Není čas zemřít (2021)

Neni to asi nejlepsi bondovka, neni to mozna objektivne ani nejlepsi craigovka, ale nejintenzivnejsi, nejintimnejsi a nejosobnejsi rozhodne je. I kdyz ma Bond 25 pres 2,5 hodiny, na deji to nejde znat. Film leti dopredu a nabizi mnoho pamatnych momentu a skvelych scen tak akorat protrepanych a nemichanych. Po uvodni sekvenci jsem si pro sebe rikal, aby se rozjezdem tvurci nevydali z nejlepsiho, po Norsku uz jsem si ani nechtel predstavovat, co prijde.... Emocni, gradacni i akcni rovina funguji zkratka skvele a mam pocit, ze to ve spojení s pokukavanim po tradicich o moc lepe udelat neslo. Spousta na prvni oko logickych lapsu dochazi a zapada pozdeji a vice pak jeste rezonuji ozveny atmosfericke, dej posouvajici akce (misty opravdu dokonale - lod, les, schody...), vsechny citlive odkazy a v prubehu filmu rezonujici ruzna obdbobi Bondova vyvoje - je tam ze vsech neco a funguje to! Skoro se vsim, co je napsano v komentarich nize (u me na stene), souhlasim, podotykam, ze subjektivne je to pravda (az na nektere 1-2 hvezdy). Na me craigovo louceni/vyusteni zapusobilo maximalne. Takhle vysponovany pocin se strachem o vsechny postavy aby nejeden v dnesnim mainstreamu pohledal. Tim netradicne Craiguv Bond vytvoril presah._ Narez jako prase, to se neda jinak napsat. Ta hudba (Zimmer si plni sen a tlaci na pilu jak zamlada) slape do scen neuveritelne a funguje to naramne. Bondovo tema na hluboke dechy pri akcnich scenach...uf! A Craig si to neskutecne uziva a dava.

Osada (2021) (seriál)

Holub s Plodkovou a Poláškem značně trčí. Udělat z těchto postav hlavní aktéry, či aktéry v popředí proplétající se každou epizodou, věřím, že by to jejich charaktery utáhly skvěle. Zbytek postav je překvapivě ne tak dobrých (Nesvačilová, Bareš, Červenka), průměrných (Chýlková, Nový), někdy vyloženě debilních s naprosto imbecilním vývojem (Pavla Beretová, Myšička), nebo jen zkrátka osinou v zadnici bez vývoje (Arnoštka a její kámoška) a postrádaní hodných sidekicků (Hanák). Těžký průměr, čekal jsem více. Jazýček vah u mě převažuje ke třetí hvězdě díky tomu, že jsme to měli doma jako vymývací oddych po pracovním týdnu, že jsme se na to občas i těšili a dokoukali to (až na jednu epizodu někde vprostřed). Kolečko nemůže napsat každý rok 1-2 dobré seriály, natož filmy, do kterých se pouští. To by byl nadčlověk. 51%

Osada - Epizoda 2 (2021) (epizoda)

Druhy dil se stava prislibem. Treba se to povedlo i tentokrat?

Osada - Epizoda 6 (2021) (epizoda)

Pravdepodobne prestavame se zenou sledovat. V pulce jsme dil vypnuli. Z postav se staly jen ploche nezajimave patvary, z epizod se stava sled smysl postradajicich ustrizku, veskere mluvene slovo susti papirem a navic je zahrane tak na silu, ze i nadejne rozehrana scena vysumi a rikame si: 'Co to jako melo byt?' A pak zacneme usinat. Posledni hvezda za dospele herce.

Osada - Epizoda 7 (2021) (epizoda)

Po predchozim dilu svitla nadeje. Holub s Plodkovou jsou o parnik prede vsemi, takze idealne stridat jen dily v centru s nimi

Sebevražedný oddíl (2021)

V zásadě nic nového pod Sluncem. Je to sled scének se závěrem, který i když není klasickým digishitem, tak jím vlastně je. Ale je to tolik nekorektní (v dnešní době skoro vyhynulá záležitost), krvavé, zábavné, dělané s láskou a nadhledem a současně sebeuvědomělé, že Gunnovi fandím. Musím fandit, protože podobnou jízdu nezažíváme zrovna často. Zábava, co patří do kina, ale děti pod 15 bych na The Suicide squad nebral. Tři čtvrtě plynu.

Havel (2020)

Náš národ je rozdělený. Vždycky byl, nyní je to snad paradoxně ještě patrnější. A tenhle film, jak jsme konstatovali s mojí velice vnímavou a chytrou ženou, přichází přesně včas. I přes to, že se odehrává 52-31 let v minulosti, je naléhavě aktuální. Chápu rozporuplné přijetí, je to film pro nás, pro Havlovi zastánce, ale měli by ho vidět všichni občané České republiky. A je to film světových rozměrů. Od prvního (famózního) záběru sledujeme osobitě pojatou konstrukci Havlovy osobnosti. Je v centru dění a pomocí brilantně zvládnutých filmových nástrojů (kamera, zvuk, soundtrack) vypráví jeho cestu ke státníkovi, všechno okolo je jen jakoby bokem. Po velmi dlouhé době jsem byl na konci filmu dojatý a nechtěl jsem, aby skončil. A to navíc u českého filmu! Ptám se, kde je konec státníkům, na které mohl celý národ být pyšný? Přijde někdo, kdo bude opět respektován v zahraničí? Teď už dost emočním výjevům a neobjektivní adoraci. Mrzí mě jistá zkratkovitost v druhé půli a osekání některých postav, nerozvinutí možných naťuklých motivů (vězení naopak těžkotonážní váha) místy i nadbytečné odlehčování. Snímek mohl mít klidně o 15 minut delší stopáž. Herci dokonalí, atmosféra perfektní, spousta skvělých momentů a ten závěr... Jsem těsně pod vrcholem. U nás se stále ještě točí bravurní filmy! 90%_ Tenhle film mnoho chyb nemá (Proboha není to dokument a učebnice dějepisu! Mimochodem kde se v nás všech (!) stále bere tahle brutální švejkovost ke všemu se odborně vyjadřovat), jedna z nich je, že naneštěstí není o 20 minut delší.

K2 vlastní cestou (2020)

Na konci mi to přišlo fakt dobrý, i když jsem ihned vědomě pomíjel jakékoli sportovní vady výkonu (použití kyslíku, maximální využití šerpů a tábora na komplet podporu...) a charakterové neduhy hlavní hrdinky (opakovaně nechat doma kvůli K2 na několik měsíců 2 malé děti, v prvním případě dokonce ani ne ročního synka, ve třetím případě několikaměsíční expedice - květen Kančendženga, červenec K2). Den poté jsem si uvědomil, že o finanční stránce projektu jsme se nedozvěděli zhola nic, Himaláje a osudovost, obtížnost K2 na mě nedýchly rovněž (přestože je mám celkem načtené a pokaždé mě ohromí). Splnění snu jedné nevyrovnané ženy a ukazování statečnosti v evidentně složitém vztahu k otci (vynecháno, ale dalo se poznat - volání hlavně rodičům) v dost osekané verzi (self záběrů a gopro pohledů mezi C3 a C4 a summitem je minimum - podezírám z nadměrného použití masek, což je ale zase na druhou stranu pochopitelné, když jdu do takové výšky 2x během týdne) je prostě málo. Lepší 2*

Tenet (2020)

Ano, Nolan si půjčuje u Bonda (jehož má evidentně v lásce, zároveň splnil sen všem liberálním bondofilům - dal nám konečně neohroženého agenta černé pleti), Harryho Pottera, Avengers, Kubricka, Happy Endu, sebe sama atp. Myšlenkou možná není nejoriginálnější. K postavám má velmi osobitý přístup, který spousta lidí nevydýchá. Já jsem si většinu jeho postav v posledních filmech dokázal oblíbit hladce (Hardy pilot spitfiru, Matthew jako pilot vesmírné lodi, v Tenetu zhrzelá manželka toužící po klidu s dítětem..), jen si k nim Mistr klestí cestu jinak a používá je důsledně šachovnicově, sloužíce vždy příběhu. Můžeme hledat spoustu záporů, ale záleží na úhlu pohledu a přístupu a hlavně touze po kvalitním příběhu. Pro mě je Tenet filmem na hranici geniality, kde Nolan píše nová pravidla pro vyprávění velkofilmů a odhaluje neskutečný nápad a v zásadě nový pohled na cestování časem a prostorem, jehož mistrovský koncept v rámci příběhu šroubuje do neuvěřitelně vymyšlené a promyšlené smyčky. Nolan ve většině svých počinů ukazuje jeho fascinaci časoprostorem (minispoiler: zde dělíce čas, prostor a hmotu od sebe!), science fiction a o kvalitní a originální příběh mu jde vždy v první řadě. Já jeho vášně sdílím, o to to mám s ním jednodušší. Tenet je brutálně napínavý, intenzivní, chytrý, zároveň vstřícný, fikaný, promakaný, vypiplaný, nadčasový. Tenet je perfektní film, který musím vidět znovu a je krásnou ukázkou toho, k čemu všemu Nolan tíhne a zároveň jak chce filmařinu posouvat dál. Naposled jsem byl v kině takto fascinován děním na plátně při Dunkriku.