• Krátkometrážní

In nomine Patris (2004) (TV film)

Televizní film se silnou výpovědí a velice slušnými hereckými výkony (Langmajer byl opět výborný). Myslím, že kdyby se to zpracovalo jako normální film a ne "večerní televizní snímek pro ČT1" mohlo to být ještě lepší....ale u nás na takový žánr holt nejsou peníze.

Seirei no moribito (2007) (seriál)

Kenji Kamiyama se po kyberpunkových, filosofických (a skvělých :-)) Kôkaku kidôtai pustil do něčeho úplně odlišného a vychází mu to parádně. Místo budoucnosti nacpané technikou se seriál odehrává v době, kde nejlepšími zbraněmi byly meče a luky. Zatím jsem shlídl jenom prvních pár dílů, ale už z těch můžu říct, že je to jedno z nejlépe nakreslených anime jaké jsem kdy viděl. Krásná hudba je samozřejmostí a jediné co mi tentokrát moc nesedí jsou písničky v openingu a endingu.

Stařec a moře (1999)

The Old Man and the Sea je animovaný neobvyklým poetickým způsobem, který mi po celou dobu připomínal Muže, který sázel stromy (ten je mimochodem také podle psané předlohy). Ve srovnání s ním, ale nemá zdaleka takovou atmosféru a právě onu poetičnost a zdaleka na mě neudělal takový dojem.

Dobrodružství pirátů v zeleninové zemi (2002)

1* za závěrečný song. Animák výhradně pro děti, který zhruba každou 3. minutu opakuje, že Bůh je super a měli bychom v něho věřit a věřit, že nás má rád on a.....takhle je to fakt celej film. Co se týče animace, tak nejhezčí scény byly ty 2D kreslené rukou (trvaly asi minutu), popřípadě jedno hezké pozadí taky nakreslené rukou. Jinak mi animace připomínala videa mezi misemi nějaké postarší počítačové hry a to je na celovečerní film opravdu málo. Dokonce i na hlavních postavách je najít nějakou detailnější texturu než jednobarevnou plochu potíž. Originální a zapamatovatelná hláška žádná a scénář je nejklišovitější z nejklišovitějších (zeleninkám se rozbije auto, tak musí čekat v hospodě na odtahovku a mezitím jim piráti vypráví příběh o Jonášovi). Druhý zkouknutí bych fakt nerozchodil...

Můj soused Totoro (1988)

Totoro je nejhezčí a nejroztomilejší kreslená pohádka pro děti. Nádherná animace, krásná hudba a hlavně - jediné co od shlídnutí tohohle filmu chci, je mít doma Totora :o) 10/10

Johnny Bravo (1997) (seriál)

Vedle Cow and Chicken a Dexterovi laboratoře nejlepší seriál Roberta Alvareze. To, že nemá žádnou extra myšlenku je úplně jedno. Johny je tak geniální a vtipná postava, že seriál snad ani děj nepotřebuje. Stačí Johnyho stavět do různých situací a nechat ho házet jednu "cool" hlášku za druhou.

Bílá masajka (2005)

I když tam bylo pár pěkných záběrů a trochu pěkné hudby, nemůžu dát víc než dvě hvězdičky. Ještě nikdy mě neštvala hlavní postava filmu jako Carola tady. Měšťačka si zajede do Keni, kde se zamiluje do svalnatého domorodce a rozhodne se s ním zůstat. Následuje to, o čem ve filmu asi šlo nejvíc a sice ukázání odlišnosti kultur. To se ale děje neuvěřitelně trapným způsobem - Carola se není schopná smířit s faktem, že je v Africe, kde kmen jejího vyvoleného jí syrové maso a žije v chýších z klacků. Při tom je protivná, nechápavá a neuvěřitelně zabedněná. Třeba to byl záměr a film měl taky ukázat, že to byla jenom naivní husička, které muselo dojít, že takhle to prostě nepůjde, ale ty 2 hodiny byly utrpení, které bych po druhé rozhodně nepodstoupil.

Kmotr (1972)

Tohle dílko prostě nemá chybu. Viděl jsem film a četl i knihu (v tomhle pořadí) a nemůžu si vynachválit obojí. Co se mi na Kmotrovi líbí nejvíc jsou jeho dokonale prokreslené postavy a typická italsko-mafiánská atmosféra (nemyslím jenom "drsné momenty", ale i třeba úvodní scény z párty na zahradě). Je to asi nejlepší adaptace knihy jakou jsem kdy viděl, což přisuzuju mimojiné tomu, že kniha vznikala prakticky zároveň s filmem a nebýt producentů filmu Mario Puzo by ji dokonce asi nikdy nedopsal (jak jsem se dozvěděl v dokumentu Ten kluk bude točit - doporučuju).

Siworae (2000)

Film s krásnou hudbou, poetickými záběry, barvami a atmosférou. Zkrátka a dobře vším, co se mi tak líbí na asijských filmech. Nejdřív jsem viděl hodně průměrný remake Dům u jezera a (i když už jsem viděl i horší remaky) srovnat se to nedá. Všechno, co je na tomhle filmu krásné v americké verzi mizí a místo toho sází Amíci na hvězdné obsazení v podobě Keanu Reevese a Sandry Bullock, čímž ničí krásnou atmosféru originálu... joo tak už to dneska chodí...