Kosti a skalp (2015)

Filmu sa dá vyčitať zopár podivuhodností ( načo bol prológ ? ), ale azda najvačšou chybou bola neuveriteľná stopáž, ktorá posobí až únavne. Kladom je však samotný príbeh, ak by bol očistený od zbytočne naťahovaných scén, ktorý je originálny a plný netradičných dialógov.

Ave, Caesar! (2016)

Ozaj veľmi zábavná pocta hollywoodskej továrni na sny. Coenovci predstavili na postave "hasiča" Mannixa ( výborný Josh Brolin ) akési spojítko, ktoré spája celé štúdio a dokonale zobrazuje všetky problémy pri nakrúcaní filmov. Od povrchných westernov, spoločenských drám, biblických veľkofilmov či muzikálov, ale aj bujnejúcemu honu na komunistov v americkom filme. Do všetkého vložili úžasný vtip a iróniu ( žiadny výsmech ) a vytvorili zábavný film-nefilm. Film je v podstate bez príbehu, je to len akási skeč pospájaná hlavným predstaviteľom. Snímok určite viacej ocenia znalci starého Hollywoodu.

Případ SK1 (2014)

Pred očami divákov sa rozvíja mozaika skutočného prípadu sériového vraha mladých žien, postavená na kvalitnom scenári, dialógoch a hercoch. Rozprávanie je pomalé, navzdory tomu výživné a štýlové.

Hra peněz (2016)

Mám rád podobné "finančné" thrilery a po vypuknutí krízy sa ich natočilo neúrekom a ozaj priniesli zaujímavé pohľady tému peňazí. Tu si zobrala Jodie Foster na paškál akciové investovanie, doslova ho vyzliekla donaha a bez akéhokoľvek emotívneho súdu odhalila mnohé súčasné praktiky silných hráčov na finančnom trhu. Dej filmu sa odohráva v reálnom čase a tým mu dodáva neuveriteľné napatie a tempo. Záver síce nepatrí k najoriginálnejším, to však nebolo podstatné.

Já, Olga Hepnarová (2016)

Nejdoležitejším faktom je, že sa tvorcovia nepriklonili na žiadnu stranu. Príbeh nešťastnej Olgy je zúfalým súbojom jedinca v spoločnosti, ktorej nerozumie a tá jej neustále hádže polená pod nohy. Samozrejme treba odsúdiť tragické vyústenie, aj fakt, že zvolila tento drsný sposob pomsty spoločnosti a nezvolila samovraždu. Tá by však stratila silu a okázalosť. Otázkou je, akým sposobom zmenila spoločnosť, keď hovoríme o roku 1973... Film je natočený štýlovým sposobom, čiernobiela kamera je úžasná, herecké výkony tak prepotrebné v podobnom projekte sú na veľmi vysokej úrovni. Mladá Michalina Olszańska bude určite vážnou adeptkou na Českého leva.

Gangster Ka (2015)

Snímok je poctivou kronikou dnešného zločineckého mafiansko-politického podsvetia s dobre vystavaným príbehom. Síce sa do rozprávania (monológy) pletú viaceré postavy, po chvílke to nie je rušivé. Výber hercov je výborný a hudba na svetovej úrovni. Príjemné prekvapenie.

Gangster Ka: Afričan (2015)

Dvojka je síce drsnejšia, ale scenáristicky neobratnejšia a zbytočne naťahovaná. Vedel by som si predstaviť oba filmy v jednom. Príjemným prekvapením je produkcia, ktorá potvrdila, že aj v našich končinách sa dá natočiť poctivý film.

Lish (2015)

Ak OTD skonštatuje fakt, že ľuďom unikajú skvelé veci, lebo nepozerajú alebo nepočúvajú, nie je to jeho chybou, ale filmárov, ktorí nevidia alebo nechcú načúvať divákom. A preto si točia filmy sami pre seba. Prvý komentár.

Warcraft: První střet (2016)

Počitačoví fajnšmekri možno ocenia tento film natočený podľa ich obľúbenej hry, toto však pre mňa nie je doležité. Pozerám sa na projekt ako na filmovú záležitosť a filmový Warcraft je čistý priemer. Síce poctivý, ale ničim inovatívny. Skrýva v sebe mnoho známych motívov ( mojžišovská kolíska vo vode, "hviezdna" brána medzi svetmi... a mnoho iných ), ktoré sa možno páčia neuvedomelým, ale iritujú skúsených filmových fajnšmekrov. Jedna vec sa nedá uprieť, navzdory týmto negatívam sa na snímok dobre pozerá, dej uteká dostatočne rýchlo, rovnakými dávkami je porcovaná akcia i emócia a než si uvedomíte polovicu deja, viete, že bude nasledovať dvojka. Či však dvojka ponúkne minimálne rovnaký zážitok, je otázne. Nechajme sa prekvapiť.

Orel Eddie (2016)

Príjemný vyvážený film, ktorý umne balansuje medzi komédiou a drámou. V duchu olympijského hesla "nie je doležité vyhrať, ale zúčastniť sa" sledujeme neúprosný súboj mladého muža, športovca, ktorý dokázal prekonať samého seba a ukázal svetu, že sa nikdy netreba vzdávať.