Přátelé - Série 4 (1997) (série)

Nesmierne vkusná a inteligentná zábava. Herci si na seba už úplne zvykli, prakticky sa stali postavami, ktoré hrajú. Po autorskej stránke to je takisto vynikajúce, takmer každý zo šestice sa dočkal výrazného posunu vpred a sérii takisto pomáha skvelý začiatok a veľkolepý koniec. Do 5. série je partička rozohraná parádne.

Přátelé - Série 3 (1996) (série)

Skvelý posun vpred, oproti mierne slabším prvým dvom sériám. Vzťah medzi Rossom a Rachel parádne naberá na obrátkach, diváci si užívajú ako ich šťastné obdobie, tak aj ich škaredý rozchod a neúplne uzavretie ich vzťahu vo finále série. Plus Chandler je fantastický ako vždy, Joeyho postava začína ľudí čoraz viac baviť a dokonca aj Phoebe sem tam príbehu napomáha. Monica je trochu na vedľajšej koľaji, ale to nevadí, pretože jej postava má niečo do seba. Tvorcovia nám ponúkli tonu skvelých nápadov, výborných a zaujímavých epizód a mám pocit, že po prvých dvoch slabších sériách to bude už len takéto.

Perníkový táta - Felina (2013) (epizoda)

Totálny vrchol! Po epizóde „Ozymandias“ som si myslel, že nič lepšie už nepríde, ale prišlo. Walter White sa s nami rozlúčil v tom najväčšom štýle, presne takýto fenomenálny koniec si jeho geniálna postava zaslúžila!

Perníkový táta - Ozymandias (2013) (epizoda)

Jedna z najlepších seriálových epizód, aké som kedy videl. Napínavá až do špiku kosti. Gilliganova réžia prvotriedna!

Narcos - Season 3 (2017) (série)

Opäť neskutočná práca! Prvé tri epizódy boli naozaj skôr také zoznamovacie, ale v konečnom dôsledku to celej sérii len pomohlo. Človek si tak stihol zvyknúť na nové postavy, či už na mladých agentov DEA alebo na samotný kartel Cali. Krstní otcovia boli viac než solídni nepriatelia a Javi sa tentokrát musel zase poriadne obracať. Čo sa samotného Pascala týka, ten to bez problémov potiahol aj bez sympatického gringa z prvých dvoch sérii. Tvorcovia nám opäť pripravili poriadnu šou, plnú skvelých zvratov a extrémne napínavých momentov. V niektorých momentoch mi to pripomínalo nervy drásajúce scény z Perníkového tatka a to už je čo povedať. Čakal som, že mi bude veľmi chýbať brutálne naháňanie Pabla Escobara, ale to vôbec. Naopak ma to skutočne prekvapilo a už sa teším na Mexiko!

Já, legenda (2007)

Pre mňa jeden z najintenzívnejších apokalyptických filmov. Scenár a réžia sa skôr sústredia na Smithovu postavu, na jeho život v inokedy preplnenom New Yorku, v ktorom okrem Smithovej postavy teraz niet človeka. Sú tam však „nočné príšery“, pred ktorými sa Will snaží ochrániť, kým nedokáže vynájsť vakcínu. Pomáha mu pritom len jeho verný psík, ktorého si vo filme obľúbi snáď každý. Niekomu vadil záver mňa skôr potešil, rovnako ako celý film, ktorý je aspoň pre mňa po každej stránke skvelý.

Nabídka (2022) (seriál)

Ja ako fanúšik gangsteriek a ako obrovský fanúšik Krstného otca by som to inak ani hodnotiť nemohol. Tvorba jedného z najfamóznejších filmoch všetkých čias bola neskutočne strastiplná a väčšinou si to vyžral práve Albert S. Ruddy. Ten musel pri tvorbe upokojovať tvorcovské ambície režiséra, autora knihy, produkcie ako takej a takisto sa musel spiknúť s mafiou, aby vôbec film vznikol. Je až neuveriteľné, čo všetko musel tento víťazný tím Krstného otca pri svojej ceste za dokonalosťou prekonať. Ale všetko sa napokon obrátilo nie na dobré, ale na neuveriteľné. Všetci predstavitelia postáv sú samozrejme perfektní a súhlasím, že im velí Giovanni Ribisi v úlohe Joa Columba, ten je naozaj fantastický. V každej scéne som však veril aj Tellerovi, či Foglerovi, ktorý si na stvárnení Francisa Forda Coppollu naozaj zgustol. Famózne dielo, ktoré je skoro tak úžasné, ako samotný Krstný otec. Inak najmrazivejšia scéna pre mňa bola tá, v ktorej si Marlon Brando prvýkrát nasukal servítky do úst a namastil si vlasy boxom na topánky. Husina po celom tele!

Zabijáci rozkvetlého měsíce (2023)

Scorsese ako ostrieľaný veterán bez problémov kráča asi svojim najambicióznejším kúskom v jeho famóznej kariére. Príbeh o zbíjaní indiánskeho bohatstva podal naozaj citlivo, pričom nestratil nič zo svojho úžasného štýlu, ktorým trafil do čierneho pri Mafiánoch či Kasíne. Eric Roth opäť raz dokázal, že je skúseným a veľmi dobrým scenáristom, aj keď v prvej hodinke som sa mierne strácal pri postavách, keď som sa dostal do deja, čakala na mňa už len jedna úžasná scéna za druhou. A to ako po vizuálnej, dramaturgickej, tak aj po hereckej stránke. De Niro tu v podstate hrá „ľudskejšiu“ verziu Jimmyho Conwaya a to mu sedí najviac. Leova póza s vytrčenou sánkou a šušlaním je možno trošku prehnaná, ale zase ma to nevyvádzalo z miery a taktiež aj on dostal dosť priestoru na to, aby predviedol svoj veľký talent. Na záver poviem už zrejme asi len to, že som po rokoch rád, že sa na Oscaroch dúfam opäť raz o sošky pobijú naozaj kvalitné snímky ako je tento majstrovský kúsok a výborný Nolanov Oppenheimer.

Gladiátor (2000)

Najlepší film Ridleyho Scotta v jeho famóznej kariére! Russell Crowe svojim výkonom zatieňuje aj Gibsonovho Williama Wallace a to je latka, ktorá sa len veľmi ťažko zdoláva. Bojové sekvencie sú natočené s takou chuťou, že im neodolá absolútne nik, no a výpravne je to na takej úrovni, ktorú v súčasnosti neprevyšuje žiadny, podobne ladený film. No a potom je tu soundtrack Hansa Zimmera, ktorý považujem za vôbec najlepší, aký som kedy počul. Dokonalý film od prvej až do poslednej minúty.

Společnost mrtvých básníků (1989)

Tak toto malo taký úžasný scenár a postavy, že talentovaný Peter Weir to už „len“ dotiahol do absolútneho maxima. Jeho vedenie hercov, atmosféru, ktorú dokázal vytvoriť, to si skrátka zaslúžilo nomináciu na Oscara. Samotný Tom Schulman však napísal niečo tak dojemné, srdcervúce, dojímavé a zároveň komediálne, skrátka je to jeden z najlepších filmových scenárov v histórii kinematografie. Robin Williams s úlohou ušitou na mieru, človek keď to pozerá teraz a vie, ako napokon skončil jeho život, berie ho to ešte viac. Najviac by som ale chcel prechváliť mladých hercov hlavne Roberta Seana Leonarda a Ethana Hawkea, ktorí sú neskutočne úžasní. Jeden z filmov, ktorý by aspoň raz za život mal vidieť každý no a samozrejme Carpe Diem!!!