Star Trek X: Nemesis (2002)

Pěkná podívaná. Jean-Luc je prostě král sci-fi sympaťáků a zbytek party mu rozhodně nedělá ostudu. Záporáci také stojí za to. Takže jo, spokojenost.

Bonnie a Clyde (1967)

Arthur Penn složil svébytný syrový hold zabijáckým magorům a pošukům, které by asi málokdo z nás chtěl mít v příbuzenstvu. Kdo četl Dashiella Hammetta, ví, že v Americe se tehdy s ničím moc nemazlili ani gangsteři ani policajti. Jen blázen by z těch buranských psychopatů dělal hrdiny. Ale i to je možné.

Zběsilost v srdci (1990)

Ohavná postmoderní zběsilost. David Lynch si to užil a stejně tak Nicolas Cage a Laura Dern, O Willemu Dafoe ani nemluvě. Všichni mají 5 hvězd za vpravdě životní výkony. Chudák H. D. Stanton to zase odsral, na což je zvyklý. Děsivé využití hudby!

Mlýny (1994) (divadelní záznam)

Ač mi filmové záznamy divadla (natož pak nedivadla) vždy připadaly jako marný žánr, zde udělám výjimku. Tohle se prostě povedlo. Mlýny jsem viděl i naživo a ta prča a energie se zázračně přenesly i do záznamu.

Občanský průkaz (2010)

Zažil jsem tu dobu, prožil ji řádně coby adolescent a díky tomuto filmu jsem se vrátil v čase. Včetně bluesových seancí v hospodě U Klokočníka, jichž jsem se aktivně účastnil. Těch 5 hvězd ale nedávám z nostagie. Ta doba stála za pěkné hovno, což Ondřej Trojan s vhledem, přehledem i nadhledem dokonale podává. Díky za to.

Copak je to za vojáka... (1987)

Jářku, v době vzniku tohoto epického veledíla jsem shodou okolností sloužil u 9. průzkumného praporu ve Vimperku a tématika snímku mi tudíž byla intimně známa. Filmové taškařice měly překvapivě jakýsi základ v realitě; ba dokonce i v nablblé ČSLA byli totiž průzkumáci cosi jako elita a občas se mezi lampasáky vyskytl někdo, kdo nebyl vyslovený dement nebo zmetek. Takže jo, je to socialistická agitka, ale tak už to dneska nikdo nemusí vnímat a když na to má náladu...

Tankový prapor (1991)

Ale jo, je to prča. Skamene v životní roli. A znovu jsem si uvědomil, jakou jsem měl kliku, že jsem na vojně byl až v 80. letech a ne u tankistů čili hadic. V 90. letech to byl hit. Muzika mi k tomu vůbec nepasuje.

Prázdniny v Římě (1953)

Ohromně milý film, který stojí na kolouškovském půvabu Audrey Hepburn a mužném šarmu Gregory Pecka. Ovšem zásadní roli hrají římské dobové reálie. A skútr Vespa.

Šantanová Nini (1970)

Trochu zapomenutý film s nezapomenutelnou Monicou Vitti. Nejlepší jsou scény s futuristy!