Zvíře (1977)

Belmondo bol skvelý kaskadér, z čoho si tu robí poriadnu srandu, ale nikto sme pred zhliadnutím Zvieraťa nevedeli, že dokáže presvedčivo stvárniť gaya. I keď ja si vážne neviem predstaviť, že by nejaký gay dokázal pri dotykoch Raquel hovoriť: fuj, ženská!. Musím sa nejakého opýtať, či je taký odpor aj u opačne orientovaných ľuďoch pri tak krásnom tele možný. Niekoľko skvelých gagov ako z grotesky, niekoľko skvostných dialógov a poriadny kaskadérsky "odvaz" na záver. Logiku asi pri hodnotení bláznivej komédie opominieme, nebudeme predsa rozmýšlať nad postavou Welchky, ktorá si chce raz zobrať jedného, na druhý deň (resp. za dve minúty) druhého a im jej vypočítavosť neprekáža. Takže zhrnuté: Belmondo bol aj skvelým komikom a vedel robiť parádne ksichty.

Bosé nohy v parku (1967)

Možno to nie je bohvieako dejotvorné, ale tu ide predsa o hlášky (a že niektoré sú nesmrteľné) a o trefné životné a partnerské postrehy. Možno budete rozmýšlať, či by to ostalo iba pri obyčajnej chrípke, ak by na vás v noci padal sneh, alebo ak by ste zaspali ožratý v noci v parku. Ale vlastne je to v pohode, pretože bolo iba -5C. Redford s Fondovou tu predstavujú jeden z najpohladnejších párov aké v showbyznise kedy boli a keďže sa k sebe skvele hodia a parádne to medzi nimi iskrí, o to viac vyniknú tie bonmoty a vypointované dialógy. Trochu mi to štýlom humoru pripomenulo Nebožtíkov, čo prajú láske. Len je otázne, koľko chlapov by to s trochu prehnane hystericky napísanou postavou Fondovej vydržalo 6 dní v jednej hotelovej izbe.

Orlie pierko (1971)

Orlie pierko je voči Medenej veži niečím podobným, ako Psycho 2 voči originálu. Aspoň to je môj osobný pocit. Robí mu doslova medvediu službu. Čo je proti krásnym zasneženým veľhorám a šlapaním na ich vrcholy hotelový bazén a bitka pri ňom? Dej je vycucaný z prstu, vlastne končí tam, kde začína, jedna osoba iba zmení názor na vec, čo vytuší každý "priemerne dávajúci pozor" divák. Možno to má nejaký zaujímavý nostalgický podtext ohľadom neviem čoho, (ako píše Radko) ale vôbec sa mi v prípade takéhoto nudného filmu o tom nechce rozmýšlať. Podivnosť celého projektu je zaklincovaná jeho mierne pedofilným nádychom.

Upír z Feratu (1981)

Bohužiaľ musím po dlhých rokoch trochu upustiť od nadšenia, ktoré som prežíval pri sledovaní filmu v lietadle spoločne s dvadsiatimi vyhúkanými Indami. Nápad je vynikajúci, ale pokiaľ máte aspoň trochu nasledované staré americké a talianske horory, tak Upír z Feratu vás nemá čím šokovať, Herz sa drží príliš pri zemi. Myšlienka je jasná a som rád, že vôbec nejaká je, na druhú stranu je ale patrné, že Herz nám ju predkladá pomerne polopaticky. Hard core scény sa ukážu iba ako snom, čo je veľká škoda, pretože všetci od začiatku vieme, že podozrenie je pravdivé. Ale možno je to len metafora, že....Spoločne s Chytilovej Vlčí boudou jeden z mála originálnych čs hororov, ktorý ako pozerám ale veľa divákov sklamal. Nechcem tvrdiť, že nemajú fantáziu, pretože žánrové veľmoci sú predsa len v spracovávaní podobných tém niekde inde. Aha, takže svoje prsty mala vo finálnej verzii aj cenzúra, čím sa mnohé vysvetľuje.

Paví pírko (1987) (TV film)

Nebyť tých zopár dementných monológov ako z telenovely, ktoré nám prezrádzajú myšlienkové pochody postáv a záverečnej scény na lúke, bol by som spokojnejší. Pávie pierko nie je nijako zvlášť výpravná rozprávka, na Soľ nad zlato v žiadnom smere nemá, avšak má svoju kúzelnú atmosféru, vďaka ktorej sa stala vianočnou klasikou. I keď iba v druhom slede. Dočolomanský môže kľudne hrať aj záporné postavy, najmä, ak sa poučia. No a do Vejmělkovej sme boli kedysi na základke všetci platonicky zaľúbení (myslím ľudí nad 30), takže dokážeme pochopiť aj mladíka, usilujúceho sa o ňu aj napriek tomu, že ho nemiluje...Opakovačka po 15 rokoch a ďalšia bude už asi len s deckami...

Vánoční koleda (2009)

Pozerať Vianočnú koledu v televízii, to jest v 2D, je ako jesť na Vianoce údené bez chrenu. Bolo to síce v HD, čo značne situáciu vylepšilo, lenže Zemeckisova snaha všetok vizuál prispôsobiť trom rozmerom robí z filmu skôr atrakciu, ako emóciami nabitý vianočný biják. Inak grafika je samozrejme super, len to nemá to kúzlo povedzme starých disneyoviek. Ebenezer by si iste rozumel s Montgomerym Burnsom a ja sa čudujem, že partia okolo Brooksa nenatočila Christmas carol ako paródiu s kostnatým dedkom v hlavnej úlohe. Príbeh nie je bohvieako nabitý dejom, takže na druhú stranu spomenutá vizuálna stránka tento fakt zakrýva. Na vianoce o rok ale na moju pozornosť bude musieť Zemeckis zabudnúť, to si radšej znova pozriem Expres. Ale asi skôr nie.

Mise (1986)

Portugalci, španieli a neskôr angličania a ostatní prišli, videli a vyvraždili. To je naša história a občas si ju treba filmami ako napríklad Misia pripomínať. Vzhľadom k tomuto faktu nie je vôbec od veci, vlastne je to možno aj nutné túto genocídu zobraziť bez príkras, aby si aj ten menej chápavý divák uvedomil, že žije vo svete, kde je boj správny a tým pádom tu láska nemá miesto. Na druhej strane ale mŕtvi a ich myšlienky prežívajú v mysliach živých a nejaká nádej do budúcnosti tak ostáva. To ale kňazi pôsobiaci v 18. storočí v Južnej Amerike ešte nevedeli, kam sa všetko poberie v storočí 20om. K technickej stránke veci asi netreba toho viac dopĺňať, režisér, herci a Morricone odviedli všetko, čo bolo v ich silách. Werner Herzog mal asi z tohoto filmu veľkú radosť. "Vy nehovoríte v mene boha, ale v mene Portugalcov....Hmmm....ja hovorím v mene cirkvi..." Jasné...Nie, vážne príchod kresťanstva do džungle nebolo to najšťastnejšie, čo indiánov v ich krutej histórii postretlo.

Malá mořská víla (1989)

Diensyovská klasická animácia nie je pre mňa to pravé orechové a ich pesničky už vôbec nie. Avšak v prípade Víly to nebolo vôbec na prekážku, jej kúzlo sa blíži aj samotnému Nemovi. Problém predstavuje akési príliš rýchle finále, keď sa všetko priveľmi jednoducho vyrieši. Čiže do tohoto momentu to bolo za solídne štyri. Tých pesničiek nie je tak mnoho, takže z tohoto dôvodu sa filmu rozhodne báť nemusíte. Je to nevtieravo (rozto)milé a občas poteší "suchá" hláška vo vode: Pokiaľ budeš žiť pod mojou hladinou, budeš sa riadiť mojimi pravidlami...Škoda, že som film nevidel v detstve, asi by to bola krásna nostalgia...

Upírův pomocník (2009)

Dnešní tínedžeri to majú ťažké (aj o tom je tento film). Musia sledovať všetky pre nich stvorené fantasy svety, ktoré im chrlí Hollywood na bežiacom páse, čítať k nim knihy a hrať počítačové hry. A ešte v tom musia mať prehľad. Verím, že to zvládajú, ale predsa len si niečo musia aj odpustiť. Myslím, že svet Upírovho učňa je jdným z tých menej blbých a celkom im ho doporučujem. Lenže mňa to už samozrejme dávno nebaví a film bol pre mňa iba výpľnou voľného času v robote. Niektoré momenty sú vtipné, tých dospelých, ktorí sa k tomuto filmíku dostali potešia John a Willem, lenže je tu stále ten neskutočne otravný a nesympatický (ešte necharizmatický atď) Josh Hutcherson, ktorý mi nedovolí ísť cez dve hviezdy. Záverečná konfrontácia bola vzhľadom na predchádzajúci priebeh tuctová súbojová nuda. Je ale fajn, že to nie je zase nejaký veľkorozpočtový CGI upírsky film, otravujúci svojou propagáciou na každom kroku.

Pacho, hybský zbojník (1975)

Každé Vianoce doháňam určité resty, čo sa týka slovenskej klasiky, tento rok prišiel na pretras aj Pacho, Hybský zbojník. A je z toho hneď najrozpustilejšia zábava sviatkov! Ako vznikajú mýty, ako sa dá urobiť z celej našej vážnej histórie poriadna švanda a ukážka toho, že naše pudy sú v živote to najdôležitejšie! V slovenskej kinematografii nemáme veľa bláznivých komédií, o to viac si treba Pacha vážiť a vidieť ho je rovnaká povinnosť, ako hociktorého Jánošíka.