Volejte Saulovi - Série 6 (2022) (série)

Druhý chod v servisu nejlepšího seriálového vesmíru, co jsem doposud viděl (Sheridanverse coming soon), byl právě dokonzumován a mně už teď, pár týdnů po dokončení posledního sousta, všechny ty chutě, co mi tým kolem mágů Gilligana & Goulda servíroval, pekelně chybí. Šestá série Saulovy odysey završuje jeden velkolepý příběh jednoho drsného drogového podsvětí provázaného s ještě poutavějším právnickým prostředím. Nevzpomenu si na epizodu, co by mi tady neposadila na zadek. Geniální počin! [viděno na Netflixu]

Vikingové: Valhalla - Série 1 (2022) (série)

Vzkazy o tom, že se na příběh velmi populárních Vikingů od History Channel bude navazovat, jsem slýchal už velmi dlouho a žil v domnění, že se vrátí i strůjce celého původního seriálu či neméně zajímavých, byť již dost postarších Tudorovců. Michael Hirst nakonec není u přítomnosti nových Vikingů vůbec, ovšem až na pár výhrad se nemohu řadit mezi ty, co by nebyli s výsledkem spokojeni. Jen těch 8 dílů je zrovna na tenhle typ seriálu žalostně málo. [viděno na Netflixu]

Elita - Série 6 (2022) (série)

Je velká škoda, kam se Elita musela v průběhu svého působení propadnout, její počátky jsem miloval, abych nástavec od 4. série skoro nenáviděl. Ale až doposud. Pátá řada mě skoro bolela dokoukat, nerad ale nechávam věci otevřené a dojel jsem s velkým sebezapřením. Oznámení nynější šesté sezóny v tak krátkém rozestupu mi už chtělo pít krev, když jsem ale zkusil a vydržel, nejde vůbec o takový průser, jak bylo prezentováno hlavně skrze naprosto přepálený trailer. Ano, stále jsme ve vodách průměru, stále se spousta postav chová naprosto idiotsky, ale svým způsobem jsem se dokázal na tuhle skvadru adaptovat a s konečně slušným cliffhangerm tu budu i u té (bohužel?) oznámené sedmé sezóny. [viděno na Netflixu]

Bílý lotos - Série 1 (2021) (série)

Výborná černohumorná podívaná s trefným poloznámým obsazením a perfektním zasazením do rádoby idylické Havaje. Tou by se normální člověk kochal a nenechal se ničím rozhodit, to by ovšem každý ze zdejších zúčastněných nesměl mít nějakého kostlivce ve skříni. Finále nechalo pár dějových linií nedovysvětlených, k těm klíčovým se ale jakžtakž probojovalo, jsem tedy spokojen. A rád mrknu na další řadu. [viděno na HBO GO]

Blok 99 (2017)

Vince Vaughna si asi leckdo zaškatulkuje spíše jako komediálního herce, já ho ale vždycky budu mít radši pro role neústupných drsňáků a zrovna v Bloku 99 dostal možnost se vyloženě vyřádit. Zahler mě dostal už Bone Tomahawkem a jeho silně surovou scénou, tady si s brutalitou rovněž nebere servítky a přesně takový nekompromisní styl já kvituju. Dlouho jsem neviděl nic vězeňského a třeba uznat, že mi tohle prostředí chybělo. [viděno na Netflixu 27.11.2022]

Čas probuzení (1990)

Místy velmi silné drama z prostředí těch, kteří potřebují tu největší pomoc a jakmile ji dostanou, rozhodně stále není vyhráno. Robin Williams ve světle své asi nejprocítěnější role a Robert de Niro v poloze, kdy opět dokazuje, že kouzlo filmových devadesátek padalo z velké části na jeho bedra. Emoční dopad nikoli stoprocentní, ale rozhodně jeden z top filmů, co momentálně najdete na červené streamovací službě. [viděno na Netflixu 25.11.2022]

Mys hrůzy (1991)

Snímků o pomstě je napříč historií přímo gigantické množství a většina z nich mi nikdy příliš neuhranula. Scorseseho masterpiece ze začátku devadesátek na první pohled sice působí, že msta bude jeho zásadním pilířem, je tu ovšem tak precizně opodstatněná, brilantně zahraná a zahalená do tak nepříjemného napětí, že vás pohltí na celé dvě hodiny. De Nirův démonický Max Cady je jedním z nejhustějších záporáků, které jsem v poslední době viděl, nezaostává za ním ale žádná z postav. [viděno na Prime Video 21.11.2022]

Zpráva (2019)

Není den, kdy bych alespoň nějakým způsobem nezavadil o tématiku terorismu, která mě v nemalé míře zajímá. Proto velmi rád sahám po jakémkoli kousku, co ji obsahuje, byť ne pokaždé mě dokáže vtáhnout tak, jak bych si představoval. Takovým typickým příkladem je právě Zpráva, film, co nabízí vždy bezchybného Adama Drivera, ale také až přehršel vyjednávacích diplomatických aktů, které obyčejný smrtelník není schopnen všechny pobrat. [viděno na Prime Video 18.11.2022]

Volejte Saulovi (2015) (seriál)

Absolutní špička tvůrčí a scénáristické rafinovanosti dua Gilligan & Gould se zdála být po fenomenálním Breaking Bad neukojena, a tak se pánové vrhli odvyprávět příběh jedné z vedlejších postav výše zmíněného a vystavět na tom důležitý dodatek k nejlepšímu seriálovému výtvoru všech dob! Zpočátku se v Better Call Saul více právničí a kecá, aby se to rozjelo do kulervoucích vod přesně tak, jak jsme byli zvyklí za časů Heisenbergova impéria. A díky tomu se dočkáte epizod, které vás rozemelou obdobně, jako kdysi Face/Off, Ozymandias či Felina. Jak napsala v srpnu i česká média - “Právě skončila jedna velká éra televize”. Bylo mi ctí!

Těžká váha (2005)

Dva filmy za den, dvakrát Ron Howard. A bez jediného politování. Cinderella Man je sice snímkem primárně o boxu, o jednom z bojových sportů, na které jsem remcal už u nedávno hodnoceného Wrestlera, tady jsem ovšem u finálního zápasu skoro až nedutal a extrémně se vžil mezi všechny, co tehdy souboj bedlivě sledovali a nepřestávali věřit. To všecko na pozadí nelehkého období amerických dějin, které je tu skrze lidskost vynikajícího Russela Crowea emotivně prokresleno. [viděno na Disney+ 12.11.2022]