Metropolis (1927)

Neuvěřitelné dílo. Opravdu, na dobu svého vzniku nevěřím vlastním očím. Chvílemi mi až vylézaly oči z důlků a nemohl jsem uvěřit tomu, čeho byl Fritz Lang ve 20tých letech schopen. Opravdu vizuálně skvostné. Zároveň i s výborným příběhem a moc hezkým a tak nějak pateticky nepatetickým koncem. Klobouk dolů. 9/10 EDIT: Podruhé viděno 12.5.2017 DEPO Plzeň ve 153 min verzi za epes rádes hudebního doprovodu kapely Forma. Prostředníkem mezi mozkem a rukama musí být srdce

Millerovi na tripu (2013)

Jde to mnohem dál, než ostatní americké komedie, na druhou stranu, v základních věcech se to nijak neliší. Chvílemi je to vtipné, chvílemi nechutné a chvílemi dostatečně trapné a obyčejné. A jak jinak než také předvídatelné. Jako zábava na večer fajn. Ostatně to platí i o zbytku podobných, alespoň trochu kvalitních komedií. 6/10

Walter Mitty a jeho tajný život (2013)

Normálně bych asi váhal s hodnocením, ale Walterovi prostě 5 musím dát. Překvapil mě totiž hned na několika frontách. V prvé řadě v podstatě splnil to, co jsem si během neustálého koukání na jeden a ten samý trailer postupně vysnil. Tím pádem se dostal v mých očích dál, než třeba taková Gravitace. Ben Stiller k mému velkému překvapení ukázal, že je nejen že dobrý herec, ale především kvalitní režisér, který má nejen plnou hlavou nápadů, ale dokáže celý film držet ve formě, kterou mu zvolí. Když pak navrch přidá opravdu poctivou a nápaditou filmařinu, zůstává mi nad tím rozum stát. Walter Mitty je po všech směrech skvěle zvládnutý film. Má příběh, vtip, skvělý vizuál a dokonce i vnitřní hloubku, která na mě působila především skrze opravdu parádního Bena Stillera. Jsem opravdu moc a moc šťastný za to, že mě po dlouhé době film, na který jsem se tak dlouhou dobu těšil, nezklamal. 9/10

Kronika (2012)

Kronika se pro mě stala velkým překvapením. Její síla je jednoznačně v jednoduchosti a především v tom, že film nemá celou první hodinu konflikt a vy tak akorát sledujete to, jak ústřední trio objevuje svoje schopnosti. Finále je potom nutnou, avšak nejméně zábavnou částí. 7/10

Paříž, Texas (1984)

Několik let jsem si myslel, že Wendersův slavný film je úplně o něčem jiném. Podle plakátu a strohého obsahu jsem si představoval takový další U-Turn. O to větší překvapení pro mě bylo, když se po první půlhodině z filmu vyklubalo drama, které se čistě soustředí na osudy postav, které se snaží najít zpátky své místo v rodině. To ovšem neznamená, že by mě Paris, Texas nějak zklamal. Zvláštní film. 7/10

Rosencrantz a Guildenstern jsou mrtvi (1990)

Moje znalost Hamleta je jen velmi velmi povrchní, ale i tak... Wow! Celé je to o nápadu. A když ho nezprzníte... Coby, kdyby, hra ve hře, kdyby, coby. V podstatě je tenhle film takové blbnutí nad Hamletem a hraní si s prostorami příběhu, které Shakespeare nevyplnil. A když pochopíte a přijmete vnitřní logiku snímku a zapojíte trochu mozek, budete se výborně bavit. 8/10

Podfukáři (2013)

V podstatě bych Podfukáře nazval zábavným blockbusterem, který téměř nenudí a tudíž je na takové to domácí odpočinkové večerní žvýkání celkem ideální. Tím to ale asi zhruba končí a bavit se o nějaké hloubce nebo suprové filmařině moc nemá smysl, poněvadž pocitově snad 90 procent scén obsahuje všemožné digi úpravy, až z toho za chvilku začnou bolet oči. 6/10

Naui P.S. pateuneo (2012)

Typická moderní korejská romance, která chvílemi balancuje na hraně velkého kýče, ale která dokáže dojmout a upoutat. Nedosahuje kvalit těch nejlepších, ale má v sobě plno originálních nápadů a sympatické hlavní postavy, kterým prostě budete ať už dřív nebo později fandit. 7/10

Zmizení (2013)

Perfektní filmařina, Roger Deakins dokazuje, že se obejde i bez golden hour a skvělý Jackman a ještě skvělejší Gyllenhaal. Jenže když potom takhle celý film 2 a půl hodiny šlape, tak se vaše očekávání vyšplhají někam na úroveň samotného filmu. A pak přijde závěrečné rozuzlení a film skončí a vy si říkáte: Sakra, nemělo mě to dostat přeci jenom víc? 9/10

Kladivo na čarodějnice (1969)

Skvělý film, který pod rouškou historického dramatu nastavuje zrcadlo éře komunismu snad jako žádný jiný film Československé nové vlny. Komorně a minimalisticky natočené, o to víc však působivé a sugestivní. 9/10