Jeremiah Johnson (1972)

90% Velmi silný dobrodružný snímek s krásnými přírodními scenériemi. Co filmu vytknu (jestli si to můžu tak dovolit) je, že si pravděpodobně dost přetvořil k obrazu svému (čtěte k obrazu divákovu) postavu Jeremiaha Johnsona, resp. Johna Johnstona - skutečnou postavu, která byla předlohou pro tento film. Ve skutečnosti John Johnston z největší pravděpodobností zdaleka nebyl takový morální charakter jako jeho filmový ztvárnitel Jeremiah Johnson (nemám prostě rád, když se przní historie). Nicméně, i bez mé nutné emocionálně kritické úlevy se jedná o působivý film, který by neměl uniknout vašim očím a uším.

Joe Kidd (1972)

30% Western i Eastwooda můžu. Kde se tedy stala chyba? Jak už poznamenal ve svém komentáři T2, western je sušší než troud. Vzhledem k obsazení je to o to větší překvapení. Docela by mě zajímala délka natačení, jelikož působí hotovým dojmem jako puberťák při svém toporném finiši - maximální rychlost za minimální vykonané úsilí. Pro mě nejslabší western, ve kterém Eastwood hrál. Proč (ne)vidět: Je bez debat, že jsou daleko lepší filmové westerny (bez i s Eastwoodem) než tento; s klidným svědomím můžu doporučit Bledý jezdec, který sice nepatří mezi top, ale pokud jste jej neviděli, je to rozhodně lepší volba než Dítě Joe.

Bojové nasazení (1986)

70% První třetina filmu má kadenci hlášek jako AK-47, které se vám vryjou až do míst, které vnímáte jen, když sedíte na hajzlu (,,Jsem zlej, hnusej a unavenej. Že žeru ostnatej drát, chčiju napalm a trefím dávkou bleší řiť na dvěstě metrů,,). Snímek si však nedokáže udržet pozornost diváka a závěr působí už hodně fušérsky a křečovitě. Díky výborným hláškám se však rád při nejbližší příležitosti vnímavě pozdržím u návštěvy hajzlu.

2001: Vesmírná odysea (1968)

40% Vnitřně jsem zestárl nejméně o 150 let a díky tomu jsem se tak mohl stát duševně nejstarším člověkem na Zemi i v celém vesmíru. Tak dlouho mám totiž pocit, že film trval. Žánrově dobrodružný? Spíše filozofická rozprávka na dobrou noc. Před filmem by měly běžet varovné upozornění na vysokou úmrtnost během sledování, jelikož zvolená stopáž spolu s (ne)dějem může být pro diváka opravdu smrtící. Jediné před čím musím smeknout, je vizuální stránka, která je úchvatná a zaslouží si 5* a dále stojí za zmínku ještě soundtrack. Proč vidět: 1) Těšíte se na návrat domů a váš dopravce vám hlásí 2 hodinové zpoždění spoje 2) Jako bonus vás při vaší situaci může uklidnit klasika v taktovce Johanna Strausse ,,Na krásnem modrém Dunaji,, 3) A jestli jste se dodívali až do konce (v jakémkoliv stavu vědomí), tak vám před 30 minutami ujel váš zpožděný spoj ! ... soucítím , je to k vzteku

Lov na příšery (2015)

60% Až vyjde titul s českým dabingem, bude to pohodový rodinný film. Herecké výkony nejsou na žádné asijské oskary, ale můžete očekávat ,,až s překvapením, vzhledem k volbě 3D zpracování,, fungující animaci a v ní velkou míru monstrózní roztomilosti.

Pan Holmes (2015)

30% Ne...ne...ne....a ne...5* nebo 4*? Are you crazy? Na to má právo snad jen člověk na smrtelné posteli, kterého film vysvobodí z monotónního a vtíravého zvuku vteřinové ručičky nástěnných hodin. Scénář prostě není dobrý. Film nefunguje ani jako drama, ani jako krimi. Nenajdeme zde pořádnou zápletku ani silnou dramatickou linku. Od velkého propadáku jej zachraňuje výborný výkon Iana McKellena. Ale možná chtěl film svou stavbou vystihnout samotné stáří/senilitu, tedy že v něm spousta věcí uniká a nedává smysl a je jak zvětralé pivo.Proč vidět: 1) Ian McKellen (Mr. Sherlock Holmes) 2) Naučíte se rozdíl mezi včelou a vosou jako od Davida Attenborougha 3) Těšíte se na penzi / stáří

Elvis nebo Samuraj? (1998)

20% Jak už trefně poznamenal bassator ,,Film vás buďto neskutečně nadchne, nebo totálně zklame...průměr nemůže být". Náměť je originální a sám o sobě nesvazuje uzdu scénáře a zavdává tak na řádný movie-rock&rollový úlet. Bohužel tady (alespoň pro mě) nadšení končí. Film spadá do kategorie nadšených amaterských snímků a snaha se zde opravdu nezapře (zejména kostýmy), ale celkové ztvárnění filmu mě minulo asi jako moderní umění v Národní galerii. Proč (ne)vidět: Dva body, které dělí film od odpadu 1) Doprovodná hudba 2) Stylové ztvárnění hlavní postavy (Jeffrey Falcon)

Shake Hands with the Devil (2007)

85% Určitě nepatří k top emočně strhujícím filmům, u kterých budete ždímat kapesníky a budete cítit srdce až v krku. Což je vzhledem k tématu neočekávané (pravděpodobně se úmyslně film vyhýbá nadměrnému patosu, který by byl zde snadný asi jako v seriálu Rodinná pouta). Trochu zarazila a svým způsobem zklamala až velká informační a vypravěčská podobnost s dokumentem z roku 2002 Poslední zpravedlivý (velmi doporučuji) a říkám si, jestli je film natočen vůbec podle stejnojmenné autobiografické knihy z roku 2003 jak je zde uváděno. I tak ale nějak vnitřně musím vysoko hodnotit. Proč vidět: 1) Na určité události z lidských dějin bychom neměli kvůli sobě samým zapomínat; tato je jedna z nich 2) Výborný výkon Roye Dupuise

Špión (2015)

60% Čím začít. Na současnou americkou produkci se situační komedie chová překvapivě v rozumných mezích a nezabředává jak bývá zvykem do nevkusných, fekálních, fuckkadenčních a jiných nízkoúrovňových zvrhlostí. Nebylo by, aby si takovou obdobnou roli zde nestřihl ,,italský" svůdník, agent Peter Serafinowicz s jeho nenechavými chmatavými ručičkami. Když už ale chmatá podruhé, potřetí, možná počtvrté, možná i popáte,... tak tudy cesta nevede. Melissa McCarthy nepatří mezi herečky, které bych osobně vyhledával, ale její spojení v tomto filmu u mě překvapivě funguje. Ano, je to prosezená boubelka od stoláku, ve které spí hrdinka s pistolí v ruce, ale do jisté míry je to i parodie, takže to beru. Naopak Jasona Stathama si rád vyhlédnu. Ze zdejších komentů mám však pocit, že je tu za svůj výkon přeceňovaný. Přece jen tu hraje významně malou (vedlejší) roli oproti Melissa McCarthy, ve které prostě nemá tolik prostoru. Ikdyž někdo může namítnout, že ,,není malých rolí, pouze malých herců". Nelze však upřít, že tato dvojice se výhradně stará o komediální scény a určitá sebeparodie Stathama je dobrá. Tento snímek měl však určitě mnohem větší potenciál, který zůstal dosti nenaplňen; alespoň pro mě. Souhrn: na americkou produkci překvapivě solidní komedie. V obecné rovině průměr, který nevylepší pár slušných scén a hlášek. Proč vidět: 1) Śílené historky ujetého agenta Ricka Forda (Jason Statham) 2) Melissa McCarthy vs. Rose Byrne ve scéně v kuchyni 3) Za rok vyjde pokračování Spy 2 a lepší už to pravděpodobně nečekejte