Eso v rukávu (1951)

75%,,Dobrá zpráva je špatná zpráva" zní staré novinářské rčení. Eso v rukávu vypráví silný příběh z žurnalistického prosředí o zaslepené touze jedince stát na ,,vrcholu" té pozlátkové slávy a o tom, kam je až jedinec pro ni samotnou schopen zajít. Ve vedlejším příběhu je zde velmi nelichotivě vyobrazena také role ženy, jako vypočítavé, nevděčné a penězuchtivé osoby, která v nejkritičtější chvíli využívá pro sebe samu nastálé situace. Proč vidět: 1) Nemít iluzi o žurnalistickém řemesle a všude tam, kde se točí a šustí vír peněz a slávy 2) Jako bych při závěrečných titulcích slyšel skladbu Money,Power,Glory od kapely Clawfinger 3) Pro klaustrofobiky jistota silného zážitku

Svědek obžaloby (1957)

Opravdu skvělý film, který by neměl chybět ve vaší ,,výkladní skříni". Výborné dialogy podpořené hereckými výkony a finálním rozuzlením. Souhlasím s komentářem Gemini, že díky vnesenému humoru je tak samotná soudní dramatická linka nadlehčena. Z naprosto čistě dramatického pohledu pro jeho maximální potenciál, by tam neměl být ani náznak humoru a dvojsmyslu. Zároveň však pro mě ve filmu působí vnesený britský humor přirozeně a dodává takový ten chlapácký kontext ,,z ničeho se neposrat". A pro sira Wilfrida v podání Charlese Laghtona je jak ušitý na míru a žral jsem jeho každé slovo přímo od huby jako týden nekrmený pes Proč vidět: 1) Herecké výkony Marlene Dietrich a Charlese Laghtona 2) Uštěpačný, sarkastický britský humor - je jako když do vás uhodí blesk, i v menší míře je jeho dávka víc než dostatečná 3) Žijeme v právním státu, je třeba se vzdělávat

Pojistka smrti (1944)

Brilatní snímek, který vás přinutí jej sledovat od prvního do posledního střihu. Velmi efektivně fujnguje zvolená vypravěčská forma výpovědi z pohledu hlavní postavy Waltera Neffa. Ve filmu je samotný zločin s vyšetřováním postaven na druhou kolej. Tomu odpovídá prostor mu věnovaný. Nečekejte proto, že přijede ušmudlaný peugeot, z něhož vystoupí neméně vypadající detektiv s balońákem, zapálí si doutník a spustí vyšetřování jak se na detektiva sluší a patří plné výslechů, důkazních stop, křivých výpovědí, spocených čel a chrastících želízek. O tom tento film není. A proto ve filmu o ,,pravého" detektiva ani nezakopnete (byla by ale chyba, kdyby vás tato absence od filmu odradila). Na první kolej není postaveno nic víc zajímavějšího, než-li lidská osobnost, role ženy a muže a jejich proměna v průběhu nastálých událostí. Proč vidět: 1) Jestli toto právě čtete, tak již není žádný zásadní důvod, proč film nevidět 2) Vzpomněl jsem si na spisovatele science fiction Ondřeje Neffa 3) Ženám se budou počas celého filmu podlamovat kolena, je proto obzvlášť vhodné, aby v jeho průběhu byly ženy nejlépe v pozici sedu nebo lehu, neboť kadence slova ,,baby" je rychlopalná a účinek okamžitý. Při nedodržení pokynů tohoto manuálu Pro ženy, může být účinek při nedbalosti a souhře okolností až smrtelný. Manuál Pro ženy doporučuje 9/10 dotázaných žen a 1/10 dotázaných ženatých můžů Pozn.Před samotným shlédnutím jsem si prošel zde pár komentů a zajímavosti k filmu a musím se vyjádřit k postavě Phyllis Dietrichsonové, kde byla vymalována jako chladná, vypočítavá mrcha a jako jedna z nejzápornějších ženských filmových postav své doby. Očekával jsem proto, že až nastane její odvrácená strana tváře, uvidím její ďábelsky chladnokrevný, lstivý přímý pohled, po kterém se ponoří místnost do temnoty a mě popadne panická úzkost a začnu v ten moment uvnitř sebe proklínat všechny ženy od plavovlásek po černovlásky.......no, a světe div se , ten moment nepřišel. Pro mě tak zůstalo ztvárnění role Phyllis za očekáváním

Cheyennský klub (1970)

65% Příjemná oddychovka, nemám co víc dodat. Vše řečeno v předešlých komentářích. Proč vidět: 1) Ve všech směrech nejčistší společenský klub ve staré Americe, ve kterém nikdy neměla možnost zahrát svou muziku kapela Tripl 2) Nejzapálenější pánské společnice pro nejstarší řemeslo ve staré Americe, které by rozohnily i eunucha 3) Mám jasno v podnikání

Invaze lupičů těl (1956)

70% Určitě na mě film nezapůsobil tak, jako by se stalo v době jeho vzniku. Přece jen od té doby uplynulo hodně let a jeho originalitu vzal čas. Jedná se nicméně o povedený snímek s překrásně půvabnou Danou Wynter, který zejména v druhé polovině filmu dodá očekávané hodnoty napětí, úzkosti i akce. Do kategorie hororu bych ho však nezařadil. Nejcennejší je na filmu samotná myšlenka, viz komentáře Flipnic / gaudalin. Otázkou u každého filmu vždy zůstává, jestli jsou tyto skryté či přímé úvahy, myšlenky, vzkazy atd. filmem vytvořené vědomě, nebo jsou jen zpětně až divákem ,,uměle" vykonstruované. V druhém případě se pak může prolínat dívakova vykonstruovanost s nezamyšleným/nevědomím ,,vzkazem" ze strany samotného filmu - zároveň tyto nevědomé vzkazy ze strany filmu ožívají právě díky divákovi a jeho úsudku. Dívat se na film je proto jako dívat se v galerii na obraz a hádat, co tím chtěl autor vyjádřit. Někdy je to Pro Nás zcela zřejmé, jindy zřejmější a jindy naopak zahalené až matoucí. Zároveň si každý jednotlivec vykládá dílo po svém i na úkor záměru tvůrce. Někdy také i z jinak odpadního díla alias ,,škodačasuapeněz" se stává díky vykonstruované (nejen) myšlence najednou uznávané, promyšlené a hluboké dílo (nemám zde v tomto smyslu na mysli tento film). Někdy tedy hledáme něco, co tam není a přece to tam nalezneme. A někdy nenajdeme něco, co tam je, i přesto, že nás to samo hledá. Mají tyto věty nějakou váhu a smysl? Určitě ano, a jakou? To si musí každy stejně jako u filmu/obrazu zodpovědět sám. Nakonec mně zde přijde vhodné říct, že nejdůležitější ze všeho je mít vždy nezastřeně otevřené oči a mysl. Proč vidět: 1) Přivedlo mě to na konstruktivně destruktivní myšlenky 2) Utvrdil jsem se, že můj soused je jeden z ,,nich" 3) Kávu jsem nikdy nevypil rychleji

Síla života (2014)

80% Uvážlivě natočený snímek vyobrazující pouť ztracených/zmatených lidských duší nehostinnou prérijní pustinou Divokého západu, který je postaven na vykreslení postav a jejich života ve zdejší krajině. Výtky by byly, hlavně k ději ke konci filmu //Spoiler// (Tommy musel být v ten feromonový večer fakt špatný, když dohnal Včelku na provaz)//Konec spoileru//, ale budiž mu to dobrý Bože odpuštěno za předešlý děj. Zároveň si říkám, že v soušasné době digitálního efekt boomu a přehrávání díky tomu nejrůznějších filmových scén, si tak nějak western zachovává na plátně stále old school realisticky zaprášený, špinavý, surový obraz a není přehnaně znásilňován digitání technikou a její vymožeností na kulisách, hercích atd.(ikdyž jako vždy existují vyjímky potvrzující pravidlo) Proč vidět: 1) Čistá duše v podání Hilary Swank 2) Starý, oprýskaný, tančící a pějící mazák v podobě Tommy Jonese 3) Divoký západ aneb víra ne dobrovolná, ne povinná, nýbrž nutná

Bubba Ho-tep (2002)

60% Elvis žije!,.....moment.....JFK taky! A dokonce spolu v jednom hauzu,...v hauzu pro zaslouzene penzisty! Haleluja! Tuhle vybarvenou, léty poznamenanou dvojku jste v žádném filmu určitě neviděli. Dobrá béčková komedy oddechovka se slušným tempem a rozumnou stopáží líznutá lehounce hororovým nádechem. Proč vidět: 1) Bruce Campbell v roli Elvise 2) Elvis v roli Bruce Campbella

Gattaca (1997)

70% Oč strozejší je film co do scifi prostředí, o to silnější je svou (dramatickou) myšlenkou i s jejím provedením. Gataca - vlastní život ve svých rukou a nebo? Gataca - vlastní život v rukou vědy. Toť otázka pro každého jednotlivce. S přibývajícím časem budou tyto otázky stále aktuálnější. Film má tak myšlenkový přesah a pro diváka stálý vzkaz, který nezestárne a bude aktuální dnes i za 50 nebo 200 let. Varování: pro těžké Hematofobiky a Aichmofobiky (strach z krve/jehel), nebude tento film tou pravou filmařskou laskominou Proč vidět: 1) Herecké podání Judea Lawa 2) Půvabně chladná Uma Thurman 3) Domácí spalovací komora

12 rozhněvaných mužů (1997) (TV film)

Tento snímek se po shlédnutí zařadil k mým nejoblíbenějším. Tenkrát jsem nic neočekával a dostal jsem bezmála dvouhodinové soudní drama u kterého jsem se nemusel podívat na hodinky. A to i přes to, že se celý děj odehrává v jedné skromné společenské místnosti, kde je spolu dvanáct upocených chlapů. Jedná se o poctivé drama, kde pach potu protagonistů prostupuje plátnem až k vám. Pro takové filmy mám jen uznání, jelikož musí zaujmout diváka výhradně charakterem a (dějovým) dialogem postav a musí zákonitě pro ně být připraven setsakramentsky dobrý scénář. Osobně mě remake s Jackem Lemmonem zaujal víc (je otázka, do jaké míry je to zapříčiněno tím, že jsem jej viděl před originálem z roku 1957, kde si mimo jiné střihl roli Jiří Voskovec). Oba filmy mohu naprosto s čistým svědomím (povinně) doporučit. Proč vidět: 1) Vynikající výkony protagonistů 2) Vytříbená soudní atmosféra okořeněná vůní chlapského potu nasáklých košil 3) Jack Lemmon v roli ,,detektiva", za kterou by se nestyděl ani sám inspektor Columbo

Invaze (2007)

55% První třetina filmu má slušný náběh se stupňujícím se napětím, ale čím víc se film posléze snaží být v pohybu a gradovat, tím rychleji slábne dobrý dojem a atmosféra z první třetiny filmu. Film táhne Nicole, ostatní jen sekundují. Filmem je nadhozená letitá pravda, že člověk rodu homo sapiens se dokáže chovat jako zvíře k okolí i druhu sobě vlastnímu. // Spoiler: // Jinak mám za to, že se film chtěl tvářit vážně, proto nechápu co si myslel scénarista, když do filmu osadil zavirované entity mající reflexní nervové stavy putující ranní stravy ze žaludku otvorem ústním, což ve mně krom odložení své večeře vyvolalo vzpomínku na béčkové komediální Zombii filmy. Tento pocit ve mně ještě jednou vyvřel při scéně kdy horda ,,inteligentních" entit dostala zálusk se projet na čtyřkolovém Jagovi a zároveň trhnout rekord v počtu pasažérů // Konec spoileru //. Filmu by v tomto případě asi prospělo víc dramatu/hororu, než akčního thrilleru. Nícméně, stále se jedná o shlédnutelný snímek, z něhož vaše oči nebudou mít podnět vás nenávidět. Proč vidět: 1) Nicole v roli láskyplné matky 2) Pro náctileté žáby, Daniel v roli láskyplného přítele láskyplné matky Nicole 3) Bratrstvo láskyplné jednoty emzáků s kocovinou, kteří neví, že se sluši po flámu zůstat doma u záchodové mísy