• Mysteriózní

Memorial Day (1999)

Jedna hviezda za pekný obal, plus vcelku pekné lokácie, ale zúfalo tu chýba akákoľvek atmosféra, nejaké solídne gore, kúsok napätia, zabiják, sympatické postavy, alebo zaujímavý príbeh. Fandím každému, kto sa pokúsi o lesný slasher, o originalitu mi nejde, ale kde nič nie je, tam sa jednoducho nedá kladne hodnotiť.

Midnight Movie (2008)

Tu by sa hodnotenie 3 a pol hviezdičky hodilo dokonale, ale keďže to nie je možné a sympatie vyhrávajú, dávam štyri. Po technickej stránke filmu nie je možné veľa vytknúť, je tu cítiť aj nadšenie pre zábavné horrorové béčka, ale čo trošku chýba, je o stupeň hustejšia ( či inak zábavnejšia ) atmosféra, alebo napríklad aj lepší hlavný záporák. Nie je zlý ( a tu je sakra ťažké prísť s novou ikonou, takže autorom patrí veľké uznanie za snahu a parádne old school zmýšĺanie, keďže vrah správne kulhá a hlavne nosí masku ), ale jednoducho Jason to nie je. Zbraň je takisto vymyslená dobre, no za Leatherfacovu pílu alebo Cropsyho nožnice by som ju nevymenil. Samozrejme, človek sa nenudí, a výtky môžu byť čiste subjektívne ( mimochodom, aj sympatickejších hrdinov sme už v slasheroch vydeli ) a talent a snaha tu je, plus nakoniec je fanúšik horroru i rád, že má tento film v zbierke. Je to ako stará dobrá VHSka s obĺúbeným béčkom, ktorá nie je lepšia ako vaše vyšie hodnotené filmy, ale určite si ju radi pozriete znovu.

Mikey (1992)

Ten chlapec by bol neznesitelny, teda aj keby nebol psychopat :) Najviac to pripomínalo Stepfathera, teda typický prípad svojej doby, svištiaci na VHSkách, čo teda nemyslím ako mínus, práve naopak. Typické oblečenie, hudba, atmosféra, Mikova "crush" je fakt kočka. Typický dej. Skôr taký  thriller, až na vyvražďovací záver. Opäť, to nie je mínus, práve naopak. Aj záver nijako nevybočuje, a tak to má byť. 90s VHS nostalgia.

Mil sexos tiene la noche (1984)

Ďalší Francov sandbox pre zasnené nálady, podfarbené bizarnou hudbou, krásne prímorské prostredie a Linu Romay. Mne to stačí, začiatočníci s Jessom by si ale urcite mali vybrať prístupnejší film.

Mistr loutkář 2 (1990)

Také klasické videokazetové béčko z producie Full Moon. Určite by filmu prospelo viac gore, oproti prvému dielu sa mi ale atmosféra zdala hutnejšia, i vraždy krvavejšie, nakrútené je to zručne. Proste Full Moon klasika, ktorá pekne pripomenie videopožičovňové časy, čo nie je málo.

Mistři hrůzy (2005) (seriál)

Komentár k PELTS od Daria Argenta. Je to slušný gorefest, ktorý dokáže i prekvapiť, trošku mi tam však chýba Argentov výraznejší rukopis. V rámci TV produkcie je to však nedostižné dielko, ktoré počas svojej krátkej stopáže dotiahlo veci do extrému a do relatívne podareného, logického konca. Chutná jednohubka od jedného z kráľov horroru.

Mlha (1980)

ATMOSFERICKÁ, horrorová klasika, ktorá vám z ruky vyrazí všetky merítka. Parádny, klasický príbeh, perfektná hudba, sympatický herci, nádherné malé mestečko pri mori. Atmosfére je podriadené všetko, natočenie je jednoducho dokonalé, mŕtvi námorníci nezabudnuteľní. Lahôdka !

Morituris (2011)

Pripadá mi to, akoby rape čast bola vo filme len nasilu, aby sa o ňom viac hovorilo, "bratranec" je tam už úplne zbytočný. Ok, podobne kontroverzné námety a scény mali aj staré pecky od Deodata alebo Amata, napríklad, ale nejako mi viac zapadali do deja, boli jeho neoddeliteľnou súčasťou. Tu...Aj technicky, hlavne prestrihy na "bratrancovo" vyčíňanie, zbytočne prezrádzajú svoj lowbudgetový pôvod a sťahujú ho smerom dolu. Zvyšok je milosrdne skrytý v tme a našťastie netrvá až tak dlho a aj keď je predsa len dosť "disturbing", dá sa prežiť. ALE... Čo mi film vyťahuje na štyri hviezdičky a prečo ho považujem za jeden z top talianskych moderných hororov. Druhá polovica, keď sa objavia zombie gladiátori. Nielenže sú perfektne namaskovaný, ale aj veľmi efektný vo svojej nemilosrdnosti, podporenej stále parádnymi praktickými gore efektami maestra Stivalletiho. Atmosféra je čierna ako noc, počas ktorej sa masaker odohráva, parádne je aj prostredie kdesi v lesoch, so starymi rozvalinami a tajomnými nápismi, sochami... Jednoduché, ale veľmi efektné. A spracovanie je veľmi dobré, niektoré nočné zábery by filmu mohli závidieť aj bohatší "kolegovia". Od objavenia sa templárov, vrátane ich "nočného vydenia" by som šiel aj na maximálne hodnotenie. Old school horror ako sa sluší a patrí. "Found footage" zložka prakticky zbytočná(úchylný strýko fuj!), ale inak osvieženie vo viacmenej stereotypnej modernej produkcii a pripomenutie, že Taliansko "vie"(respektíve vedelo, lebo teraz je toho už žalostne málo).

Motel Auvajs (1980)

Docela šialený kult a úlet, niekde medzi čiernym humorom najhrubšieho zrna, bizarnými nápadmi a vážnym hororom zo skvelou hudbou. Každopádne úletový nepokojný prístup prevažuje, niektoré nápady svet ešte nevidel(a potom už ani nikdy neuvidí), parádne to "rifuje" aj okolo "Texas chainsaw massacre" vidláckej atmosféry, dvaja hlavní záporáci sú nezabudnuteľní, pamätné je aj chainsaw finále.

Motýl s křídly od krve (1971)

Dobré, aj keď trošku pomalé giallo/ súdna dráma. Miestami som sa, hlavne na súde, trošku strácal, ale nakoniec to vykrištalizovalo do solídného, zamotaného, ale jasného záveru. Dúfam. Vynikajúca hudba, krásne Taliansko, výborne natočené a nádherná Ida Galli, jedna z kráľovien giallo filmov tej doby, k tomu. Spokojnosť, hlavne pre pokročilých giallo fans. EDIT: Druhé pozretie a množstvo vecí sa vyjasnilo. Krásne natočený film s neskutočnou hudbou. Zatiaľ štyri hviezdy, ale s potenciálom na maximum.