The Mortal Storm (1940)

Je rok 1933. Idylické zasnežené prostredie nemeckej dedinke kdesi na hraniciach s Rakúskom si žije pokojným životom. Silné rodinné zázemie, vysoká škola, čisté vzťahy. Všetko zmení nástup Hitlera k moci a zfanatizovaná časť národa dosiahne svoje... Snímok nie je vojnový, a predsa hovorí jasnou rečou, že intolerancia a nadradenosť je mor ľudstva a prinesie skazu. Dramatický príbeh rozdelenej rodiny a priateľov je poctivou ukážkou filmárčiny, aj navzdory častým použitím zadnej projekcie. Vynikajúci film, ktorý má vždy čo povedať.

The Red Pony (1949)

Rodinný film podľa novely Johna Steibecka, významného amerického spisovateľa 20. storočia. Citlivo rozpráva o malom chlapcovi a živote na farme. Technicolor hrá významnú úlohu vo filme a zaujímavosťou je účasť hereckých hviezd na projekte. Tretia recenzia.

Martin Luther (1953)

Životná cesta Martina Luthera je historicky známa, o to bolo náročnejšie vysporiadať sa s filmom. Ten síce zvolil jednoduchšiu cestu pomocou všadeprítomného komentára, vo výsledku to nebolo až také zlé, ako som si sprvu myslel. Záverečné scény však mohli byť trochu nápaditejšie spracované. Lutherova reformácia bola natočená relatívne svižne, herecké obsadenie bez akejkoľvek hviezdy na svoju dobu obstojné. U nás je snímok málo známy, určite by si zaslúžil väčšiu pozornosť. Lepší priemer. Druhá recenzia, deviate hodnotenie.

La Mariée est trop belle (1956)

Film sa netají pre ktorú cieľovú skupinu je natočený. Istým spôsobom povrchný presladený príbeh mladej tichej ženy, ktorá sa dostane ako modelka do módneho časopisu. Všetko sa to točí okolo BB, jej kariéra už išla strmhlav hore, ale ďaleko zaujímavejšie bolo sledovať Jourdana a Presle. Druhá recenzia.

Fany a pes (2019)

Veľké pozitívum pre tvorcov, ktorí zobrazili ťažké obdobie takým spôsobom, aby to pochopili aj deti. Tento film by sa mal s patričným komentárom premietať v školách. Animácia skvelá, príbeh na jednotku.

Černý čtvrtek, Janek Wisńiewski padl (2011)

Komunistická svojvôľa narazila v decembri 1970 v Poľsku na odpor miestnych ľudí. Hrozný príbeh podľa skutočnej udalosti nenechá nikoho chladným. Tvorcovia zvolili faktografické znázornenie a ukázali kus svojej histórie v plnej nahote.

L'occhio nel labirinto (1972)

Málo známy film sa tvári ako giallo, skôr ide o psychologický thriller s dobrými nápadmi ale i zbabranými scénami. Herecké obsadenie je fajn, pointa je slušne vymyslená, ale chcelo to lepšieho režiséra.

Červená kalina (1973)

Námet je na sovietsky film odvážny, preto bolo očakávanie veľmi veľké. Treba podotknúť, že nie všetko sa podarilo, Šukšinov autorský snímok trpí neduhmi sovietskej kinematografie, topí sa v nezmyselných dialógoch a záver je tiež rozpačitý. Film bežal v našich kinách v roku 1975.

The Great Sinner (1949)

The Great Sinner pracuje s inteligentným scenárom, precíznou réžiou a perfektným hereckým obsadením. Ava Gardner nikdy nebola krajšia a Gregory Peck už na počiatku kariéry potvrdil, že z neho rastie skutočná filmová hviezda. Film sa odohráva v druhej polovici 19. storočia a rozpráva o postupnom prepadnutiu hazardu a jeho dôsledkoch na hráča. Priznávam, že som neočakával takú poctivú sondu do témy, film má povedať veľmi veľa aj dnešnému divákovi. Tretia recenzia.

The Valley of Decision (1945)

Bez kvalitného spracovania a zobrazenia druhej polovici 19. storočia v oceliarskom Pittsburghu by sa jednalo o plytkú romancu, kde všetko funguje podľa zaužívaných postupov. Tvorcovia však zvolili ťažšiu cestu, takže vzniklo kompaktné dielo, kde sa romantická linka vyvažuje s dramatickými osudmi rodiny. Vďaka hereckému ansámblu je o zážitok postarané.