Keď hviezdy boli červené (1990)

Slovenská porevolučná koprodukcia s Francúzmi nedopadla podľa želania. Toporný príbeh, ktorý bol ťažko prerozprávaný zaujal azda len množstvom českých hercov.

Zrádné srdce (1953)

Desivý príbeh podľa kratučkej poviedky Edgara Allana Poe-a prvýkrát vydanej v roku 1843. O veľmi sugestívne rozprávanie sa dokonale pričinil komentár Jamesa Masona.

Pohádka o jedné židli (1957)

Žena má svoju česť, chce byť dobývaná. Nemôže si ju nikto zobrať keď chce. Čo však, keď ženu stvárňuje obyčajná stolička..? Kanadský "divadelný" kraťas sa odohráva na javisku a má v sebe nápad, vtip a pointu.

Svaly místo zbraně (1955)

Wile E.Coyote a Road Runner, aby som bol presný, sú hrdinovia animovaných rozprávok, kde večne hladný kojot chce uloviť rýchlo bežiaceho pozemného vtáka. Bláznivé príhody vymyslel spisovateľ Michael Maltes v roku 1948 a filmovej verzii sa ujal skúsený Chuck Jones.

Duha (1943)

Pri tomto filme si treba uvedomiť jednu vec. Je to propaganda najhrubšieho zrna, ale je podaná takým sofistikovaným a zrelým filmárskym spôsobom, že musí byť akceptovaná a v konečnom dôsledku vyvoláva správne zimovriavky, a vôbec nie zhovievavý či pohŕdavý úsmev, ako to býva pri sovietskych filmoch počas vojny. Je tu úmyselne, exaktne a správne vyvolaná silná protifašistická emócia. Dej sa odohráva na ukrajinskej dedine, ktorú okupuje posádka nemeckých vojakov na čele s despotickým veliteľom. Komorné ladenie je prínosom, čiernobiela kamera vyniká v protiklade uniforiem a bieleho snehu a mnohé emotívne scény len potvrdzujú hrôzy vojny. Film bežal v našich kinách v roku 1945.

Partizany v stepjach Ukrainy (1942)

Ukrajinské dediny sa museli vzdať svojho poľnohospodárskeho života keď vypukla vlastenecká vojna. Rodina roľníka Chasnyka sa dostala k partizánskemu odboju a tým najpopulistickým spôsobom bojuje proti Nemcom. Problémom tohto filmu nie je boj ukrajinského ľudu proti fašizmu, ale v príbehu podľa románu Aleksandra Korneychuka, ktorý je kontraproduktívny, vyvoláva smiech a je evidentne poplatný dobe vzniku. Dialógy sa podobajú skôr deklaratívnym vyhláseniam, premotivovaní a prehrávajúci herci v podstate nemajú čo hrať a propaganda srší z každého centimetra filmu. Keď spomínam dobu vzniku filmu, treba si uvedomiť v akom štádiu bola vojna, z tohto dôvodu je Savčenkov snímok len zákazkou na objednávku. Tretie hodnotenie a prvý komentár.

Listopadová romance (2001)

Vcelku neškodná romantika s fungujúcimi hercami však používa osvedčenú variáciu bez nejakej snahy o originalitu. Prvá polovica filmu je oveľa lepšia a zábavnejšia.

Guru lásky (2008) odpad!

Myersov humor nie je humor, je to zmes trapošiny, nechutnosti a primitívnosti.

Říkání o víle Amálce (1975) (seriál)

Rozprávanie o víle Amálke malo 13 častí a niesla sa v podobnom duchu ako rozprávky o makovej panenke. Tvorcovia boli rovnakí.

O makové panence (1972) (seriál)

Ako dieťa som túto rozprávku miloval, maková panenka bola symbolom krásy. Rozprávka Václava Čtvrtka mala 13 večerníčkových rozprávok.