Bledá tvář (1948)

Bláznivá westernová komédia s neodolateľným Bob Hopem. Priaznivci jeho humoru si prídu na svoje, dokonca ani príbeh nie je k zahodeniu. Príjemná filmová zábava, ale nič inšie.

Anděl a bandita (1947)

Jednoduchý zromantizovaný western o banditovi, ktorému zmenila život krásna kvakerka. Akoby potreboval John Wayne natočiť aj niečo pre ženské publikum.

Lebender Marmor (1910)

Už na počiatku kinematografie vedeli filmári poštekliť erotickým nábojom. V tomto prípade ide o vtipnú anekdotu, keď si priatelia urobia žart z milovníka umenia. Na podstavec naaranžujú nahú ženu ako sochu a nechajú ju pred svojou obeťou... Film je krátky, výstižný, zábavný. Piate hodnotenie a prvá recenzia.

Do zavtra (1929)

Príbeh sa odohráva v dvadsiatych rokoch 20. storočia na západnom Bielorusku, ktorého časť v tom čase patrilo Poľsku. Bieloruské deti navštevujú špeciálnu školu s detským domovom. Ich túžbou je žiť v Sovietskom zväze a angažovať sa v Komunistickej strane. Film je silno propagandistický, zameraný na pozdvihnutie morálky v komunistickej krajine. Niektoré momenty sú však dobre natočené, atmosféra je slušne vykreslená. V dnešnom svete snímok pôsobí skôr ako raritka z danej doby. Prvé hodnotenie a prvá recenzia.

La Perle (1929)

Surrealistická filmová fantázia režiséra Henriho d´Ursela, ktorého to bol jediný film. Príbeh sa točí okolo perlového náhrdelníka, ktorý kúpi mladý muž svojej snúbenici. Keď zistí, že jedna perla chýba, vráti sa do klenotníctva, kde náhodou pristihne pri krádeži mladú ženu... Prvá recenzia.

O fovos (1966)

Významný grécky film potešil svojou stavbou príbehu a nekompromisným pohľadom na zaostalý vidiek. Sledujeme rodinu kdesi na usadlosti, ich konflikty, skryté vášne i nevôľu vysporiadať sa so zločinom. Film je poctivou ukážkou vzťahov, a záverečné scény sú natočené bravúrne a pre diváka istým spravodlivým zadosťučinením. Režisér natočil len tri filmy a prekvapil ma vyzretou filmárčinou. Štvrtá recenzia.

Plavec (1968)

Plavec je úžasnou sondou do života muža, ktorý chce navštíviť manželku s dcérami a zvolí si netradičnú metódu. Všetko konanie sa zbiera do záverečnej pointy, čo je možno pre niekoho málo, ale mňa zaujala predovšetkým tá cesta a postupné odhaľovanie vlastnej minulosti, ktorú síce hlavný hrdina pozná, ale zrejme si ju nedokáže uvedomovať. Burt Lancaster podáva poctivý civilný výkon, svoj film odohrá v plavkách alebo holým zadkom, čo je tiež istým spôsobom výnimočné. Vynimočná je aj kamera, ktorá sa púšťa do nádherných obrazov a s pomocou hudby znásobuje cestu hlavného hrdinu.

Deníček moderního fotra (2021)

Milá komédia, ktorá síce neprináša nič nového, ale dokáže pobaviť. Jirka Mádl je spoľahlivým ťahúňom filmu.

Karel (2020)

Seriózny dokument o legende našej hudobnej scény potrebuje časový odstup. Tento príspevok zostal na pol ceste a je príliš venovaný jeho manželke...

It All Came True (1940)

Nedá sa povedať, že by film mal nejakú veľkú ambíciu, určite nepatrí ani medzi klenoty zmiešaných žánrov, ale mňa táto story bavila. Možno je to práve odľahčenosťou a nadhľadom, ktorú tvorci bezo zbytku využili. Lepší priemer. Tretia recenzia.