Monstrum - Lionel (2022) (epizoda)

Další do sbírky unavenějších epizod, kde by reálně stačilo 25 minut odvyprávět celý soudní proces a nebo jej alespoň okořenit kreativitou. Takhle to je jen 15 minut soudního líčení, které není ničím originální a je velice generické. Na epizodě oceňuji dopady na Jeffovou rodinu a především na otce Lionela, podle kterého je epizoda pojmenovaná. Ukazuje nám to náhled tak daleko za hranici možností zklamání rodičů, kteří nakonec přijímají vlastní zodpovědnost a přitom s tím nemusí mít vůbec nic společného. Jasně, některé otázky se na výchovu nabízí. Ale znám ledakoho, kdo to měl o dost v životě a horší a zvládnul to. Nejhorší je pak na tom to vlastní přesvědčení, že možná ani vy nejste dobrý člověk a pátráte ve vašich životních myšlenkách, jestli se to náhodou neprojevilo na vašich genech. Ač je to naivní představa. Takhle se mi ta message líbí, ale na 50 minut toho bylo prostě málo.

Monstrum - Kassandra (2022) (epizoda)

Tady mě to začíná opravdu mírně nudit. Chápu poslání celého tohoto dílu a smysl pro detail tvůrcům neodpírám. Bohužel na tohle téma už jsou základy vystavěné už v předchozích epizodách. Tohle je jen smysl pro detail, ve kterém tvůrci jasně chtějí poukázat na chyby, svědky, hrdiny. Což je ve výsledku moc dobře. Ale jak se to táhne, tak mě to moc netáhne.  Ale chápu vysoká hodnocení. Každopádně finální dialog s Glendou u ní v bytě byl kulervoucí jen pohledy obou aktérů.

Monstrum - Umlčený (2022) (epizoda)

Částečně němý díl mě opravdu nadchnul. Opravdu moc se mi líbí, jaký prostor v seriálu dostávají oběti . Dostanou pořádný charakterový vývoj a nám to dodá ještě větší pocit soucitu a bolesti k příběhu. Finálním rozhodnutím Jeffryho usmrtit někoho, kdo ho měl možná konečně rád a částečně chápal jeho jinakost mě utvrdilo, že to byl opravdu psychopat. Tohle nebylo nedorozumění, ale psychická degradace opravdu narušené osoby. Po 6 epizodách by mi to i stačilo k pochopení celého příběhu. Obavám se, že od této chvíle se budu mírně nudit, vzhledem ke zdlouhavosti epizod a jejich vysvětlivek. No nechám se třeba příjemné překvapit. Ale tenhle díl byl za mě prozatím peek celé minisérie.

Monstrum - Mají krev na rukou (2022) (epizoda)

Epizoda studuje Jeffové znovustvoření a několik dalších potyček, které ho mohly dávno zastavit, ale kvůli dobové rasové a politické nevyváženosti bylo výrazně těžké přesvědčit porotu, oficíra, či soudce o tom, že je žalovaný bílý a žalobce barvy jiné pleti. Seriál tak docela nakládá tehdejšímu systému USA už v několikáté epizodě a ta reflexe je děsivá. Epizoda také studuje to, jak se teoreticky mohla a jak se angažovala Jeffova rodina. Pokud je příběh autentický, tak toho pro něj babi i otec s chotí dělali opravdu dost. Zároveň se mi líbí odůvodnění, že je často Jeff děsil a nevěděli co s ním. Podle mě ho na uzdě mírně drželo ještě to, že bydlel u té babičky. I když už v té době padaly oběti. Ale po přesunu do vlastního bytu a dohledu rodiny se Jeff pořádně utrhl ze řetězu a předpokládám, že toho se dočkáme v druhé polovině série. Prozatím musím říct, že ta série je opravdu svá, na nic velkolepého si nehraje a detailně studuje všechny okolnosti, úhly pohledu a charakter tohoto monstra. Takový úzkostných pocit jsem asi neměl ani u Mindhuntera.

Rod Draka - Náplavomarka (2022) (epizoda)

Opravdu mě trochu mrzí, že se nějaké dějové linky víc neprodlužují. Chápu, že se i v knize dost skáče. Ale ne natolik, aby tvůrci museli tolik věcí skipovat. Třeba návrat Otta jako pobočníka není vůbec v epizodě vysvětlen a ani dopady smrti Baely, u které se schází všichni rovnou na pohřbu a téměř nulový dopad smrti Harwina. Samotný konflikt, či jeho základ v rodině Targaryenů je konečně nastolený a to nejlepší je na tom, že všichni jsou tak trochu bad guys a i když máme většinově pocit, že bychom měli fandit Rhaenyře, tak Alicent má nakonec ale vlastně úplně ve všem pravdu a proto je o dost víc fascinující, jak lze příběh přebíhat ze strany na stranu a určit si svůj vlastní názor. Každopádně doufám, že se to brzy rozjede k pořádnému tanci. PS: dětský fight skvělý, surový, lepší jsem asi neviděl v této kategorii

To nic, drahá (2022)

V celku zajímavý film, který vybrala tentokrát přítelkyně. Mám mírné podezření, že právě jen díky Stylese, protože je to její oblíbenec. Při odchodu z kina mi nebyla pořádně schopná vysvětlit, co se ve filmu stalo a jen konstatovala, že tam toho Harryho bylo přece jen málo. Proto film funguje perfektně jako bait na širší publikum a hned v prvních minutách ukazuje, že nesledujete klasickou romantickou podívanou. Vizuálně je film opravdu rozmanitý, psychedelický a střihově nápaditý. Dobové kostýmy a atmosféra mu svědčí a parádní hudební podkres od Powella je fakt jeden z nej za poslední dobu. Herci si to taky docela dávají, ale především film táhla Florence Pugh a mám takové podezření, že právě bez ní by ta výprava byla dost suchá a proto především ji patří veškeré acting props a díky za provedení dějem, který už tak zajímavý není. Nebo při nejmenším originální. Zhruba ve čtvrtce filmu jsem měl hrubou představu o veškerém dění a čekal jen, jestli jsem uhádl všechno přesně. Nedalo to ani moc práci přemýšlet a všechno k sobě přišlo tak nějak samo. Po zbytek filmu jsem doufal, že nám tvůrci nabídnou dobré zakončení, protože u těchto “dreamy” žánrů to není nikdy jednoduché. Nakonec to byl takový čistější průměr a já se směle pousmál. Přesto to byl opravdu moc dobrý zážitek a pokud máte rádi Black Mirror, Gatsbyho a hrajete The Sims, tak jste se pro tenhle film narodili.  PS: film má také podkontext, který se snaží divákovi něco tímhle říct a to je na tom filmu pravděpodobně to nejlepší .

Monstrum - Skříňka hodného kluka (2022) (epizoda)

Prozatím nejlepší epizoda, která měla úplně vše. Příběh, výpověď, brutalitu, modus operandi a sršící acting až do nebes. Musím ocenit také soundtrack, který s poctivostí upekl Cave s Ellisem a je to balzám pro uši. Na nechronologický příběh se divá opravdu dobře. Jen je škoda, že to tvůrci nijak nemapují popisem a proto neznalý divák skutečného příběhu může být mírně zmaten, či oklamán. Za mě každopádně pecka.

Monstrum - Dahmerování (2022) (epizoda)

Každá strávená minuta s Jeffem je dobrým důvodem k tomu, abychom (ne) pochopili tohle monstrum. Ten acting je až strašidelný a Peters z toho doufám leccos vytěží. Upřímnost postavy je nadevše.

Monstrum - Neopouštěj mě (2022) (epizoda)

Opět velmi pomalé, velice nepříjemné a popadající se za hlavu. V té době hold vedla rasová nevyváženost a strach z pohlavních nemocí. Je mrazivé, jak blízko byla policie k odhalení a mohla zabránit dalším smrtím. Peters opět skvělý a všechny vedlejší postavy také odvádí skvělou práci. Mrazivá hudba a finální autentický hovor posadil do kolen.

Monstrum - První díl (2022) (epizoda)

Evan je tak vžitý do role, že jsem si ani na chvíli neřekl, že to je vlastně on. Pomalé, o to silnější a opravdu nechutné, kruté. Fincherovsky naladěné, přesto Murphyovsky detailní. Keep it up s ostatními epizodami.