Voyage sans retour (2012)

Je sice obdivuhodné, za jakých podmínek film vznikl, nicméně pokud budu hodnotit Cestu bez návratu objektivně, je to v mých očích film, který je ve všech ohledech nezajímavý, jak po technické, tak příběhové stránce. Navíc, jen co jsem uviděl poprvé Samyho Naceriho, otevírala se mi kudla v kapse. Alespoň že nejezdil taxíkem. 4/10

Křižník Potěmkin (1925)

Technicky nadmíru zručné a zajímavé, ale to mi bohužel k obdivu a ocenění úplně nestačí. Potěmkinův příběh je k dnešnímu dni spíše trochu úsměvný, alespoň pro mě ano ale zároveň celá jeho atmosféra na mě působila obrovsky depresivně, navíc tak depresivně, jak mi to ani u filmů není příjemné. Scéna na schodech tomu dodala korunu. 6/10

Poslední skotský král (2006)

S každou přibývající minutou silné a silnější. Je sice pravda, že oproti ostatním filmům, pojednávajících o afrických zločinech, je Poslední skotský král ten nejvíce hollywoodský, nicméně to tomu nijak nevadilo a naopak jsem se postupně víc a víc o McAvoye bál. Takové Argo z Afriky. 8/10

Řidič slečny Daisy (1989)

Opravdu hrozně moc milý a zároveň nenásilný film, který se v zásadních momentech dokáže vyhnout vyústěním, kterých by se nám dostalo v každém dalším podobném snímku. Tím si mě nejenom získal, ale také ukázal, že se vymyká. Jediné, na co si neodpustím postěžovat, je Zimmerův příšerný hudební doprovod, který zřejmě pod vlivem probíhajících 80tých let zapomněl, kdy že se samotný film odehrává a stvořil tak iritující a opravdu nehodící se syntezátorový soundtrack. 8/10

Božský (2008)

Paolo Sorrentino povznáší každý svůj film na umělecké dílo. 118 minut Božský režijní orgasmus. A co na tom, že politické filmy mě nikdy nijak extra nebraly. Tohle je nejpoetičtěji vystylizované politické drama ever. 9/10

Unaveni sluncem (1994)

Rozhodně ne špatný film. Svým tématem naopak silný a významný. Ovšem jako celek dosti zdlouhavý (především svojí expozicí) a tím pádem i bohužel chvílemi nudný. Víceméně klasický kvalitní film, jehož kvality jsou neoddiskutovatelné, ale který mě nikterak neuchvátil a zanechal ve mně spíše průměrný zážitek. 6/10

Hlad (2008)

Steve McQueen si získává mojí pozornost. Stejně jako Stud, i Hlad je skvěle natočený (precizní sterilní režie, minimum střihu) a skvěle zahraný. Hlad je vězeňský film z tak trochu jiné stránky (stejně jako je Stud originální ve svém žánru) a působí na diváka především skrze pocity a sugestivní scény, jež ukazují podmínky a zacházení s vězni. Silný film a další důkaz, že Steve McQueen v sobě skrývá velký potenciál a je rozhodně jednou z největších nadějí nastupující generace režisérů. 8/10

Sviňák (2013)

Slizké a zároveň i dojemné. To je vcelku kumšt. Kvality a kultu Trainspottingu asi Sviňák těžko dosáhne, i tak má ale co nabídnout. Velká skotská jízda bez zastávky, která možná trochu zpomaluje před koncem, ale zároveň pořád dosahuje na úroveň skvělých britských černohumorných akčních komediálních dramat, které se již pro Británii staly téměř typické. 7/10

Spartakus (1960)

Tak poslední sehnatelný Kubrick splněn. A opět jsem se bavil. Ač se zdá těch 3 a čtvrt hodiny úmorných, s pauzou to je jako nic. Navíc se opravdu ve filmu pořád něco děje a kupodivu i politické průpovídky římských politiků nenudí. A u některých záběrů si opět říkáte, jak on to ten Kubrick udělal? Sice to není taková dokonalá podívaná, jako třeba Pomeranč a Osvícení, ale z hlediska historických velkofilmů jde opravdu o veledílo. Díky Mistře, škoda, že už v rukávu nemáte schovaný žádný další kus. 7/10