Slíbená princezna (2016) (TV film) odpad!

Asi nejhorší pohádka, co jsem kdy viděl! Nefunguje v ní naprosto nic. Dialogy jsou napsány naprosto strašně a i samotný příběh je naprosto neuvěřitelně pitomý. Chemie mezi postavami žádná, pohádkovost žádná, konec naprosto příšerný. Tvůrci asi zamýšleli udělat to jako parodii, ale tady se člověk směje maximálně tomu, jak je to neuvěřitelně hloupé a špatně napsané. V moderních pohádkách je alespoň pěkná princezna, ale tady? Možná tak některé její sestry, které ovšem zase vypadají, jako by utekly z bordelu, což do pohádky asi nepatří. Jediné pozitivum co tam lze nalézt je kamera, ale to je asi tak to jediné. Zasloužený odpad!

Pravý rytíř (2016) (TV film)

Zajímalo by mě, co vede lidi k tomu, hned po skončení pohádky jí masivně "zhejtovat" na ČSFD. Nebylo to rozhodně dokonalé, ale to ostatně téměř žádná pohádka v posledních deseti letech. Těch opravdu dobrých je málo. Tady jsou alespoň respektována základní pohádková pravidla a někteří herci jsou opravdu k nepoznání, což v Českých poměrech není úplně běžné. Kdo z vás by bez problémů poznal Korna nebo Hanzlíka? Jako hlavní vady vidím výkony některých vedlejších herců, velká podobnost s O statečném kovářovi, a pak hlavně trochu nepřesvědčivé poučení otce a syna, které mělo být rozhodně lépe scénáristicky domyšleno. Jinak ale nosný nápad byl velmi dobrý a i spousta hlášek moc povedená. Výprava a kostýmy jsou slušné a díky malé stopáži to celkem příjemně ubíhá. Záporák se mi také líbil (a to jsem na ně docela náročný) a být lépe zvládnuté to prozření hlavních hrdinů, tak bych se nebál ani lepšího hodnocení. Hodnotím a srovnávám to v rámci daného žánru a z tohoto pohledu je to rozhodně za slabší tři hvězdy!

Rogue One: Star Wars Story (2016)

Musím přiznat, že jsem (na rozdíl od Epizody VII) spokojený již po první projekci! A to jsem měl po trailerech poměrně velká očekávání, a to předtím způsobilo mé velké rozčarování nad sedmičkou. Jasně, jako filmu se tomu dá vytknout spousta věcí, ale valná většina prostě vychází z toho, že je to jen doplňující příběh k prvním Star Wars, díky čemuž je dost věcí jasně dáno dopředu. Ono to prostě nemohlo dopadnout jinak ;-). Ale tady přece nejde o to, co se stalo, ale spíše, jak přesně se to stalo. A rozhodně to není nudný příběh a spousta fanoušků si přijde na své, protože se mnoho věcí více než uspokojivě vysvětlí a také doplní. Je zde dokonce i několik pěkných odkazů na kreslené série (Clone Wars a Rebels). Někomu přijde, že budování postav není věnován náležitý prostor, ale upřímně si myslím, že to o moc lépe za daných okolností nešlo a herci mi naopak přišli velmi dobře vybraní a jejich pozadí bylo věnována u těch důležitých poměrně dost prostoru. Stejně tak mi vůbec nepřišlo špatné "oživení" dvou postav, které hodně lidí kritizuje, přitom bych se vsadil, že kdyby to dotyční nevěděli, tak to ani nepoznají (viděno v 3D a přišlo mi to udělané skvěle). Jediné, co bych opravdu vytkl, tak to je hudba. Je strašně znát, že to nedělal John Williams a hudba byla dobrá jen v momentech, kdy hrají původní nebo jen lehce upravené motivy. Proč je dobré Rogue One vidět: 1) Vždycky mi přišlo hloupé, že šla Hvězda Smrti zničit jedním (byť netrefitelným) zásahem přes (rovnou) větrací šachtu. 2) Chci vědět o čem jsou první dva odstavce v úvodu Epizody IV a co se vlastně přesně stalo (:-D). 3) (drobný SPOILER) Přeji si znovu vidět Darth Vadera, pokud možno v nějaké (byť krátké) akci. Pokud vám tohle stačí, budete spokojeni, jako jsem byl já. Pokud od toho chcete samostatný film se standardním "Hollywooodským" koncem nebo si nepamatujete nazpaměť začátek Epizody IV, tak na to radši vůbec nechoďte ;-). PS.: Po druhém zhlédnutí (tentokrát ve 2D) musím konstatovat, že je to opravdu skvělé a že se tato část SW ságy může rozhodně zařadit hned za starou dobrou trilogii! Poslední třetina filmu je plná emocí (často pramenících z nostalgie a znalosti Epizody IV, ale je to tam), což jsem v Epizodě VII dost postrádal (hlavně v závěrečné bitvě). No a pak máte po zhlédnutí chuť se podívat na úvodní scénu z Epizody IV a když už zhlédnete úvod... Není to hlavní účel prequelu? Rozšířit informace a nabudit chuť se podívat na původní film? Za mne je to z tohoto pohledu zvládnuto mistrně a vzdávám velký hold všem, co se na tom podíleli (a jsem jen strašně moc zvědavý, jaký ten konec byl původně). PSS.: Asi definitivně končím s 3D, jen to ruší (a s 4DX tuplem, místama je to fajn, ale spíše to ruší šíleně).

Dárek z lásky (2004)

Dlouho mi ležela v šuplíku originálka za pár kaček a já se filmu vyhýbal (hlavně kvůli poměrně nízkému hodnocení zde na ČSFD), ale teď po shlédnutí soudím, že film je zde značně podhodnocen. Velkou vinu na tom mají producenti filmu, kteří se pravděpodobně zasloužili o to (a i kdyby jen tím obalem), že film budí dojem "americké Lásky nebeské" o čemž svědčí i valná většina zdejších komentářů. Tyto dva filmy přitom mají společného jen tolik, že je v nich více postav, jejichž osudy se vzájemně protínají (ovšem v Lásce nebeské je těch postav mnohem více a a jejich osudy jsou daleko více propojené). Jinak ale jde o úplně diametrálně odlišné filmy. Láska nebeská je romantická komedie, je to milé, vtipné a pozitivní. Tento film je přitom čisté romantické drama, kde vtipných a milých momentů moc nenajdete. Možná ale i díky tomu film působí o dost "opravdověji" než Láska nebeská (a zdejší komentáře tak považuji většinou za dost mimo), což je paradox, protože tento film obsahuje několik mysteriózních prvků. Srovnávat oba filmy je naprostý nesmysl, stejně tak, jako hodnotit tento film v závislosti na Lásce nebeské, protože to je jak srovnávat Vinetua a Tanec s vlky. Nechci tím tento film nijak zvlášť obhajovat, ale základní koncept se myslím povedl. Herci hrají velice dobře, dojemné momenty jsou skutečně dojemné a vánoční mystika filmu vůbec neškodí, spíše vytváří překvapivé a nečekané momenty bez negativních vedlejších účinků. Rozhodně tento film hodnotím 3,5* a kvůli příliš nízkému hodnocení (které ale dle mého způsobilo ve většině případů nesmyslné srovnávání) zaokrouhluji nahoru!

Star Wars: Síla se probouzí (2015)

Tak po dlouhých letech tu máme pokračování mé nejoblíbenější filmové ságy a musím říct, že takto rozpolcený jsem u hodnocení filmu ještě asi nebyl. Po zveřejnění záměru natočit pokračování jsem se toho celkem solidně obával, ale po zjištění, že to bude točit JJ (a díky tomu, že nový Star Trek se mu tak neuvěřitelně povedl) jsem se začal těšit a čím blíže to bylo, tím více. Z půlnoční premiéry jsem ale odcházel dost rozpolcený. Jsou věci, které se velice povedly - ať už to je řemeslná filmová práce (méně CGI bylo znát a je velká škoda, že tomu tak nebylo již v Epizodách I - III) , tak odkazy na původní trilogii (které byly místy možná až přehnané, ale OK). Spokojen jsem i s herci a jejich herectvím, byť je pravda, že u Kylo Rena byl ten kontrast před a po sundání masky možná až příliš velký (a při vzpomínce na "temného Anakina" prostě bledne, ale možná to byl záměr ho takto udělat, protože je vlastně *SPOILER* pokoušen opačným směrem :-D */SPOILER*). Rozhodně nejvýraznější postavou byl Han Solo, který dostal až překvapivě moc prostoru, a je to dobře, protože scény s ním rozhodně film posouvají nahoru. Ale i nové postavy fungovaly a do světa zapadly až překvapivě hladce. Vizuální orgie už dneska každý tak nějak očekává, a také se dočká (kreace Falcona na planetách jsou moc povedené, ale už jsme o nich věděli z traileru, takže tak neohromí). Jsou ale bohužel i věci, které se nepovedly vůbec. Tak zaprvé mi tam chybělo napětí a překvapivé a osudové momenty, které hlavně ve starých Star Wars vždycky dominovaly. Tady všechno tak nějak dopředu víte a překvapivá zjištění se postupně dozvídáte tak nějak mimochodem, takže vás to ani neohromí (trochu prostoru pro tajemství ještě ale zůstalo do dalších epizod, tak snad se to spraví). Stejně tak neohromí ani závěr finální "hvězdné" bitvy, protože to proběhne také tak nějak mimochodem na pozadí jiných (emočně silnějších) událostí. Přitom doteď u finále IV cítím velmi silné emoce, a to je má největší výtka k novým Star Wars, které silné emoce prostě postrádají. Vyvolaly je ve mně jen úvodní titulky (a to silné) a pak příchod a odchod Hana Sola. Vše ale člověk tak nějak čeká dopředu (a to nejen proto, že VII je moderní klon IV), takže to asi ani žádné velké emoce vyvolat nemůže, včetně úplného závěru filmu, a to je velká škoda. No asi to dopadne tak, že na to do kina půjdu ještě jednou, musím to totiž pořádně vstřebat, ale zatím je to nadšení z některých scén a prvků smíchané se zklamáním z celku... PS.: Po druhé projekci (tentokrát 2D) se mi sedmý díl líbil o dost více, než při první, takže to přikládám za vinu příliš velkým očekáváním při první projekci a přidávám pátou hvězdu ;-).

Thor (2011)

Vizuálně sice perfektně zvládnuté a i herecké výkony jsou na velice dobré úrovni, je tu ale několik ALE... Tak za prvé jsem se nemohl ubránit dojmu, že přítomnost boha na zemi ve "smrtelném" těle mohlo vyústit v mnoho zajímavějších a i vtipnějších scén, v tomhle ohledu byl ale potenciál značně nevyužit. Akční scény mi přišly dost nepřehledné (což je u filmu, který je plný akce, poměrně smutné) no a hlavně jsem postrádal alespoň trochu chemie mezi Natalií a Chrisem (více chemie snad bylo i s Christensenem - určitě víte, co mám na mysli ;-), protože tomu jejich milostnému vzplanutí prostě nejde uvěřit ani na minutu. Stejně tak proměna Thora byla dost nepřesvědčivá (*SPOILER* jak souvisí jeho zamilování s tím, že najednou nechce vyhladit Obry? */SPOILER*). Jediný výraznější klad tedy vidím v postavě Lokiho, protože jeho postava není (jako snad jediná) plochá a předvídatelná a jeho motivy jsou (byť jsou nejsložitější) asi nejpochopitelnější. Zkrátka není to rozhodně špatný film, po vizuální stránce je přímo úžasný, ale nevidím jediný důvod, proč bych se na něj měl podívat znovu.

Hobit: Bitva pěti armád (2014)

Po dost dlouhé době jsem opět zavítal do IMAXu na 3D film, a to kvůli nadšení ze shlédnutí rozšířených verzí předchozích dílů. Klasické verze se mi totiž moc nelíbily, protože obsahovaly přesně to, co mi na Jacksonově režii vadí (přepálené akční scény a nesmyslné nelogičnosti) a neobsahovaly příliš toho, co by podle mne mělo mít dobré fantasy (propracované postavy a jejich motivy, příběh a poetiku). Rozšířené verze jsou podle mne tedy výrazně lepší a navíc filmy rozšiřují hlavně o věci z Hobita a Nedokončených příběhů, takže pro nás, kteří jsme vyrostli na Hobitovi, Pánu prstenů a Silmarillionu, je to dost zásadní doplnění. Shlédnutí nerozšířené trojky mě utvrdilo v tom, že to nebyl jenom můj dojem, nebo zlepšení mého pohledu na předchozí díly kvůli druhé projekci, ale že ty kino verze opravdu postrádají základní věci. Zkrátka film je opět velice dobře zpracován po výpravné a technologické stránce, herci hrají velice dobře (hlavně herecké ztvárnění Thranduila, Bilba, Thorina, Barda, Gandalfa a Galadriel) a potěší i odkazy na Pána prstenů (byť představa desetiletého uznávaného Chodce a elfa, který ho 60 let hledá, je trochu zcestná), ale scény s Legolasem bych nejraději kompletně vymazal (přidává tři nové kousky, kde každý z nich ignoruje minimálně jeden obor lidského poznání, včetně fyziky) a celkově zde opět akční orgie jdou na úkor postav a nově navíc i na úkor dovyprávění děje! Většina trpaslíků zde má minimální prostor, který je dáván osobním soubojům, Legolasovi a Alfridovi a většina věcí, na které je kladen velký důraz (Arcikam, náhrdelník z měsíčního svitu, rozdělení podkladu, osud Alfrida, Barda a vlastně i Tauriel), zde nejsou vůbec dořešeny. Nechápu také, že Jackson nevyužil potenciál v podobě Medděda v bitvě. Počítám (doufám), že to všechno bude v rozšířené verzi, ale uvidíme. Do té doby nemohu dát více, než 3 hvězdy, protože ten film nemá pořádně uzavřené linie a opět popouští uzdu v akčních scénách (kdy Legolas musí v každém dalším filmu překonávat sám sebe, aby náhodou milovníky nesmyslných scén nezklamal – já se tomu nemůžu už ale ani smát). Nejlepší část je určitě *SPOILER souboj Bílé rady s Prstenovými přízraky a Nekromantem*, ale ta to samotná nezachrání...

Dvanáct rozhněvaných mužů (1957)

Je smutné, že takové filmy se již netočí a bohužel asi s největší pravděpodobností ani v budoucnu nenatočí... I když kdo ví, třeba se pletu, protože každý se může splést. Je to o tom? Nebo o tom, že každý člověk je jiný a někteří opravdu diametrálně odlišní od těch ostatních. Nebo je to o demagogii, auto-projekci, sebeklamu, logice i selském rozumu? Či je to otázka života, vesmíru a vůbec? Ať je to jakkoliv, tak je vidět, že dobrý film nedělá nepřekonatelná akce, megalomanská výprava, bezchybné efekty atp. K dobrému filmu bohatě stačí jedna místnost, skvělý scénář a 12 skvělých herců. Kdo genialitu tohoto filmu nevidí, a kdo u něj nebyl pohlcen od začátku až do konce, toho lituji, ale nekritizuji, protože každý je prostě jiný a někdo je schopen vidět mistrovský obraz, a někdo vidí jen černobílou starou, nudnou, pomalou a zbytečnou ukecanost. Proti gustu žádný dišputát, já jsem ale z tohoto filmu nadšen po každém shlédnutí víc a víc! BTW všimli jste si, že o přistěhovalectví porotce č. 11 (kdopak to asi je), se nikdo přímo nezmíní a je to jen několikrát naznačeno?

Hobit: Šmakova dračí poušť (2013)

Už jsem ten pocit měl u prvního dílu, ale u druhého se mi ještě prohloubil – obrovská škoda, že Guillermo del Toro kvůli průtahům odstoupil! Peter Jackson je totiž perfektní produkční a pomocný režisér. Výprava, masky a vůbec všechno to "kolem" je naprosto perfektní a člověk má opět pocit, jako by v té Středozemi byl. Každopádně někdo by mu měl stát za zadnicí a říkat mu, že tohle už je fakt nesmysl, který z fantasy velkofilmu dělá lascivní akční slátaninu. Jako by nestačily mnohé úlety s Legolasem v původní trilogii (což považuji snad za jedinou vážnější chybu, když počítám rozšířené verze), tak tady se rozhodl Jackson překonat sám sebe, takže Legolas *SPOILER tentokrát nesjíždí schody na štítu, ale rovnou na skřetovi a pak hravě skáče po hlavách trpaslíků, kteří plavou v sudech na divoké řece a samozřejmě u toho stíhá perfektně střílet a přeskakovat z jedné hlavy na druhou - proboha PROČ?* Dalo by se to odpustit, kdyby to přebily nějaké silné momenty (jako tomu bylo u Pána prstenů a trochu i na konci prvního Hobita), ale to tady zcela chybí. Vlastně celkově kladů není moc, vybaví se mi tři: perfektní zpracování Šmaka, velice dobře propracovaná postava Barda (škoda, že je to také jediná dobře uvedená a do hloubky propracovaná postava) a milostné vzplanutí mezi elfkou a trpaslíkem. Celkově novou elfí postavu a vše kolem ní považuji spíše za přínos, Jackson si očividně uvědomoval, že zasahuje do geniálního díla (a tentokrát bez jakékoliv opory v Nedokončených příbězích), takže to udělal zodpovědně a dokonce i ta romance je v Tolkienovském duchu (až mě to překvapilo). Navíc jsem podobnou anomálii použil jako jeden z hlavních pilířů v mém DRD světě, takže mě potěšilo, že i Jackson se rozhodl takovou kacířskou myšlenku použít ve fantasy příběhu. Tím klady ale bohužel končí a zbytek vnímám buď neutrálně nebo přímo negativně. Medděd naprosto nevyužit, emoce tentokrát téměř žádné, spousta z trpaslíků zůstává stále nerozlišitelných, akční scény ještě nesmyslnější, než obvykle atd. Přitom je to taková škoda, vizuálně i herecky je to velice dobře zvládnuté, stačilo by jenom trošku vylepšit scénář a ubrat na nesmyslných akčních scénách a digitálních tricích (nebo je alespoň lépe domyslet). Ve výsledku jsem tedy spíše zklamán, s danými prostředky to mohlo být dokonalé, ale je to jen ucházející. Škoda, stačilo mít Jacksona v pozadí a na režisérské židli někoho s citem víc pro fantasy, než pro akční orgie.

LEGO® příběh (2014)

Už jenom kvůli těm popkulturním (parodickým) odkazům, skvělému provedení (takto to vypadá mnohem lépe, než ostatní lego filmy a hry, které jsou kompletně animované), velice netypicky uchopenému "Orwelovskému duchu" a vlastně i zajímavému příběhu (ano, konec je trochu patos, ale SPOILER – není to jen další parodický odkaz na Star Wars, kterými se to v tomto filmu jen hemží?) nelze, než hodnotit hodně vysoko! Na pět to ale podle mne není, protože k dokonalosti přeci jen pár věcí chybí (hlavně z pohledu čistě filmařského). Ale Batmanovi hlášky, kosmonaut z 80. let a odkazy na Star Wars pobavily i zahřály na duši ;-). PS.: Nechápu zajímavost "Postavu Supermana mal pôvodne nahovoriť Channing Tatum" od stefi7773, protože Channing Tatum postavu Supermana ve filmu namluvil.