Wimbledon (2004)

Hodně sympatická úvodní dvojice, navíc Kirsten Dunst, že jo. Chtěl bych pochválit vydařené scény ze zápasů (mohlo jich být klidně o pár minut víc) a hlavně extrémně trefné a vtipné promluvy (jeho myšlenky) Petera Colta k sobě samému během zápasů - ty neměly chybu. Škoda jen, že když už se film jmenuje Wimbledon, tak mohl být též na sedm kol a občas nějaká chyba - 'uhraju na něj tři gamy jen' a ono na tabuli svítí 2:6,4:5 - ale viděno s dabingem. A určité předvídavosti a klišé se v romantickém filmu odehrávajícím se během grandslamu, kde k tomu často déšť přerušuje zápasy, nevyhnete. Přesto mi skóre vylezlo na 4* za 5 a 70 %.

Wonka (2023)

Uprostřed místy skoro za 6*. Jak řekla má drahá polovička, u některých čísel se museli vydatně vyblbnout (vrchol pro mě je koláž př rozjedu podnikání a prodávání po ulicích). Na začátku a na konci mezi plus mínus 4. Nečekal jsem to, ale nový Wonka se náramně povedl. Spousta príma nápadů, legrace, občas napětí, parádní hudby, v šabloně nápaditého scénáře a Timothée... to je prostě borec. Po dlouhé době mooc pěkně odvedený český dabing - titulkovou verzi jsme nestíhali, Honza Cina je člověk neuvěřitelného talentu. Palec hodně hore.

X-Men Origins: Wolverine (2009)

Škoda tolika logických bot. A škoda té největší v posledním záběru, (proč létat letadlem a skákat do vody, když je všude kolem pevnina a vede tam most). Jinak bych volil solidní tři hvězdy. Zábava to je, Schreiber skvělý (perfektní hlas a práce s ním), Jackman se na tohle prostě hodí, ale celkově je to jenom zábavná kravina. Navíc bohužel hodně tupá. Škoda, 50%, přesně dvě a půl.

X-Men: První třída (2011)

Zvláštní, jakobych se za ty tři hvězdy zde i styděl. Ale proč to nenapsat? Nový X-meni jsou přesně takoví, jací na vás koukají z plakátů, z poutačů, z recenzí. Nenašel jsem si tam nic vlastního, s čím bych se ztotižnil, ještě na mě působili plošším dojmem, než jsem čekal. To by tedy bylo dle mého metru na 50%. Výše vytahují film občasné trefné a odkazující srandičky, ústřední trio (M+F+B), pěkné holky, stylizace a obmázlý bondovský feeling. Vaughn má ale (po Kick-ass a Sturdust) rozhodně na lepší muziku (tím nemyslím, že by byla tahle špatná). 70%

X-Men 2 (2003)

Je to těsně, ale je to tak. Výborný kousek, srovnatelný s jedničkou naprosto ve všem, někdy i přečnívá původní počin. Sekvence útoku na "školu pro nadané" je bombastická stejně jako Magnetův únik z vězení. Jenže vše trošku sráží fakt, že vyvrcholení filmu je zdlouhavé, natahované a ztrácí postupně na tempu, a tudíž na divácké soustředěnosti. Ano je to skvěle napsané, rozvržené, natočené, ale kdyby se ubralo 10 minut z celkové stopáže, bylo by to u mě za pět hvězd. A právě ta zdlouhavost je kamenem úrazu. Tak či onak je to pořád kvalitní zábava! Ian Mckellen je cool!:) 80%

Yesterday (2019)

Yesterday je ohromně nápadité a zároveň odpovědné vůči filmovým zákonitostem v komediích a romantických komediích. Nestydí se za to a těží ve svých hranicích skoro maximum možného bohatství. Spousta parádních fórů, zvratů, sympatických herců, komických situací se všedními dialogy a režisérských vychytávek - Danny Boyle je poznat - je protkáno nejlepšími písněmi moderní hudby, jejichž kvalita je prokazována počátečním osekaným pojetím. A těch krásných parafrází lidí, písní, národů a politické korektnosti.. Skončil jsem těsně pod vrcholem díky očekávané závěrečné limonádě, jež naštěstí netrvala zas tak dlouho a byla celkem laskavá. Na jednu stranu mě mrzí, že Boyle utekl od Bonda, na druhou stranu by nenatočil v této době tak uvědomělou a pohodovou komedii, se kterými, bratru, už skoro nepřijdu do styku._Zvedám z principu na 5 (momentálních 66% je třeskutě málo). Tenhle neuvěřitelně milý film s vymazleným scénářem mě dokonale trefil jako člena cílové skupiny. Jsem zamilovaný šťastně do ženy a miluji The Beatles. Díky Danny!

Zack a Miri točí porno (2008)

Na mainstream hodně ostrý námět. Přes snad ještě více vulgarismů během dialogů a spoustu 'sexu' během filmu jakoby Smith o něco vyměknul a na konci vlastně vidíte, že tohle znáte a je to stále ono samé dokola. Stejně mu to ale žeru a nedoporučuji slabším povahám. Je třeba velkorysá dávka nadhledu.

Zachraňte vojína Ryana (1998)

U Ryana jsem byl souhrou všeho úplně konsternován. Snímek nám paradoxně na naprosto minimalistickém příběhu, který ve výsledku nemá na dění válečné vřavy ani ten nejprachprostější dopad, ukazuje válku ve svém nejširším rozsahu a působení, její brutální neduhy, její ohyzdnost, její zbytečnost, žádný smysl, nulový význam - přes to všechno, jak dokáže naprosto krutě a zbytečně ovlivnit tolik životů. Naturalismus a brutalita snímku jsou skutečně na extrémně vysoké úrovni, i když se jedná o takový "blockbuster" (ano, je to tak). Spielberg opět ukazuje, že umí roztodivné množství žánrů, ale vždy ho ze snímku ucítíte. Byl jsem vyděšen sugestivností bojových scén, kterou podtrhává nevídaná kamera, jež vyvolává mrazivou autentičnost. Výjimečné dílo, co asi nikdy nezestárne. Dobrou chuť, ale před projekcí nejezte.

Zajati vesmírem (1969)

Za autentičnost dávám lepší tři. Abych měl ještě lepší zážitek, chybělo mi častější využití solidního zvukového a hudebního podkresu (když už byl) a taky větší spád. Dějově je to skutečně hodně rozplizlé a pomalé na 134 minut. Nicméně se jedná o klasickou 'scifárnu - nescifárnu', neboť fantasy prvek je zde nulový, čili jenom věda. A to je u mě vždycky palec nahoru. PS: Perfektně zahrané!

Za plotem (2006)

Vynikající animovaný film!! Měl jsem to tak tak s hodnocením, nejsem si úplně jist, a tak si nechávám rezervu na druhé zhlédnutí, které po prvním určitě plánuji! Asi to není úplně jako nejlepší Pixar počin, co se týče animace (nejvíc jsem to postřehl na želvě), ale postavy potěší, též "etnické" složení je velice povedené a nebije do očí, jako se mi to občas u filmů této kategorie stává a malí dikobrazící jsou vyloženě roztomilí a hezcí, celé je to takové hezké. Casting je též nadmíru vydařený a přímo podporuje vysoce standardní kvalitu původního znění. Příběh je klasicky "animácky originální", čili se neděje nic převratného, jenže co bycho měli od oddychového snímečku chtít, že? Chceme, aby bavil a on baví - a to od začátku do konce. Ve standardní směsici gagů pro děti i dospělé nám jako bonus přichystá i pár ryze labužnických vychytávek (všechny výbuchy, letadlo, družice, veverčiné pozření kofeinu je prostě geniální...). Minimálně 80%.