Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Horor
  • Akční
  • Komedie

Mé soukromé Idaho (1991)

Výnimočný film. Čakal som, že to bude o nezávislom putovaní životom a nezávislé putovanie životom to naozaj je, ale akoby v tom putovaní/živote nebola žiadna duša. Možno ju tam niekedy uvidím, nechávam sem preto 2 hviezdy ako rezervu, ale teraz to z dôvodu nudy po polhodine vypínam.

plakát

Obvinění: Proces s McMartinovými (1995) (TV film)

Jedna z najlepších súdnych drám, aké som mal tú česť vidieť. Až ma mrzí, že to medzi ľudmi nekoluje častejšie, zaznie tu totiž niekoľko veľmi múdrych myšlienok, ktoré niektorí ľudia potrebujú počuť. Je smutné, že tomu tak musí byť, ale práve dnes, kedy je na sociálnych sieťach neskutočný nadbytok afektovaných moralistov, sa tento film hodí viac, než kedykoľvek predtým. Je potreba ho vidieť. Jedinou vadou môže byť, že je natočený televíznou formou, ktorá proste nedokáže strhnúť tak, ako iné veľké hollywoodské drámy, no je to zanedbateľné, vzhľadom k dokonalému obsahu. Naozaj vydarený film so silným námetom, dialógmi a emóciami.

plakát

Smrtelné zlo: Probuzení (2023)

Od jedného z divácky najobľúbenejších hororov roku 2023 som čakal o niečo viac, než len primitívnu samoúčelnú sračku s hektolitrami krvi. Chápem nadšenie z pôvodných dvoch (troch) filmov, starý Evil Dead s Ashom bol aspoň vtipný, ale toto išlo úplne mimo mňa. A ja neviem, či som iba taký suchý, či mám niečo porúchané v hlave, alebo či v nej máte niečo porúchané vy, ale hlava mi neberie, prečo je tu toľko 5-hviezdičkových hodnotení. Ja viem, ja viem, aj ja mám rád gore a podobné gebuziny, tu v niektorých scénach vyzerá tá krv veľmi šťavnato, ale krvavý bazén vo výťahu nezatieni inak príšerné patetické výkony zo strany všetkých zúčastnených a retardovaný scenár, v ktorom sa dookola a dookola opakuje tá samá scéna a mňa to strašne serie, pretože je tá minutáž extrémne natiahnutá a film sa snaží zo seba robiť viac, než je. Miliónkrát lepšie by to fungovalo ako 20-minútový film, takto mi aj tie krvavé scény liezli na nervy a dopozeral som to až na tretí pokus. A tá posledná scéna mala byť čo preboha. To sa TÝMTO snažia nalákať na potenciálny ďalší film alebo čo? Aby som však nebol zbytočne zlý, odôvodním si aspoň tie 2 hviezdy - technicky to nie je natočené vôbec zle, dokedy sa nezačnú duplikovať tie isté scény dookola, tak to zo začiatku ešte funguje, a aj keď som z tej hromady krvi nemal žiadny osobný pôžitok, je jej tu veľa a vyzerá dobre, obzvlášť posledných niekoľko scén má potenciál na nejaký ten screenshot. A v záverečných titulkách sú pekné kresbičky.

Kostlivec (2023)

Poctivý a neurážlivý horor. Mínusom je slabé stupňovanie scén (bolo tu hneď niekoľko príležitostí natočiť fakticky poriadny jump scare, ale časovanie bolo príliš pozadu) a že občas hapruje logika, pričom druhá polovica je predsa len trošičku slabšia a niektoré veci si toho pýtajú trošku viac (akoby sa film bál vystrašiť a opatrne stál na mieste). Pozitívom je všetko ostatné - od strašiaka, cez hercov až po celkovú atmosféru a náladu filmu. Má to nápady, ktoré mi prišli veľmi milé a páčili sa mi (napríklad tá guľa + scéna s trhaním zubov + videohra) a v porovnaní s inými horormi tu postavy majú nejakú hĺbku, rozumiete im a záleží vám na nich. Nestáva sa to často, tu mi ale životné príbehy dvoch sestier boli veľmi sympatické a "príjemne" smutné. Páčilo sa mi to, v prvej polovici až tak, že sa to chvíli držalo na pozícii najlepšieho hororu, aký som za tento rok videl. Len v tej druhej to akosi neudržalo dobre nastavenú latku a bol tam citeľný prepad kvality. Čo je škoda. Ale aj tak si to zaslúži uspokojivé tri hviezdy.

Pavučina (2023)

Čakal som adepta na jeden z najlepších hororov roku, dostal som mysterióznu nudu. Nestáva sa často, žeby som nejaký film preskakoval, ale tu som inak nemohol. Okrem niekoľkých atmosférických záberov a hudby tu nebolo nič, čo by udržalo moju pozornosť. A nejde ani tak o individuálny problém, ako skôr o to, že je to proste zlé. V tomto roku vyšlo veľa lepších hororov a tento oproti ním nevyniká v ničom. Možno len v tom, že sa v ňom dejú divné veci, ale film môže byť divný aj bez toho, že by bol debilný. A Cobweb debilný je.

Renfield (2023)

Ani neviem, či u mňa prevláda prekvapenie alebo sklamanie. Na jednej strane to už na prvý pohľad vyzerá ako totálna hovadina, na druhej strane pozitívne reakcie sľubovali niečo bizarné a vtipné. Bizarné to bolo len trošičku, vtipné nah ah. Ale bavilo ma to. Dej je svižný a hlúposti sa tam dejú prakticky neustále, nespomaľuje to a teda ani nenudí. Renfield ma naviac bavil - Nicholas Hoult ho stvárnil viac než dobre a scény z posedenia boli super. Ako prosté odreagovanie to neuškodí a vrámci možností som spokojný, ale že by išlo o nejakú extra vydarenú komédiu, to asi úplne nie. A Nicolas Cage ma irituje. Každým ďalším filmom viac a viac.

Papežův vymítač (2023)

Russell Crowe ako charizmatický exorcista výborný, kradne si všetku pozornosť pre seba, len mu jaksi nemá kto sekundovať. Vyčnieva od svojich hereckých spoluhráčov až tak, že všetci pôsobia nudne, nevýrazne, ba priam až neviditeľne. Neznamená to, že by napríklad taký Franco Nero hral zle, ono tu len nebolo čo hrať. Celé to stojí a padá na otcovi Gabrielovi, ktorý tu sype jednu hlášku za druhou a je radosť sa na neho pozerať. Ale čo ten zvyšok? Pravda, Asmodeus je trošku ťažký oriešok, ale inak film nemá snahu byť vyložene ambiciózny ani sa vyvarovať rôznym klišé a veciam, ktoré boli v minulosti videné už kvadriliónkrát. Neostáva tak nič iné ako pozerať sa na celkom zručne natočené, ale inak v ničom špeciálne vymetanie diabla. Plusom teda ostáva Russell Crowe, jeho skúter a hudba. Čo je síce postačujúce na dôstojný horor, no už nie tak veľmi na tri hviezdy. Fun fact: Film je inšpirovaný skutočnými zápiskami otca Gabriela Amortha, najhlavnejšieho vatikánskeho exorcistu, ktorý spísal veľké množstvo kníh, pomer fakt/fikcia je však cca 20/80, preto tu ani nenájdete tag "podľa skutočnej udalosti". Ale je zaujímavé to porovnávať a neznamená to, že existencia tohto filmu je nutne na škodu.

Dům běsů (2023)

Možno to na prvý pohľad nezaujme každého, ale kvôli tomu príbehu to stojí za pozretie. Toto je jeden z mála filmov, kedy obsah víťazí nad formou, ale nevýhodou je, že si na to treba počkať. A kým sa toho človek dočká, trvá to pekelne dlho. Prvá polovica filmu má slimačie tempo. Stavia sa na plazivej atmosfére, ktorá je tu a tam "obohatená" nevydarenými jump scarmi a príbeh sa odkrýva veľmi pomaly, ale stojí za to si počkať. V druhej časti sa tempo urýchli a trápne "strašenie" nahradí dej, ktorý sa konečne začne niekam posúvať a čo-to niečo vysvetlí. Miestami to síce vyzerá, že šliapne trošku vedľa, ale finále je nakoniec príjemne dojemné, že to na tie tri hviezdy stačí. Doporučenia hodné, ale len pre trpezlivých ľudí, ktorí ocenia zaujímavo prepletené príbehy.

Mluv se mnou (2023)

Spokojnosť. Po dlhej dobe svieži a svojský horor, ktorý do "ghost horror" žánru prispieva niečo originálne. Spočiatku je to taká slušná zábava s prirodzenými a sympatickými postavami (ktoré sú mimochodom dobre zahrané), až dokým nepríde jedna konkrétna scéna. Potom sa to zvrtne. Táto jedna scéna je skutočne nepríjemná a asi prvýkrát po veľmi dlhej dobe som si pri horore (čistokrvnom, dôležité podotknúť) nevedel vydýchnuť a cítil sa blbo. Nanešťastie to v druhej polovici stratí dych a je z toho cítiť, že scenáristi už hrabali len tak z ničoho, aby sa ten film nejak dokončil (čomu sa popravde ani nedivím, v podobných hororoch totižto často býva nejaká "idea", ale stojí a padá na nej celý film, takže keď už je ukázaná, zvyčajne sa nevie čo s tým a teda sa buď neustále dookola opakuje, čo je ten horší prípad, alebo tvorcovia skúsia posunúť dej iným smerom a vymyslieť nejaké, často nezmyselné rozuzlenie), čo je škoda, ale v tomto prípade tvorcovia z toho vyťažili čo sa dalo, aby to dopadlo aspoň trochu uspokojivo. Pozitívnou správou je, že ten scenár nie je hlúpy. Samozrejme, tu a tam sa nájde nejaký logický kiks a tu a tam sa postavy zachovajú debilne, ale divák tak nejak chápe, prečo sa správali debilne a že ten logický kiks bol nutný, čo je rozhodne dobre. Vo výsledku tak ide o nadpriemerný filmový zážitok, ktorý stojí za pozretie, ale hodnotenie mu nechám také triezvejšie, keďže občas (najmä v druhej polovici) to naozaj slabne. Ale aj napriek tomu spokojnosť.

Dokažte mi vinu (2006)

Pre mňa príjemné prekvapenie. Od filmu som nečakal veľa, pozrel som si ho viacmenej len zo zvedavosti, nakoľko Lumeta považujem za skvelého režiséra, no všimol som si, že v 90. rokoch už bol znateľný prepad kvality jeho filmov a chcel som vidieť rozdiel. A áno. Ten rozdiel tam je. Vidím ho. Asi polovicu času som bol presvedčený, že tomu dám "iba" tri hviezdy. Nutno však povedať, že slabinou filmu je jeho námet, nie dialógy. Tie písal Lumet vždycky dobre a ani tu nestrácajú na sile, vlastne sú ťahúňom celého filmu. Okrem celkom vtipných hlášok tu zaznejú aj vety precítené a ľudské - také aké mám rád. A ako sa tak film blížil ku koncu, uvedomil som si, že sa mi vlastne páči. V prvej polovici som mal z neho ešte pocit, akoby nevedel uchopiť štýl a tempo, akým sa bude uberať, ale ubehlo to pomerne rýchlo a najmä v posledných asi 40 minútach som si to už vyslovene užíval, pričom za najsilnejší moment filmu považujem scénu, kedy na súde vypovedá Dieselov bratranec - vtedy som bol zasa presvedčený, že tomu napálim aj tú štvrtú hviezdu. Tá je síce slabšia, istý pokles oproti predošlým Lumetovým filmom je tu viac než evidentný, ale stále je to dobrý film. A prekvapivo aj dobre zahratý. Zďaleka najväčším prekvapením je pre mňa Vin Diesel, ktorý v tomto filme ukázal, že vie hrať a prestal som ho vďaka tomu nemať rád.