Cizinci ve vlaku (1951)

60% Mé představy o pojetí filmu, jeho průběhu a směřování děje se lišily jako rusko-americké názory, což ve filmové branži nemusí být nutně na škodu, ba naopak. V tomto případě se však po závěrečných titulcích oslavné Champagne neotvíralo a sáhlo se raději po rychlých špuntech. Vyzdvihnu scény s Brunem, které nastolovaly ve filmu ten správny Thriller-level a zasazení osobnosti tohoto charakteru filmu svědčí. V tvorbě A. Hitchcocka se však naleznou bezpochyby hodnotnější filmové kousky.Proč vidět: 1) Herecké obsazení a výkon Roberta Walkera coby Bruna spolu s roztomilým spestřením role Patricie Hitchcock

Taste of Fear (1961)

80% I přes vysoké ohodnocení je film co do počtu udělených hodnocení (dosud jen 140) z pohledu filmových diváků opomíjen. Navíc v hororovém žánru, ve kterém se nerodí kvalitní bojácná uroda na shledání a v současnosti to platí jak by smet, je to o to větším překvapením. Samotný film je (i díky stopáži) naneštěstí svižný jako větry po fazolích (u hororového žanru nebývá na škodu nechat diváka zplna nasáknout atmosférou i rolemi postav). Největší výtku mám k jednomu momentu ke konci filmu (v autě).Nechci spoilerovat, takže to řeknu takto: ještě než za nás udělá odbornou diagnostiku zažívací systém, každý poznáme v hot dogu, kde nám byl uložen týden vyzrálý nebožtík vídeňák a vedle něj hned pro srovnání čerstvá vídenská dceruška, že něco tady hned od pohledu neštimuje. A přece to v tomto případě přehlédneme a neopustíme od našeho záměru se ukojit. Finální rozuzlení je naopak kreativní jako malířovo plátno a doporučuji budoucímu divákovi si počkat na konečný mistrovský tah, který udělá z blázna člověka a z člověka blázna.

Anatomie vraždy (1959)

80% Film i přes svou bezmála 2 a 3/4 hodinovou stopáž ubíhá velmi svižně. Vyzdvihnu řečnický hodinový zápas v soudní síni Objahoba vs. Obžaloba, který nepostrádá výborné slovní obraty, výklady a také humor. Naopak vytknu pro mě slabší ústřední dějovou linii, kde by se díky věnovanému prostoru určitě uplatnil propracovanější soudní motiv. Také jsem rozpolcen rolí Lee Remick, která zde nehraje dramatickou roli, kterou bych po její situaci v takovém případě očekával. Na druhou stranu však svým ztvárněním dodává filmu doušek mysteriózna (kteří tam někteří divácí nevidí, ale je tam) a divák si tak musí neustále v průběhu zodpovídat otázku ,,stalo se to skutečně tak?".

Někdo to rád horké (1959)

80% Budu a za sebe přímo musím opěvovat Jacka Lemmona, protože TA zde ze sebe herecky vyfidlala famózní (téměř sólo) podívanou, kterou se jen tak nevidí. Smekám uctivě. Mimochodem, celá scéna související s vlakem je skvělá. Proč vidět: 1) Nezapomenutelné !!! herecké vystoupení sboristky Dafné v režii Jacka Lemmona spolu s hlasovým doprovodem Vladimíra Brabce i také Joe E. Browna coby pana Osgooda Fieldinga III 2) Půvábně infantilní Marilyn Monroe 3) Tony Curtis v roli bohatého kapitána a vlastníka Shell Oil v jedné osobě

Most přes řeku Kwai (1957)

50% Film, který je opěvován, hodnocen k výšinám a je zároveň nositelem 7 Oscarů. Podle toho jsem se inu také před shlédnutím zařídil a vyšrouboval svou osobní filmovou laťku neméně vysoko. K hodnocení tohoto snímku určitě nepomohlo (před)shlédnutí dokumentu Válku, kterou nevidíte , kde je ,,překvapivě" vidět skutečné počínání některých invazních vojáků v Iráku ,,civilista, necivilista...Shot him!" a vzejde mně na mysli, že je v nás ,,vyspělých" Homo Sapiens něco pořádně prohnilého... A nyní před mé zrakové smysly k celovečernímu filmovému vystoupení doslova napochoduje se svým upřímným až velkohubým chvalozpěvem největší hvězda jménem British Army spolu s věhlasným pěveckým kvartetem ,,Morálka!, Pracovitost! Čestnost!, Loajálnost". Říkám si ,,už chybí jen parta z Vatikánu". Závěr snímku ve mně nechává pocit ,,uvědom si za koho kopeš aneb konej ve prospěch armádní přísahy a povinnosti". Další důvod mého ,,znechucení" pochází z rozhodnutí natočit film dle knižního románu. Proč proboha, když se skutečností má jen velmi, velmi málo společného a vyobrazení pochodující britští pionýři mně určitě nepřijdou jako dobře zvolená volba. Pro zajímavost autor románu Pierra Boulle je národností Francouz; a ti se v budování „Železnice smrti“ neúčastnili. Navíc ve skutečnosti z více jak 300 tis. otroků/zajatců bylo kolem 250 tis. asijské národnosti. Zbytek tvořili krom Britů např. Australani a Holanďani (přesné celkové počty zajatců se ve zdrojích různí). Díky vydání knihy a filmu, které se staly čtenářsky i divácky úspěšnými si jejich děje žijí svým vlastním životem a do velké míry mění svou fikci v historickou skutečnost (světe div se, ale žádný most na „Železnici smrti" přes řeku Kwai nevedl. Doporučuji text viz Železnice smrti a Most přes řeku Klong) . Proč vidět: 1) Nevíte co s časem 2) S frčků na ramenou se vám rozpalují lýtka 3) Chystáte se na dovolenou do tropů

Stalag 17 (1953)

90% Pohodlně se usaďte, nejlépe s lačným žaludkem a kocovinou; a nechte se nakrmit krásně naservírovaným domácím vývarem s dokonale nadávkovanou a promíchanou přísadou komediální lehkosti a dramatického napětí. Proč vidět: 1) Po dvou hodinách hodování si budete chtít dopřát další šťavnatý chod 2) Bude vám sděleno, že již žádný není pro vás v nabídce 3) Rozhořčeně ze sebe vyklopíte ,,Ale dyť jsem teprv teď do sebe dokopnul RindfleischSuppe herr Schultz !" 4) Dostanete ráznou odpověď: Raus! Raus! Raus! Raus!

Drsný Harry (1971)

80% Snímek jako celek není dokonalý a má své znatelné slabiny. Co na tom. Je zde inspektor Harry Callahan, který je zde kultovním zjevením obdobně jako Arnie v Terminátorovi. A i kdyby šlo ve filmu o odcizení sady čípků proti hemeroidům (jako, že nejde), Harry bude svým šestiraňákem úřadovat tak k*revsky dobře, že si budete myslet, že tím zachráňuje i vaši prdel. Proč vidět: 1) Harry Callahan: tvrdší než žulový kámen, drsnější než brusný papír a ostřejší než chirurgický skalpel 2) Dabing - Ladislav Županič: Clint Eastwood (Harry Callahan)

Podivný pár (1968)

65% Od dvojice Lemmon / Matthau čekám už tak nějak automaticky kvalitní snímky. U tohoto filmu mě však jejich aura, která doprovází jejich filmy, minula. Proto budu servírovat zejména negativa. Možná špatná konstelace hvězd, možná přehnané očekávání, možná chronicky čistotný puntičkář s flegmatikem v jednom apartmánu u plotny nebo u stolu bylo pro mě prostě málo. Na prknech divadla to možná fungovalo, ale na filmové plátno se přenesl pro mě tuhý škvár, který je sice chuťově dobrý, ale špatně stravitelný. Tedy herecké výkony jsou dobré, ale chybí silné groteskní scény, které by byly pro vás servírovány na zlatém podnose a které byste doslova hltaly, protože by se pro vás nesly další a další ,,delikatesní žranice". Potenciál pro ně určitě byl. Proč vidět: 1) Pokud se vám nedaří, Felix vám rád poklidí i navaří 2) Źít (nejen) v páru může být nestravitelné pro dotyčné , ale je zdrojem apetitu zábavy pro ostatní 3) Názorný příklad jak se stát nebo nestát osinou v zadku

Harper (1966)

70% Slušná detektivka s jasně oddělenými charaktery postav. Slušela by jí kratší stopáž Proč vidět: 1) Ochutnáte karamelku Pamelu Tiffin, sladší než cukrová vata s medem dohromady 2) Soukromé vočko a floutek Paul Newman 3) Obohatí váš taneční repertoár, který zaručí, že se v současnosti na parketu stanete dlouho nezapomenutelným

Čínský syndrom (1979)

85% V hlavních rolích hráli: jaderná elektrárna, hromádka prašulí pro přilepšení a v zákoutí šedé kůry mozkové svědilo morální rozhodování. Pro mě skoro stejně poctivá záležitost s dobrým hereckým obsazením, jako nejstarší lidské řemeslo. Vytknu zde pro mě až moc ,,přepálený" melodramatický konec, který ale bývá častým nešvarem filmů, budiž to polehčující okolností. Jako neodborník na jadernou bezpečnost a techniku se zde odprostím od hodnocení reálnosti zpracování. Soudím, že v opačném případě by bylo jako u většiny filmů hodnocení nižší, jelikož se pak hledá každá sebemenší nevěrohodná odchylka. Zároveň však nemám pocit, že by film chtěl být seriózně hraným dokumentem o jaderné elektrárně. Z tohoto hlediska na mě tedy působily herecké výkony a situace včetně prostředí uvěřitelným dojmem, kde jsem nemusel mít u filmového žánru ,,Drama" záchvaty smíchu nebo pocit nechtěné frašky. Proč vidět: 1) Skvělý výkon Jacka Lemmona 2) Michael Douglas a Jane Fonda coby privátní záchrana poslední pomoci pro vaše zrakové smysly, když vás příběh mine účinkem 3) Pro samé napětí, já měl půlky v sepětí, protože....Byl to ten slavný den, kdy k nám byl zaveden elektrický proud, střídavý, střídavý, silný elektrický proud, střídavý, střídavý, zkrátka elektrický proud.