Anderton

okres Bratislava

<< předchozí 1 2 3 4 56 112 167 222
    • 30.1.2013  08:27
    "O" (2001)

Ja si vlastne ani neviem predstaviť, že by moderná variácia shakespearovskej klasiky, umiestnená na strednú školu, mohla dopadnúť lepšie. Z toho pre mňa plynie poučenie, že to možno nie je úplne najlepší nápad. Film je to totiž stále iba mierne nadpriemerný. Ale ak už majú teenageri chodiť do kina na filmy zo strednej školy (resp. ich pozerať v televízii), tak sa jedná o určite lepšiu voľbu, ako tony tanečných filmov a komédií.

• 28.6.2015  19:55

Chvíľu po začiatku som získal dojem, že ak skončí film jedným z dvoch ponúkaných záverov, oba budú rovnako dementné. Nakoniec sa ukázalo, že záver bol možný len jeden a jeho klišovitosť je čisto stopercentná, až sa mi tomu nechcelo veriť. Duris navyše vyzerá ako blb a je nesympatický, tak dôležitú chémiu medzi ním a Deppovou ex som nezaznamenal ani pri ich súkromnom dirty dancing. Ani sa mi nechce rozoberať, ako a prečo pôsobí východzia zápletka tak nerealisticky. Po tej letiskovej kravine s Binoche a Renom ďaľšie francúzske romantické sklamanie.

• 1.7.2014  11:54

....a Roger Vadim stvoril Brigitte Bardot....to bude asi to najhodnotnejšie na tomto filme. Príbeh o mladej žene, ktorá sa nedokáže pretvarovať a klamať tak, ako ostatní. Obrázok úzkoprsého malomeštianskeho myslenia, keď je jedno dievča krajšie ako ostatné. Príbeh o dospievaní a prevzatí zodpovednosti za život. Ale to až v druhom pláne, Vadim vie, koho režijne vedie a čo to asi vyvolá v divákoch. Aspoň sa tak z historického hľadiska zdá. Nemyslím, že je tento film prázdny, sústredenie na krásu BB však tento dojem môže vyvolať. Trochu mi prekážal ten starý úchyl, film by si vystačil iba s rodinnými problémami.

• 2.12.2016  23:14

Nová verzia slávneho filmu je moderný vojnový akčný film. Aby som to priblížil, tak v mnohom mi pripomenul Bergov Na život a na smrť. Nejedná sa o žiaden revizionizmus, nacisti sú proste nacisti a padne tu niečo v tom zmysle, že to znamená ešte menej, ako zviera. Ale čudujme sa Rusom. Tí prítomní v tomto filme bohužiaľ netušili, že doma majú v podstate to isté a ten odznak na ich čiapkach vyvoláva dnes podobné konotácie, ako hákový kríž. Dôležité je, že film funguje výborne po emocionálnej stránke a nedokázala to zničiť ani príliš epická hudba v štýle Pána prsteňov.

• 13.5.2015  20:10

Nejako často počúvam pojem netradičný vojnový film. Až tak často, že už ani neviem, čo je to tradičný vojnový film. Asi hrdinská nonstop strielačka na bojisku, kde sú jední tí dobrí a druhí tí zlí, neviem. Každopádne ....a rána tu sú tiché je netradičný vojnový film. Hrdinkami tu sú ženy, ale hlavný hrdina je muž. Príbeh je rámovaný, čiže vás má na konci čím dojať bez zbytočného ždímania emócií pri umieraní. Sovietske patetické vojnové filmy som nevidel, iba tie slávne, kvalitné a medzinárodne cenené a Rostockijov cieľ taktiež nebola prikrášlená oslava hrdinstva sovietskeho človeka. Iba zamyslenie sa nad zúfalosťou toho, čo vidíme a čo by sme mali cítiť pri pohľadoch na zbytočne zmarené životy. Hanbu.

• 19.9.2016  21:28

Film, ktorý nie je o jednom prípade, ale o jednom právnikovi. A cez neho a jeho prípady o podstate súdnictva. Problém je v tom, že nikto nevie, čo je tou podstatou. Vyhrať, urobiť všetko pre klienta, aj ak je vinný, zviditeľniť sa, zarobiť peniaze, získať moc, alebo obhajovať spravodlivosť? No, nechcel by som byť obhajcom a že z toho môže niekomu hrabnúť, nie je potom žiadne prekvapenie. Že And justice for all nie je iba o jednom prípade, ale o viacerých, mu dáva širší rozmer. Je tak menej divácky príťažlivý, pretože chce byť myšlienkovo komplexnejší. Mnoho hollywoodskych filmov si volí tú jednoduchšiu cestu, takže česť tvorcom.

• 2.1.2014  11:26

Slovensko nemá tradíciu v pokračovaniach a ak sa o nejaké pokúsi, zdá sa byť zbytočné. Kone na betóne tiež neprinášajú nič zásadné, i keď sa nečudujem, že tvorcovia mali potrebu príbeh Johany uzavrieť. Bohužial sa tak udialo v divokých 90tych rokoch s príšernou módou a všadeprítomnými novopodnikateľmi. Kone na betóne sú však aj po rokoch pozerateľný film, čo je jeho najväčším a v podstate jediným kladom. Niektoré postavy sú zjednodušene napísané, manžel Paulínky sa chová ako karikatúra a syndróm zjednodušenia je prítomný skoro všade. Nápadník Johanky si môže vyberať, môže mať aj Mičkovicovú, avšak dá prednosť vráskam a otáznej charizme hlavnej hrdinky. No je to také malé guilty pleasure, ale ťažko nájsť z tohoto obdobia vkusný a inteligentný nadčasový film.

• 8.5.2017  14:17

Možno to vzdialene pripomenie Renoirovu Veľkú ilúziu, lenže ...nebo být zabit je zbavený všetkých ilúzií. A je to asi aj dobre. Film je to však veľmi zvláštny, Hollý skombinoval melanchóliu, bezvýchodiskovú depresiu, pátos a ťažko stráviteľnú hudbu a vytvoril tak ťažko popísateľné dielo. Bohužiaľ to však na to najlepšie, čo bolo u nás na tému lágrov nakrútené, nestačí. Chýba totiž jedna ingrediencia a tou je podľa mňa drive. Prostredia sa neustále striedajú, je tu útek z koncentráku, ale všetko sa to vlečie, namiesto toho, aby to diváka pohltilo. Za pozretie myslím ale tento menej známy film stojí.

• 26.10.2017  16:10
    1.35 (studentský film) (2003)

Slovenský študentský experimentálny film, ktorý vyzerá ako profesionálny zahraničný experimentálny film.

• 1.6.2012  16:38

Pre porovnanie s 2012, kde dokážem obhájiť absenciu logiky. Tu sa z nej stáva hlavný zdroj zábavy. Bohužiaľ nechcene. To sa stane, ak vás príbeh nezaujme, začnete sa nudiť a potom už len sledujete a zabávate sa na tých logických prešľapoch. Najhorší Emmerichov film. Keby došli na konci aspoň mimozemšťania. Pred jeho pozeraním som čítal s ním rozhovor, pri ktorom som nevedel, či si z nás robí srandu, pretože tvrdil, že udalosti vo filme sa takto mohli kľudne stať a nemali by sme veriť oficiálnym verziám historikov, alebo niečo v tom zmysle. No rýchlo choď radšej ničiť planétu!

• 24.2.2014  08:28

Verneuil nám v Sto tisíc dolároch ukazuje starú pravdu, že rozdiely medzi mužmi a ženami sú neprekonateľné. To starému kamarátovi nejako ublížite, chvíľu ste na nože, ale potom si pár vylepíte a je dobre. Ale buďte menej milý k žene a ona vám to vráti aj s úrokmi. A možno je z morálneho hľadiska aj v práve. Hustá, respektíve horúca atmosféra Sahary, kde cítite ten pach vytekajúceho oleja a rozbolí vás z toho hlava. Postavy sú tu skôr záporné (zdemolovanie podniku), hold miesto si vyžaduje drsňákov. Tí Belmondovi a Venturovi išli vždy parádne. Takže odporúčam všetkým ich fanúšikom a ešte fanúšikom jednej starej klasiky, Mzdy strachu.

• 26.6.2013  08:33

Po dvadsiatich minútach rovnako natočených vyvražďovačiek a politikárčenia som čakal, akým smerom sa dej začne ďalej uberať, po ďalších dvadsiatich minútach som si už na túto monotónnosť zvykol a ku koncu mi začínalo byť jasné, ako to musí celé skončiť. Človek si v závere povie, že film je to síce spoločensky závažný, ale po dramatickej stránke predsa len iba o málo záživnejší, ako televízne správy na danú tému a novinové články, na ktorých titulky sa tu tak často pozeráme. Diskusie na gymnáziu a stavbe dnes pôsobia už mierne komicky. Na druhej strane je spoločensky dôležité, aby takéto filmy podľa skutočných udalostí boli nakrúcané a je otázne, či kvôli dramatizácii deja im treba vymýšlať nejaké atraktívne podzápletky, čo sa v tomto prípade asi nestalo.

• 24.3.2015  23:11
    100% Life (studentský film) (2014)

Tvorca vlastne nemôže zato, keď sa z objektu jeho filmu vykľuje blbec, ktorý nemá ani na letenku do Turecka a machruje, čo všetko je schopný oproti ostatným urobiť so svojim životom. Ale vďaka filmu som zistil, že v jednom podniku predávajú veľké hamburgery s hranolkami a plánujem návštevu. Odpad takému filmu predsa dať nemôžem.

• 25.1.2008  20:08
    101 (1989)

Pobehovanie skupinky fanúšikov a ich komentáre zostrihané pomedzi koncertné vystúpenie ma príliš nezaujal, pravdupovediac ma zaujíma iba to vystúpenie, ktoré je famózne ale keďže tu nie sú piesne v celej svojej dlžke, zážitok je pre mňa iba polovičný. Ani na koncertnom disku nie sú piesne celé a zoradené chronologicky. Zaujímavé, aký bol pre DM v 80-rokoch nepomer medzi predajom albumov a popularitou. Ešte že sa to v 90-rokoch zlepšilo a škoda že sa to v 10-rokoch zase zhoršilo. V USA bol MFTM najvyššie na 35 mieste hitparády a na koncert došlo 70 tisíc ludí.

• 2.2.2015  09:50

12 rokov otrokom je film o tom, ako sa prispôsobiť dobe, osudu. Ako sa naučiť šliapať po žeravých uhlíkoch a ostať nažive. Ako v sebe udržovať hnev, keď ho jednoducho nie je možné v sebe udržať. Ďalej je to vstúpenie si do svedomia spoločnosti, ktorá dlhé desaťročia zobrazovala na filmovom plátne 19. storočie ako obdobie rozvoja, alebo ako hru na dobrých a zlých kovbojov. Áno, možno je to tak už trochu klišé, zobrazovať mučených otrokárov, ale vzhľadom na predchádzajúce riadky raz za čas takýto film treba a bude mať vždy svoje opodstatnenie. Aby sme vedeli, z čoho sme vzrástli, na čom sme stavali. A tým myslím aj Európanov samozrejme, už len preto, že sa stále na prisťahovalcov pozeráme.

• 5.6.2007  21:48
    12 opic (1995)

Už som to videl asi paťkrát a stále som nedošiel na to, čo je na tomto filme tak úžasné. Okrem hereckých prekvapení Pitta a Willisa a obligátneho vizuálu Gilliama. Originálne scifi, ktoré sa dá pozerať stále bez klesajúcej tendencie, ale ten koniec ma stále nie a nie poriadne dostať. Zvláštny prípad, keď medzi moju klasiku, ktorú nikdy nevynechám v tv, patrí 4 hviezdičkový film. Niekoľko scén je ale geniálnych, napríklad vypustené zvieratá. No asi to chce ďalšie pozretie.

• 17.9.2017  19:27

Už úvodná epizóda nám dáva na známosť, že sa tu na žiadne gilliamove autorstvo a fantáziu hrať nikto nebude a pôjde zrejme o celkom tuctové detektívne sci-fi. Všimnene si však aj niekoľkých nových prvkov, či sa začať seriálom zaoberať seriózne, ale tento úvod namiešaný až príliš na istotu odpoveď nedáva.

• 1.4.2013  12:13

Možno by som nemal hodnotiť a komentovať film, z ktorého som videl niečo vyše polovicu, ale bola to tá druhá a tunajší vysoký priemer tým aj tak nijako neutrpí (jeden proti 18 tisíc nemá šancu!). Byrokracia je večná, pracie prostriedky nadpozemsky účinné, ale ak si odmyslím, že sa jedná o legendárnu dvojicu, tak mi ostáva solídny animák, ktorý má čo povedať aj dospelým, ale pri ktorom som určite nechytal záchvaty smiechu a ktorý v mojich očiach trochu zostarol. Možno ak by som videl všetkých A a O v rade a pozrel si ich zopár komixov, ich genialitu by som docenil. Možno nie.

• 16.12.2012  12:07
    127 hodin (2010)

Priaznivci filmov typu Pád do ticha určite pri správe, že Danny Boyle natočil áčkový film s rovnakou tématikou, ktorý smeruje do kín, zaplesali nadšením. Pretože Boyle je šikovný rozprávač, ktorý dokáže vydolovať nenásilným spôsobom z diváka silné emócie. James Franco je mega sympaťák, čo je vzhľadom na to, že je v podstate jedinou postavou filmu, absolútny základ castingu. 127 hodín je predovšetkým pocta konkrétnemu človeku, ktorý toto peklo prežil, čiže tým odpadá prípadná výčitka, že by Boyle ukážkami z jeho života iba vypĺňal stopáž. Pri pohľade na onen kúsok, ktorý Aronovi zachránil život, som bol podstatne viac zhrozený, ako pri súčasných krvavých hororoch. Je ale škoda, že všetci sme vedeli vopred, ako to skončí, bez znalosti pointy to mohol byť aj extra napinák.

• 18.7.2013  08:02

Je veľmi dôležité, či jeden alkoholik a jeden Santa Claus prišli na námestie pred alebo po 12:08 22.12 roku pána 1989, ale v Rumunsku je úplne jedno, či sa píše rok 1989, alebo 2005. Vyzerá to tam totiž úplne rovnako. Ľudia sú stále rovnakí, stále si závidia nos medzi očami, stále nemajú peniaze a stále ich dokáže jednou vetou najlepšie zhodnotiť jeden šmelinársky prisťahovalec z ďalekého východu. Svojou výpoveďou veľmi hodnotný film, ktorý však popri ďalšej rumunskej novovlnovej konkurencii, ktorú sme mali možnosť u nás vzhliadnuť, pôsobí dosť nízkorozpočtovo a scenáristicky chudobnejšie. Takže moje hodnotenie sa odvíja od hodnotenia Pána Lazaresca a Mesiacov a týždňov, tie sú po všetkých stránkach o jeden a pol triedy vyššie. Ak by som ich nevidel a musel porovnávať s našou (a českou) produkciou, ktorá sa v tomto smere (resp. riešením syndrómu minulosti a otázok spoločnosti všeobecne) uberá komerčnejším smerom, tak by to bolo za čisté štyri.

• 20.7.2016  00:56
    13 (2014)

Nie každý iránsky film je umenie iba preto že je to iránsky film. 13 mi pripadal ako dielo čerstvého mladého absolventa filmovej školy, ktorý tuší, ako chce točiť, ale nevie ešte pretaviť svoje myšlienky do niečoho viac, ako je formálna póza. Som rád, že film nekopíruje "festivalový" štýl sociálnych drám s roztrasenou kamerou psychopaticky sledujúcu postavy od chrbta, ale viac ako manieru som v 13 nevidel. Keď hrajú deti a mladí, je to slabšie, keď skutoční postarší herci, film naberá na obrátkach. Vážne neviem, ako hodnotiť...proste niečo mi vadilo a niečo sa mi celkom páčilo...

• 4.2.2016  19:44

13 Hodín je značne rozpoltený film. To preto, že je to film Michaela Baya. Hneď vysvetlím. 13 hodín je niekde úplne inde, ako zvyšok jeho produkcie a tak naňho použijem aj náročnejšie kritériá. Za prvé je tu ten Bayov pátos, ktorý funguje medzi robotmi a na meteorite, ale v krvavom aktuálnom príbehu rozprávajúcom o našom svete pôsobí trochu nepatrične. Našťastie to s ním nepreháňa, lenže ak po precízne natočenej akčnej scéne, ktorá v ničom nezaostáva za tými najlepšími od Greengrasa príde na radu doslovnosť, kde slová vyjadrujú zmätok v hlavách vojakov, ale my tento ich vnútorný zmätok takmer až metaforicky dokážeme vyčítať na základe zmätku počas akcie, je to absolútne zbytočné. Sentimentálny záver toho ničí pomerne dosť, napríklad moje rozhodnutie prikloniť sa k nižšiemu hodnoteniu. Každopádne Bay otvára nejaké tie otázky o súčasnom svete a už tento fakt je takmer zázrakom v jeho tvorbe. Prepad filmu je nespravodlivý, Bay sa skutočne snažil a v mnohom prekročil svoj tieň. Jeho fanúšikovia bohužiaľ nie, tí sa viac tešia na....ani sa mi to nechce písať....70%

• 25.6.2017  19:58
    13 samurajů (2010)

Začiatok sľubuje nekompromisné zobrazenie násilia a ak mám pravdu povedať, je aj najlepšou pasážou filmu. Potom nasleduje povinná kompletizácia skupinky trinástich odvážlivcov a film vrcholí 45 minútovou akčnou scénou. Tá začína, ako by sa film volal 13 McGyverov, ale nasleduje klasická samurajská "rezničina". Bohužiaľ tá pôsobí po čase už značne monotónne a v detailoch sa vyhýba explicitnostiam. Okrem jedného meča v hrdle aj také stínanie hlavy kamera pre istotu neukáže v plnej kráse. Aj napriek výhradám prevláda spokojnosť, pretože film má spád a rýchlo utečie. 70%

• 17.12.2015  14:25

Dokumentární??? Prečo sem píšu popisy k filmom ľudia, ktorí konkrétne filmy nevideli?....To iba na začiatok a trochu mimo. 14 Kilometrov je film o veľmi závažných veciach nášho sveta, ktorý po divákovi ale predovšetkým chce, aby sa stotožnil s hlavným hrdinom a držal mu palce pri jeho ceste k cieľu. Čiže divák má z filmu najmä tento, povedzme že prvoplánový (bez najmenšieho náznaku urážky) pôžitok silného deja. Bohužiaľ medzičasom podobné filmy zaplavili všetky festivaly a rýchlosťou vetra na púšti strácajú akýsi punc inovatívnosti a tak aj tento starší film asi bolo lepšie sledovať v roku 2007. 14 Kilometrov je formálne tradičný fesťákový film. Naliehavé však filmy o migrácii budú vždy, špeciálne v dnešnej dobe a trochu sa obávam monotematickosti toho, čo nás čaká v Cannes, na Berlinale a všade inde najbližšiu dekádu.

• 9.7.2012  20:32

Ja si nemôžem pomôcť, ale ak si niekto najme na hudobný doprovod svojho veľkofilmu Vangelisa, tak v konečnom dôsledku vždy musím pridať jednu hviezdu. Najznámejší Vangelisov "vlezlý" soundtrack v ťažkom Ridleyho prepadáku, ktorý sa snaží celý čas tváriť ako umelecký psychologický film o jednom slávnom moreplavcovi. Diváci určite čakali niečo iné. Asi pirátov a fóry. Toľko k tomu komerčnému prepadu. Samozrejme životná Depardieho úloha.

• 21.12.2012  15:27
    15 minut (2001)

Mňa tento film bavil oveľa dlhšie, ako oných 15 minút. Mal maximálne priemerné hodnotenia, takže som od neho vôbec nič nečakal a asi aj preto som bol celkom príjemne prekvapený. De Niro poteší vždy, Rodena som vtedy videl v americkom filme po prvý krát, takže som bol z toho trochu na vetvy. Námet, scenár, aj spracovanie mi pripadali solídne až nadpriemerné, takže celkovo spokojnosť a trochu sklamanie, že tento filmík si užil iba tých 15 minút kontroverznej slávy.

• 7.7.2007  10:11
    16 bloků (2006)

Solídna krimi veteránov Donnera a Willisa. Taká oddychovka na sobotný večer, ktorá sa dá skúsnuť aj viackrát. Bohužial je tu otravný Mos Def, ktorý si nedokáže ukojiť vlastné ego ako vačšina rapperov a skúša to aj vo filme, ťažko zrealizovatelné veci (noviny automaticky držia na skle autobusu?) a vážne nepodarený sentimentálny koniec. Willis si mohol odpustiť aj dosť nechutný knírek.

• 2.6.2013  14:53
    1941 (1979)

Komédia a vojnový film príliš nejdú dokopy a Spielberg a komédia nejdú dokopy, zato Spielberg a vojnový film dokopy idú. Takže 1941 funguje tak z jednej tretiny. Dobrodružný princíp, na ktorom funguje Indiana Jones, v tomto filme nefunguje skoro vôbec, ujačané ženské a vyjavené vojenské ksichty lezú na nervy, pokiaľ je to satira na vojnu, tak nechápem, v čom je jej antimilitaristické posolstvo. Ale zachraňuje to aspoň Spielbergova technická zručnosť. Celkový pocit z filmu je príliš veľa kriku pre nič, alebo ako sa zbytočne minulo veľa peňazí na zbytočný film. V tom sa dá nájsť paralela so zbytočnosťou vojny. Pokiaľ to bol zámer, jedná sa o najdrahšiu metaforu v dejinách kinematografie.

• 7.7.2007  09:42
    1984 (1984)

Od adaptácie najslávnejšieho utopického románu som čakal viac. Príbeh sa odohráva predovšetkým v interiéroch, prvá hodina sa nekonečne vlečie a skutočne ma film pohltil až v záverečnom mučení. Film musím hodnotiť ako celok, a ten by nemal nudiť. Viac mi vyhovujú súčasné utopistické vízie blízkej budúcnosti typu Potomkov ľudí, kde si môžem celý ten systém takpovediac vychutnať na vlastnej koži. VIDENÉ ZNOVA: Na druhý krát pridávam hviezdu, toto je ten typ filmu, ktorý môže na mnohých fungovať až na druhý, tretí krát. Mám na mysli najmä jeho neakčnosť.

• 27.7.2014  00:42
    2 : 1 (studentský film) (2013)

Keď je to nemé, nech je to aj čiernobiele. Aspoň to bude pôsobiť ako art. Alebo pseudoart. Rozdiel bude ťažké rozpoznať.

<< předchozí 1 2 3 4 56 112 167 222