Pták na drátě (1990)

Nedávná televizní repríza tohoto filmového snímku mne vrátila o řadu let nazpět v pozitivním slova smyslu. Objektivita na prvním místě: Rok 1990, Goldie Hawn, Mel Gibson, David Carradine. Absolutní záruka vyvážené komedie a akce. Na nějaké označení Thrilleru zde zcela zapoměňte jako na loňský sníh. Protože Thriller to rozhodně není ani co by se za nehet vešlo. O akci a komedii jde především. A těch se divákovi dostáva plnou měrou zvláště zásluhou Goldie Hawn. Subjektivně: Goldie Hawn nekompromisně patří mezi mé oblíbené herečky kam mi až má paměť sahá. A dle mého názoru zcela právem. Komedie, v nichž dostala jednu z hlavních rolí vždy byly zárukou humoru a excelentního hereckého výkonu. Shrnuto: Velká výprava, mistrně zvládnuté herecké výkony, akce střídá humor a k tomu se dokonale prolínají tak, jako kdyby k sobě vždy patřily. Na scénaři pracovali sice tři scénáristé. Ale zde výjimka potvrdila pravidlo. K čemuž možná přispěla i doba a rok, z něhož snímek pochází. Pakliže se i po více než třiceti letech od natočení tohoto snímku rozhodnete pro večer s komedií, sáhnutím po Ptáku na drátě rozhodně neuděláte chybu. 80% hodnocení.

Strašidelné nemocnice (2018) (seriál)

61% hodnocení dokumentárního seriálu, v němž nám jsou přímými svědky osoby nejpovolanější. Lékaři, zdravotní sestry, zachránáři. Tristní to výsledek pro dokumentární seriál představující nám reálné prolnutí duchovního a fyzického světa. Někomu snad více voní a lahodí fantasmagorie o 90 minutové stopáži. Hlavně když se tam budou otáčet hlavy o 360°, Lesní duchové budou dívčinám liánami nohy roztahovat, hoši budou hlavy ztrácet jako bowlingové koule. Budiž. Nicméně, primárním úkolem filmových kritiků je objektivní pohled pro většinu diváků. Nikoli subjektivní dojem. A pokud už chceme subjektivní dojem v kritice učinit, dodejme vždy, že se jedná v danou chvíli o naše subjetivní dojmy. Za mne 80% hodnocení. Proč ne 100%, dramaturgové a režisér M. Allock tomuto dokumentránímu seriálu leckdy ublížili trikovou animací, která prožité zkušenosti svědků až zlehčila.

Hypnotic (2021)

Mnohé filmové kritiky a kritikové mohou tomuto snímku ubírat na hodnocení z důvodu ne zcela hlubšího pochopení jeho sdělení a poselství. To je však velká chyba, které by se nikdo z nás neměl dopouštět. 1) Pochopení lidského podvědomí je opravdu stále v plenkách. 2) Hypnoterapie bez uvedení do stavu na pomezí vědomé a podvědomé spolupráce mozuku pacienta je ve většině zemí stále zakázáno. A i kdyby nebylo, zodpovědní psychologové s potřebnou atestací by se zajisté k podobnému kroku nepřistoupili. 3) Naprostá většina lidí bez zkušeností či znalosti psychologie, psychiatrie, rozdílu mezi vědomím a podvědomím a jejich vzájemnou interakcí, by téměř jistě přistoupila na plnou měrou psychologem vedené hypnózy ve stavu ztráty byť cástěčně vědomého vnímaní. 4) Svěřte takovou moc do rukou narušeného jedince, který již z pozice svého titulu a zdánlivě přesvědčivého jednání, že je to pro vaše dobro, a na možný obrovský průšvih je zaděláno. 5) Podvědomá kontrola mysli jinou osobou v době celkového hypnózy vede k možnosti takového zneužití. Což anály kriminilogie celého světa pouze potvrzují. Tento snímek, ač pracující s omezeným rozpočtem a nepříliš zdařilou výpravou, se však soustředí právě na toto varování a poselství v jednom. Zvláště, jde-li o psycholožku spolupracující s kriminální policií, která v podobě několika minutové filmové sekvence je protipólem svého profesního mužského protějšku. Její krátké, avšak nanejvýš podstatné vysvětlení celého nebezpečí plné hloubkové hypnózy v nesprávných rukou, je zcela excelentní. Scénář pro tuto postavu, byl mistrně zvládnut někým, kdo o této problematice ví velmi mnoho. Nezapomínejme, že strach patří mezi naše prvotní instinkty, za které je zodpovědná část mozku Amygdala. Tedy nejstarší část mozku. Máte-li v moci prvotní instinkty jiného člověka, můžete z něj vytvořit lotku či časovanou bombu nebezpečnou sobě, druhým nebo ji připravit o kontrolu nad vlastním tělem. Herecké podání K. Siegel a J. O'Mary je v tomto smyslu brilantním tancem psychologicko vražedné hry, které má k realitě blíže, než-li většina podobně laděných snímků. Z těchto důvodů bych byla pokrytecká, kdybych snímek neohodnotila 80%. Nebýt ochuzené výpravy a řádně omezeného prostoru pro vedlejší postavy, hodnocení by dosáhlo na 100%.

Ďábel (2020)

Netflix obecně plodí jeden film za druhým. Což je logické, pakliže jste produkčním i vysílacím kanálem svých vlastních seriálů a filmových děl. I z těchto důvodů je nutné mnohdy přimhouřit oči nad některými díly. Ovšem i zde platí, že výjimka potrzuje pravidlo. A jednou z těchto výjimek je právě i snímek The Devil all the time. Samozřejmě, režíserova ruka v podání Antonia Campose není nezanedbatelným prvkem. Stejně tak scénář, dějová linie a herecké výkony. Mnohými zatracovaný Robert Pattinson zde předvedl jeden ze svých nejlepších hereckých výkonů. Tak jako například ve filmu Bílý slon. Spolu s Tomem Hollandem vytvořili pevnou stavební kostru, o níž se rovněž celé dílo může opřít zcela bez obav. Psychologické drama pracující s velmi poznamenanými lidskými osudy a rozříštěností lidské společnosti  a nedostatku empatie, vytváří prostor pro velmi nebezpečnou hru. Hru, v níž jednooký mezi slepými není pastýřem, ale vlkem za pastýře se vydávajícím. Oslabení celé dějové linky spatřuji pouze v samotném závěru filmu. A jelikož závěr má být druhým vrcholem příběhu, nezbývá mi, než ubrat snímku 20% z jinak původně mnou zamýšleného udělení 100% tomuto filmovému dílu. V každém případě, i přes toto škobrtnutí, nelze jinak, než-li film vřele doporučit. 80% a tedy krásné čtyři hvězdy z pěti.

Zloba: Královna všeho zlého (2019)

Pro děti pohádka. Pro nás příběh k zamyšlení. Předsudky, sobectví, touha po moci, neschopnost naslouchat, rozumět. Strach z neznámého vede vždy k hněvu. Hněv vede k nenávisti. Nenávist vede k válce. A roztočená kola války se již jen těžko zastavují. Jediným vítězem v ní je Smrt. Jedinou nadějí je pochopení, prohlédnutí skutečných záměrů těch, jimž jsme důvěřovali, a nalezení odpuštění u těch, které jsme v zaslepenosti vlastní hlouposti od sebe odvrhli... Nebýt několika dějových zádrhelů a kotrmelců ve scénáři zvláště v závěru, bylo by to za 100%. Takto s čistým svědomím hodnotím stále krásnými 80% a tedy počtem čtyř Hvězd z pěti možných.

Interview s Bohem (2018)

Tak moment, zde se shoduji s první části kritiky Hygyenika ke snímku, ale zcela nesouhlasím s jeho druhou částí. Ano, jsem mimo jiné také historička a filozofka. Svou víru mám v srdci a nehledám ji u církve. Přesto si plně ponechávám pesimisticko-realistický pohled na svět, ale jsem schopna díky sebevzdělávání a touze po vědění se na mnoho věcí podívat z mnoha stran, a to objektivně a konstruktivně... Kde je tedy chyba v hodnocení/kritikách tohoto snímku? U prostého faktu, že nikdo z nich patrně nezná důvod tzv. Války na Nebesích, Svržení Archanděla archandělů Lucifera spolu s třetinou andělů, kteří se postavili Bohu kvůli Nejvyššímu Božímu zákonu, který zní: "Každý živý tvor mající vědomí sebe sama, a jenž proto byl obdařen tím nejcennějším darem - Duchem (duší), bude skrze své životy učit růst, učit se, dokud nedosáhne Nejvyššího vědomí (synonyma: Osvícení, Nanebevstoupení, Spojení s Bohem, vstoupení do Království Boží, atd..), kdy bude schopen osvobodit se od hmoty a hmotného světa. A proto je každému takovému tvoru, jenž je dílem mým, dán dar Svobodné vůle. Činy a skutky jenž vykoná a kterých se dopustí, budou vždy jen a pouze na jeho svobodné vůli. A to je zákon, který ani já, Ten který jsem, nikdy nepřekročím ani svou všemohoucí silou. A proto jej nepřekročí ten Nejnižší a ani ten Nejvyšší z vás, které jsem ze sebe stvořil!"... Lucifer(Světlonoš/ka), neb jak známo, všechny duchovní bytosti byly Bohem stvořené jako bezpohlavní, vyčetl Bohu tento zákon s tím, že takto se všechny Duchem obdařené bytosti v celém vesmíru budou moci obrátit ke Stvořiteli zády a sami sebe začít považovat za bohy.. Odpovědí mu bylo, že z něj a jím stvořeného Ducha, bude úkolem nalézti vlastní cestu skrze životy, učení a růst jeho k tomu, aby tak mohl nakonec nalézt Pravdu a povznésti sebe sama... S tím se Lucifer nespokojil, tak jako mnoho jiných serafínů a cherubínů, jenž se vzepřeli tomuto zákonu a tím i Bohu. Byli sraženi a ztrestání trestem tím, že chtějí-li opět dosáhnout Odpuštění a Povznesení, musí rovněž nalézti vnitřní cestu... Namísto toho se přes veškerou lásku k Bohu Lucifer ještě více zatvrdil a rozhodl se prokázat Boží omyl... Vyslal jemu podřízené do všech koutů, aby Duchem obdařeným bytostem našeptávali slova, kterými mohou zvrátit jejich svobodnou vůli a přimět je tak jednat podle vůle jejich... Bude-li postaveno vedle sebe 1.000 vrahů, z nichž 100 bude tvrdit, že je k tomu činu navedly Temné duchovní síly a hlasy, bude z nich 98 lhát. Jsou však proto ti 2 zbývající nevinnými? Nikoli! I kdyby jim v hlavě na bubny hráli a do uší křičeli našeptávači, měli stále svobodnou vůli a tím i konečnou volbu! Pakliže by ji využili, žádného činu by se nedopustili, neboť by zvítězil jejich Duch spolu s Nejvyšším Božím zákonem, a našeptávači by museli táhnout jinam... Každý z nás, každá bytost vědomá si sebe sama a tím mající duši, má rovněž jedinečné a konečné právo nad každým svým rozhodnutím! Jak s tímto právem naloží, jest již věcí každého jedince samotného... A přesně to nám také do značné míry tento snímek jako připomenutí přináší! 80% a 4 hvězdy.

Favoritka (2018)

Velký důraz na výpravu, nezvyklá hudba k takovému snímku, herecké výkony hlavních protagonistek někdy k zešílení, někdy na Oskara. Inu, chudí touží po bohatství. Bohatí po moci. Mocní po moci absolutní. A pouze moudří touží po klidu... Moc moci může se stát nemocí, na kterou zemře i panovník. A ten kdo se klaní před mocí, která nevede ke štěstí a dobru pro druhé, brzy pochopí a pocítí, jak se z každé jiné moci rodí otroci. Ti skuteční, i ti bohatí budou si rovni. Zbaveni svobody mocí, která vede pouze ke zkáze... Ač podáno s humorem, špetkou nadsázky a sdělením ukrytým mezi řádky slov - mnohdy i zbytečně vulgárními, tak jako některé scény, je nám podáno svědectví o všem, co jsem uvedla výše... 80% a 4 Hvězdy.

Pátrání (2018)

Děkuji luka4615 za jeho kritiku tohoto snímku, neboť tím zabránil mé o mnoho rozsáhlejší kritice, aniž by to sám tušil. Dodám tak pouze: Jedno z toho mála povedených dramat posledních let. 80% a 4 hvězdy.

Black 47 (2018)

Irsko 19. století...a veškeré utrpení té doby v této zemi. Nemyslitelné bylo myslitelným v této zemi však zrovna tak ve století sedmnáctém, jako i osmnáctém. To devatenácté se od těch předchozích lišilo pouze tím, že již existoval rozvinutější tisk a od jeho druhé poloviny také světlo světa spatřil telegraf... Aniž bych chtěla jakkoli zlehčovat události k nimž v Irsku v devatenáctém století došlo, v porovnání s tím, co Britské impérium spáchalo a čeho se dopustilo v koloniální Indii, jde o deci krvavých slz a utrpení již pouze přilitého k objemu téhož po okraj naplněné pomyslné rohové vany... Nicméně, historie je to nejdůležitější, co musí býti stále připomínáno, vyučováno a nikdy nesmí býti zapomenuto. Neboť jak je již více než dva tisíce let po celém světě znám varovně vztyčený ukazováček doprovázen výrokem, jenž zazněl v síních učení Filozofie v Athénách: "Kdo není pamětliv a znalý historie státu a světa, bude nucen ji prožít znovu!" ... 80% a 4 hvězdy.

Tajemství smrti slečny Neznámé (2016)

Že se nedá bez velkého rozpočtu, slavných - Oskarových jmen natočit vynikající mysteriózní horor? ... Zde se mohou páni režiséři a scénáristé učit, jak takový filmový snímek vytvořit... A to setsakra vynikající snímek, jemuž z mé strany do 100% schází pouze drobná chybička ve scénáři: Pakliže dívka byla nevinná, měla dodržet dohodu s otcem chlapce... Nicméně, nejistotu o této chybičce zpochybňuje ono kompletní tetování (divák jenž snímek viděl, již ví), poukazuje spíše na možnost, že se otec v úsudku o nevinnosti dívčiny zmýlil, a ta tak dohodu nedodržela... Tato nejistota pro diváka, jenž u filmového děje přemýšlí, musí notně zviklat v otázce: "Co tím chtěl básník vlastně říci?"... Přesto 80% a vřele mohu doporučit ke shlédnutí....