• Mysteriózní

Al filo del hacha (1988)

One of the best slashers you have never seen, aj tak by sa to dalo povedať. Nie až tak známy, zachránený z obskurnosti, ale bolo tam všetko, čo som čakal- krásne prostredie malého mesta(aj keď sa natáčalo tuším hlavne v Španielsku, tak by ste nikdy neuhádli, že to nie je USA, teda aspoň ja nie), lesy, farmy, prašné cesty, leto, pekné baby, zopár cheesy postáv aj momentov, ktoré tomu dodávajú šťavu, postačujúca a efektívna maska killera, a čistá 80s atmoška. Pointa je výborná a klasicky končí "zamrznutým" obrazom, je to skvelo nakrútené, aj s atmosferickými momentami ako búrka, dvíhajúci sa vietor atď. Jediné čo by som vytkol- kills sú pomerne grafické, ale kupodivu s minimom krvi alebo gore. V slasheri to zamrzí. Ale aj tak, užil som si to a objaviť takýto relatívne neznámy 80s diamant...Osobných 5/5.

Alien 2 - Sulla Terra (1980)

Je pravdou, že niektoré scény sú ukrutne dĺĺĺhhhééé, ale to je spätne problém väčšieho množstva nielen talianskych starších filmov. Mimozemský organizmus síce mohol byť trošku lepšie rozpohybovaný, no zasa aspoň okato nekopíruje svoj vzor. Vôbec, film si, podobne ako nie nepodobný kulťák Contamination ide svojou cestou, aj keď inšpiráciu Alienom nepoprie, ani sa o to nesnaží. Atmosférický koniec je úžasný, prostredie púšte a jaskyne samo o sebe vyzerá ako z inej planéty. Ak dôjde ku gore, je to stará poctivá talianska škola. A hudba navodzuje tú správnu early 80's euro atmosféru. Vidieť to v mladšom veku a s rýchlodabingom, možno by som mal aj nočné mory. A o tom to je, tá atmosféra tisíckrát prehrávanej videokazety z filmu priam sála. Tak trošku nedocenený "klenotík", hodný oprášenia a väčšej známosti.

Al morir la Matinee (2020)

Srdce tvorcov je na správnom mieste- praktické gore FX, killer v pláštenke a rukaviciach, plagát Argentovej Opery na stene, občas nasvietenie alá Argento, solídne technické spracovanie. Ale... Postavy sú strašné, iritovalo ma aj strašne "zabordelované" kino(papiere, pukance), čím sa mi vzdialila fajn atmoška alá Demons alebo Stagefright. No a hlavné postavy... Fajn, snažili sa, ale neviem... Pripadali mi až príliš detské, nevedeli napätie a "scares" až tak predať. Celkovo sa dlho nič moc nedialo, a iritujúce postavy(hlavne ten, čo kino kontroloval, žena s cigaretami) ma... iritovali. Škoda. Kazilo mi to celkový zážitok. Ale... Tvorcovia na staré pecky ešte nedorástli, je super, že sa nimi inšpirujú, a raz...Raz sa dočkáme filmu, ktorý sa im priblíži. Dúfam. Potenciál, tu trošku premárnený, tu je.

Al tropico del cancro (1972)

Skvelé, aj keď značne netradičné giallo. Rozpálená atmosféra Haiti, dlhé a surové zábery na rituály voodoo, kohútie zápasy a jatky, čo teda fakt nemusím, ale v tej dobe boli podobné zábery, a dokumenty, v móde. Ale j keď to dáme preč, ostanú minimálne traja výborný (nielen) giallo veteráni, krásna Anita, typická a výborná 70s giallo hudba, a dej, ktorý sa síce miestami rozbieha do všetkých strán, ale fandovia žltej sa tak či tak budú skvelo baviť.

American Horror Stories - Autokino (2021) (epizoda)

Zábavná, svižná a krvavá jednohubka, skvelá atmosféra autokina a prekliateho filmu. Gore je parádne, námet si to žiadal a nesklamalo. Do cca 40 plus minút sa už asi viac napchať nedalo, vynikajúce!

American Horror Stories - Ba'al (2021) (epizoda)

Aj keď je to celé trošku predvídateľné(ale tvorcovia sa ani netvária, že vynašli Ameriku), stále je to výborne spracované, zábavné, sexy, občas príjemne nekorektné a gory. Dobrá poviedka, seriál ako celok naozaj baví, a o to hlavne, myslím, ide.

American Horror Stories - Feral (2021) (epizoda)

Všetko, čo mal byť nový Wrong Turn, a nebol. Stručná, výstižná charakterizácia postáv, lesy, mierne inovovaný, zábavný príbeh, gore a... Proste must see, v perfektnom podaní a natočení!

American Horror Stories - Konec hry (2021) (epizoda)

Skvelá bodka za poviedkovou sériou. Atmosferické, gory, romantické, psychologické, sick, nápadité... Svojské. A to sa v dnešnej dobe cení.