foto

Eric Roth

  • nar. 22.3.1945 (75 let)
    New York City, New York, USA

Biografie

Eric R. Roth je americký scenárista. Narodil se do židovské rodiny. Narodil se matce Miriam, která pracovala v rozhlasovém studiu a otcovi Leonu Rothovi, který pracoval jako učitel na univerzitě. Roth jako malý navštěvoval hodiny boxu. Studoval na Kalifornské univerzitě v Santa Barbaře. Své studium zahájil v roce 1966. Poté se zúčastnil UCLA Film School v roce 1973.

Eric Roth začal svoji scenáristickou kariéru nepříliš slavně. Zahájil ji v roce 1970 filmem Podezřelý, který se sice proslavil, a to hlavně díky hvězdnému obsazení složeného z Dennise Quaida a Liama Neesona, ale úspěchu od kritiků se nedočkal. Další film, který ho dokázal zase o krok proslavit, bylo romantické drama s Richardem Gerem Mr. Jones.

Každopádně jeden z těchto dvou filmů ho musel proslavit, to by si ho jinak nevybrala čerstvá režisérská hvězda Robert Zemeckis do své životopisné satiry Forrest Gump s oscarovým Tomem Hanksem v titulní roli, s Robin Wright ve vedlejší a se známým hudebním skladatelem Alanem Silvestrim, za který dostal jednu z šesti zlatých sošek za nejlepší adaptovaný scénář. Tento film ho proslavil natolik, že najednou o něj mělo zájem několik prestižních režisérů.

Po dvouroční přestávce nakonec přijal nabídku od herce a režiséra Kevina Costnera k dobrodružné Sci-Fi The Postman - Posel budoucnosti. Tentokrát ale udělal chybu, protože za svůj výkon na místě scenáristy získal Razzie za nejhorší scénář.

Ale i po tomto neúspěchu jeho sláva přetrvávala nadále. Tentokrát se zaprodal dalšímu filmu, kde představitel hlavní role ten film také režíruje, ale tentokrát to byl Robert Redford, který přišel s dojemným dramatem Zaříkávač koní. Poté následovaly blockbustery jako psychologický thriller Insider: Muž, který věděl příliš mnoho (nominace na Oscara za adaptovaný scénář) s Pacinem a Croweem, sportovní drama o Rothově milovaném boxu Ali s Willem Smithem a konečně Spielbergovo historické drama o teroristech Mnichov (další nominace na oscara za adaptovaný scénář).

Další na řadě byl hvězdně obsazený thriller Kauza CIA a nebo sportovní romance o pokeru Štěstí ve hře. Poté dostal nabídku od režiséra temných filmů Davida Finchera, aby s ním šel do další adaptace Podivuhodný případ Benjamina Buttona s Bradem Pittem a Cate Blanchett. Neprohloupil, protože dostal svoji třetí nominaci na Oscara za adaptovaný scénář. Bylo to těžší o to, že během pracování na scénáři ztratil oba rodiče. Inu Eric Roth byl a stále je mistr adaptovaných scénářů.

Eric Roth byl ženatý jednou. Oženil se v roce 1967 s Lindou Roth, ovšem jejich sňatek se rozpadl v roce 1986. Eric Roth má své sídlo v Malibu, v Kalifornii, v USA.

PlayEasy

Producentská filmografie

Filmy

2020 Mank

Herecká filmografie

TV seriály

2000 Will a Grace (TV seriál)
Dvě plus jeden (S03E06)

Dokumentární

2015 Once in a Lew Moon - a.z.
2007 Art of Screenplay Adaptation, The

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(110)