Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Drama
  • Sci-Fi
  • Dobrodružný

Free Solo (2018)

Typickej psychopat, který místo toho, aby bez mrknutí oka stimuloval svoje zdecimované emoční centrum mlácením jiných lidí a ničením cizích životů, balancuje na hranici nirvány a zničení toho svého. Chvalihodné! Možná by byl radši, kdyby u toho nikdo nebyl, ale love jsou potřeba a občasný kontakt se ženou s postupujícím věkem rovněž... Obrovský klobouk dolů. Parádní film, jen Sanni by měl někdo řict, že to pravděpodobně neskončí tak, jak si představuje.

Tenet (2020)

Ano, Nolan si půjčuje u Bonda (jehož má evidentně v lásce, zároveň splnil sen všem liberálním bondofilům - dal nám konečně neohroženého agenta černé pleti), Harryho Pottera, Avengers, Kubricka, Happy Endu, sebe sama atp. Myšlenkou možná není nejoriginálnější. K postavám má velmi osobitý přístup, který spousta lidí nevydýchá. Já jsem si většinu jeho postav v posledních filmech dokázal oblíbit hladce (Hardy pilot spitfiru, Matthew jako pilot vesmírné lodi, v Tenetu zhrzelá manželka toužící po klidu s dítětem..), jen si k nim Mistr klestí cestu jinak a používá je důsledně šachovnicově, sloužíce vždy příběhu. Můžeme hledat spoustu záporů, ale záleží na úhlu pohledu a přístupu a hlavně touze po kvalitním příběhu. Pro mě je Tenet filmem na hranici geniality, kde Nolan píše nová pravidla pro vyprávění velkofilmů a odhaluje neskutečný nápad a v zásadě nový pohled na cestování časem a prostorem, jehož mistrovský koncept v rámci příběhu šroubuje do neuvěřitelně vymyšlené a promyšlené smyčky. Nolan ve většině svých počinů ukazuje jeho fascinaci časoprostorem (minispoiler: zde dělíce čas, prostor a hmotu od sebe!), science fiction a o kvalitní a originální příběh mu jde vždy v první řadě. Já jeho vášně sdílím, o to to mám s ním jednodušší. Tenet je brutálně napínavý, intenzivní, chytrý, zároveň vstřícný, fikaný, promakaný, vypiplaný, nadčasový. Tenet je perfektní film, který musím vidět znovu a je krásnou ukázkou toho, k čemu všemu Nolan tíhne a zároveň jak chce filmařinu posouvat dál. Naposled jsem byl v kině takto fascinován děním na plátně při Dunkriku.

Krtek ve městě (1982)

Spolu s Krtkem ve snu nejlepsi dil a vrchol antiutopickeho krtecka s poselstvim. Nelze nez smeknout a to se psaly roky '82 a '84

plakát

Čtvrtá hvězda - Třináct sirotků (2014) (epizoda)

Krása. Parádí zakončení. Ředitel hotelu dostal v posledních dvou dílech hodně prostoru a Martin Myšička naplno mohl ukázat svůj um, který v něm bezpochyby je. Famózní seriál s krásnou poslední předtitulkovou scénou. Potvrzuji a opakuji se: je mi velmi líto, že Čtvrtá hvězda nemá o pár dílů víc. Nebojím se napsati, že to bude za pár let klasika.

plakát

Čtvrtá hvězda - Hodina H. (2014) (epizoda)

Kolečko s Prušinovským klasicky gradují finále a tohle předfinále je opravdu šťavnaté. K tomu nad nimi dohlíží stará škola Krobot, který má smysl pro zemitost a dochází k utahování otěží. To samé jsme viděli pár let na to v Mostu (včetně Cliffhangeru), ale přece jen je to jiné. Bomba.

plakát

Čtvrtá hvězda - Vyhazov (2014) (epizoda)

Všichni herci jsou úžasní, ale jestli někdo jen malinko ční, je to Trojan. Jemu věřím úplně všechno. Ač jeho postavě nefandím (A věřím, že takový byl záměr), cítím, že on ta postava skutečně JE, František je perfektní.

plakát

Čtvrtá hvězda - Zásek (2014) (epizoda)

Geniální satira českého přizdisr*čství a podlejzavosti. Při druhém sledování seriálu musím konstatovat, že 7. a 8. dílem seriál vrcholí a drtí všechny své soky.

plakát

Tenkrát v Hollywoodu (2019)

Hodně citlivý Tarantino (na něj). Stárne, měkne a je to dobře. Nenašel jsem v OUaTiH takový majstrštyk jako v Panchartech, neboť si razí zas malinko odlišnou cestu. Tenhle film je krásným zobrazením jednoho velkého kamarádského vztahu, kvůli jehož vyznění si QT ohýbá, co chce a jak chce. A stále mu to vychází. Dokáže mě zatlačit do sedačky i tam, kde se (na oko) nic neděje. Má to v paži, modlím se za Star Trek a prozatím si s pátou hvězdičkou počkám._ Dva dny od projekce. Trochu víc donačteno o Manson family, o situaci v USA kolem hipíků, nálady v Hollywoodu té doby a OUaTiH ve mně rezonuje čím dál víc. Tarantino mě opět dostal, jede na nezávislé vlně snad nejvíc od Gaunerů... Mňam.

Yesterday (2019)

Yesterday je ohromně nápadité a zároveň odpovědné vůči filmovým zákonitostem v komediích a romantických komediích. Nestydí se za to a těží ve svých hranicích skoro maximum možného bohatství. Spousta parádních fórů, zvratů, sympatických herců, komických situací se všedními dialogy a režisérských vychytávek - Danny Boyle je poznat - je protkáno nejlepšími písněmi moderní hudby, jejichž kvalita je prokazována počátečním osekaným pojetím. A těch krásných parafrází lidí, písní, národů a politické korektnosti.. Skončil jsem těsně pod vrcholem díky očekávané závěrečné limonádě, jež naštěstí netrvala zas tak dlouho a byla celkem laskavá. Na jednu stranu mě mrzí, že Boyle utekl od Bonda, na druhou stranu by nenatočil v této době tak uvědomělou a pohodovou komedii, se kterými, bratru, už skoro nepřijdu do styku._Zvedám z principu na 5 (momentálních 66% je třeskutě málo). Tenhle neuvěřitelně milý film s vymazleným scénářem mě dokonale trefil jako člena cílové skupiny. Jsem zamilovaný šťastně do ženy a miluji The Beatles. Díky Danny!