• Mysteriózní

Annabelle 2: Zrození zla (2017)

Spolu s peckami Jamesa Wana vrchol strašenia v kine, ale aj parádne natočený kúsok, ktorý nenudí ani minútu. Klasické, stále fungujúce prostredie, bezchybná hudba, solídne herecké výkony (vlastne by to dnešné slovenské detské seriálové "hviezdičky" mali pozerať povinne, ale výborný sú aj všetci ostatní), skvelý príbeh, páru adrenalínových ľakačiek a nejaké tie prekvapenia naviac. Režisér točí s chuťou, kde ľakačky očakávate nebudú a naopak. V podstate už po prvom pozretí klasika, ktorú si rád dám znova a teším sa na ďalšie dielo jedného z najlepších súčasných žánrových režisérov.

Annabelle 3 (2019)

Ako pozerá sa na to dobre, občas nápad vybočujúci z rutiny(TV, krabica), fajn 70s atmoška... Ale inak práve ťažká rutina, Conjuring 1, 2 narábalo s jumpscares nápadito, Annabelle 2 pridala gore, tu je občas strašné CGI a je to celé také family friendly. Záver mi tiež prišiel nejaký odfláknutý a rýchly. Ale ako O.K., bohužiaľ asi nič viac.

Anthropophagous 2000 (1999) (amatérský film)

Iste, Amato mal na svojho Anthropophgousa oveľa vetší rozpočet, aj viac skúseností ako režisér, ale ak tento film berieme V RÁMCI veľmi nízkorozpočtovej produkcie, u mňa osobne je to špička. Fotogenické prostredie, splatter non plus ultra, slušné spracovanie, i atmosféra - hanbu Amatovej klasike, ktorú aj ja mám veľmi rád, určite nespravil. Pre mňa jeden z najlepších amatérskych splatter filmov.

Antropofág (1980)

Ani o hviezdičku menej. Často sa stáva, že človek svoje hodnotenie z minulosti prehodnotí, pretože film mu nepripadá tak dobrý, ako si na prvé pozretie myslel. To však pre mňa, v prípade tejto klasiky, neplatí. Ani neviem, po koľkýkrát som film opäť zhliadol a stále som cítil len radosť z pozerania. Zomknutá, hustá atmosféra takmer opusteného ostrova, postupne dávkovaný príbeh, geniálne inovujúci slashery a kombinujúci ich s talianskou školou kanibalských filmov, fantastické a stále dobre vyzerajúce praktické gore, funkčné spracovanie a typická italo hudba, skvelá vo svojej svojskosti. Sebavedomá, po práve legendárna flákota, ktorá sa dá pozrieť kedykoľvek znova.

Apokalypsa kanibalů (1980)

Kanibalizmus ako vírus prenášajúci sa z človeka na človeka je pomerne originálny nápad, rovnako ako preniesť ho do ulíc, pritom to ale má ten správny horrorový drive. Film je natočený pevnou rukou, pričom neprídeme aj o nejaké tie lahôdkové zábery, presvedčivý výkon tu podali ako klasik John Saxon tak aj taliansky veterán Giovanni Lombardo Radice. Všetko príjemne plynie v pomerne svižnom tempe, veľký dôraz je kladený aj na akčnejšiu zložku filmu. O gore samozrejme neprídeme, mnoho scén je vyložene z kategórie nezabudnuteľných. Záver v kanáloch je pomerne klaustrofobický a dusivý a nesmiem zabudnúť ani na záverečnu čerešňu na torte - posledné zábery a pekne nejednoznačný a atmosfericko zimomriavkový koniec.

Apríl (1986)

Ja tento film jednoducho zbožňujem, odkedy som ho pred rokmi videl po prvýkrát. Pekné 80´s chicks, skvelý príbeh, i keď chápem, že pointa môže na každého pôsobiť inak, perfektné prostredie, parádne spracovanie(vrátane hudby). Slušne tu funguje i napätie a niekoľko ľakačiek, vraždy sú zväčša offscreen, ale vôbec mi to nevadilo. Posledných niekoľko minút je jednoducho geniálnych. Jeden z mojich najobľúbenejších all time classics!

Armáda démonů: Matka slz (2007)

Triezvejšie druhé pozretie a musím dať hviezdičku dole. Problém je v tom, že sa tu bije americký klišovitý štýl rozprávania a typický argentovský originál. Jumpscares versus originalita a fantastické gore, aj príbeh mi príde akýsi príliš narýchlo spíchnutý, záver trilógie by si rozhodne zaslúžil čosi osobitejšie. A to je problém celého filmu. Miestami pôsobí ako tribute to mister Argento, nie samotný Argento. Na druhej strane sa filmu musím zastať: natočený je stále pomerne elegantne a vynaliezavo, potešia odkazy na Suspiriu aj Phenomenu, gore je až na poslednú scénu praktické a vynaliezavé, ako za starých čias, lokácie Ríma fantastické, aj príbeh má niečo do seba. Len to chcelo trošku viac osobitosti, svojskosti, zdravej a osobitej režisérovej atmosféry a dravosti.

Babiččin dům (1988)

Neodolateľný letný vizuál, výborne, pohyblivo nakrútene, vo zvláštne atmosferickom prostredí pomarančových sadov. Cheesy herecké výkony(ale zábavné!) versus jednoduchá, efektívna zápletka, ktorá prekvapí záverečnou pointou a skvelým záverom. Videopožičovňový kult!

Barva z vesmíru (2019)

Wau, nečakane wau. Veľmi som sa tohoto filmu obával, pretože ako spisovateľa mám Lovecrafta veľmi rád a recenzie a názory na film sa veľmi líšili. Ale...Dušu pohladilo už úvodné hovorené slovo a zábery na nedozierne lesy a krásne padnúca orchestrálna hudba. Je síce pravda, že Cage svoje herectvo občas preháňa, ale vôbec nie v množstve, v akom som čakal. Vlastne to všetko do seba krásne zapadá a film má atmosféru Lovecraftových poviedok, samozrejme s citom updateovanú do dnešnej doby. Čo je čosi ako zázrak, za ktorý mu tu piatu hviezdičku prihodím. Atmosferické prostredie farmy a lesov, človek až cíti ten strach z neznáma, dokonca linka s mamou a dieťaťom je až nepríjemná. Možno by som trochu vytkol niektoré digitálne FX, ale inak to asi pri tomto námete nešlo...Všetko krásne uhladí poviedkový záver. Tlieskam, a viac takýchto adaptácií!

Berserker (1987)

Toto je hlavne pre fandov a žrútov cheesy 80s béčok, teda aj pre mňa🙂Pomerne nelogické, ale zábavné chovanie postáv, kills na slasher, také...no, snažia sa byť krvavé, ale ostáva pri snahe. A je ich pomerne málo. Námet by mohol byť originálny, keby bol poriadne využitý. ALE...Cheesy 80s songy, tupá, ale sympatická mládež a pomerne atraktívne girls, ktoré toho aj dosť ukážu, čo sa v slasheroch cení a atmosferická nočná kamera. Príjemne a svižne ubiehajúci dej, krasna príroda. Niekedy všetko, čo potrebujete je takáto cheesfest kazetovka😉