivia Colman sice ve Favoritce předvedla bravurní minimalistický výkon, ale pořád si stojím za tím, že na Glenn letos nikdo neměl, a tak jí Oscar unikl neprávem, jako už se jí to stalo v minulosti.

Polární expres (2004)

Oddechová vánoční jízda. Jednodušší příběh je kompenzován kouzelnou vizuální podívanou.