• Fantasy

Alibi na klíč (2017)

Super v topu francouzská komedie. Po dílech jako Asterix a Mise Kleopatra, Taxi a další, je toto opět řemeslně skvěle odvedená rodinná zábava. Přízemní humor, parodující prvky, to prostě umí.

Baby Driver (2017)

První půlka stojí za nic. Ke druhé se tedy musíte prospat a pak se to všechno stane ve 20 minutách... film o ničem.

Bright (2017)

Superdivný a nečekamý. Jako slabších pět, ale ten svět se povedl, jen moc magie.

Dej mi své jméno (2017)

Kvalitně natočené, plné detailů, které bych bez asistence nebyl sto rozklíčovat, táhlé, místy bez zřejmé akce, zápletky, ale čisté umělecké dílo.

Duch ve stroji (2017)

Svět je tak nějak celý nelogicky komponován jako moře betonu a mnoha holografických projekcí propagujících cokoliv robotickýho. A celý je to jakoby v Asii. Proč je všechna sci-fi budoucnost za Uralem? Ale jako pro mě za mě, pokud tam takovouhle budoucnost chtějí, ať si ji mají. Mně nijak nekonečná tma, déšť a lidi oblečený do mechasraček nijak nechybí. Pointa filmu je celkem předvídatelná, takže jsem se snažil v tom najít něco víc, ale nepovedlo se. Skončil jsem u observace vizuálu a ten mě, jak naznačuje první část komentáře, nenadchl. A hlavně jsem se těšil na kozy a ty jsem tedy opravdu nedostal. Alespoň párkrát zadek, takže 3. Konec šmitec.

Dunkerk (2017)

První dojmy z filmu byly velmi pozitivní i přesto, že jsem měl po opakovaném shlédnutí traileru poměrně vysoká očekávání. V předpremiéře jsem film viděl v IMAXu, což je u takto provedeného filmu téměř nutnost. V podstatě bylo výtvarné zpracování to, co mě na filmu bavilo skoro nejvíc: zbytky nedopečeného filmu v obraze, barvy, hudba od Zimmera - to všechno filmu sluší a dokresluje to ponurou atmosféru, chvílemi až beznaděj. Scény bitev letounů jsou také vskutku úchvatné. Další zajímavostí je pak zachycení děje, který je rozdělen do tří hlavních dějových linií, které směřují od začátku ke svému postupnému splynutí. Jenže každá se odehrává v jiný čas a ve filmu tak skáčete dopředu a dozadu po časové ose, což ve mně zpočátku vyvolalo zmatek. Některé scény vidíte dvakrát, z jiného pohledu. Když jsem si to uvědomil, film mě začal zase o trochu víc bavit. Samotný příběh by se mohl vlastně lidem, kteří dávali pozor ve škole zdát trochu nuda, když z dějepisu víme, jak to končí. Ale omyl. Jde především o konkrétní lidské příběhy. Jejich osobní boj o přežití. Příběhy o sobectví, o pomoci, o odvaze, o zbabělosti. Všichni chtějí domů za každou cenu. Za každou cenu pryč z pláže.

Já, padouch 3 (2017)

Poměrně vyvedený animák. Nemůžeme čekat od třetího pokračování něco převratného. Ikdyž já nekoukám na trailery, takže pro mě byl překvapením alespoň Drů.

Kingsman: Zlatý kruh (2017)

Po prvním díle, který mě šokoval svou velkolepou dekadencí a dekadentní velkolepostí, jsme se s dvojou drželi spíše při zemi: Na tom jsme se s kolegy shodli. Žádné scény v kostele ani vybuchující hlavy se nekonaly. Teď když bych pokračoval za sebe, tak jsem žádné vybuchující hlavy nepotřeboval. Ani Samuel L. Jackson mi nechyběl. Roli hlavního padoucha si vzala na starosti Julianne Moore. Zvládla to na výbornou, i s tím pitvořivým vystupováním. Nepotřeboval jsem ale ani scény v kostele. Dostatečně mě v napětí drží (oproti jedničce) trošku vážněji naladěná atmosféra plná odhalování starých i nových agentů. Některé kroky postav jsou v rámci detailů maličko nelogické, což ve výsledku nijak nenarušuje - ba možná naopak - gradující vývoj. Linka je prošpikovaná referencemi na jedničku, některé zábavné, jiné méně, ale přesto potěší.
Velmi zajímavá mi ale připadá ta zpráva, kterou má (možná ne prvoplánově) film přenést. A tím je legalizace drog. Jakási komparace tvrdých drog a například alkoholu či dokonce cukru a postoj pana prezidenta vůči uživatelům. Na konci si vlastně říkáte, zda opravdu Kingsmani jsou ‘ti hodní’. Nebo možná neříkáte, ale mohli byste se nad tím zamyslet. Chci tím jen říct, že možná na první pohled tuctová akční buřtárna může mít i vyšší cíle, jen se nad tím zamyslet.

Lajna (2017) (seriál)

O 200 % lepší než tak často srovnávaný Vyšehrad. Na druhou sérii se teším, ale zároveň se i trochu bojim, protože laťka je skutečně vysoko. Interview a Bůh jsou naprosto dokonalé díly.