Před soumrakem (2004)

Linklater se po letech rozhodl navázat na svou úspěšnou romanťárnu a vytasil na nás doznění románku, jehož konec asi lecjaká citlivá duše tehdy obrečela. S časovým odstupem rejža svědomitě do pokračování promítl i to, jak po oněch 9 letech postavy vnímají svět úplně jinak, ačkoli kouzlo silného pouta nevymizelo. Už to na mě v tak krátké metráži nedýchlo stejně emotivně jako jednička, možná hlavně tím, že jsem ve věku, v němž byli právě v Before Sunrise. [viděno na HBO Max 10.12.2022]

Před úsvitem (1995)

Žádnému fanouškovi konverzaček by neměla uniknout tahle neprávem trochu polozapomenutá romance, jejíž příběh by chtěl zažít snad každý z nás. Možná se v ní semele mnoho věcí, co se jen tak nikomu v reálu nepoštěstí, té milé mladé dvojici ale prostě chcete fandit. Na Jessieho místě bych se totiž zakoukal taky okamžitě a nechtěl, aby ta noc nikdy skončila. [viděno na HBO Max 10.12.2022]

Nejhorší člověk na světě (2021)

Svým způsobem mám jisté pochopení pro lidi, co jsou přelétaví v myšlenkách a životních prioritách, ale těžko jim to tolerovat v případě, kdy tím ubližují svému okolí a přesně z tohoto důvodu ve mně rychle opadly jakékoli sympatie/empatie vůči hlavní hrdince. Samotná romantická linka už poté nepřináší nic, co bychom tu neměli v obdobných filmech nesčetněkrát. [viděno na HBO Max 9.12.2022]

Šílená noc (2022)

Norský šílenec Wirkola se rozhodl přinést řádné osvěžení do nabobtnalého soudku vánočních filmů a Šílenou nocí se pokouší potěšit každého, kdo je přesycen přeceňovanými kousky jako Sám doma či Grinch. A už jen proto, že já rozhodně patřím do menšiny, na kterou duch svátků dýchne spíš skrze takhle netradiční filmy, jsem si tuhle jízdu fakt užil. Explicita a správný černý humor si tu s ničím nezadají a až na potřebné berličky, co Violent Night shazují punc perfektnosti, jde o jednu z největších zábav roku. [ČSFD projekce Cinestar Plzeň 7.12.2022]

Deník malého poseroutky: Rodrick je king (2022)

Poseroutku miluju už od dětství a pořád ho čtu, ačkoli jsem dávno mimo cílovku, i právě proto si stavím snahu převést tuhle superpopulární knižní sérii do filmové podoby jako takové obrovské guilty pleasure. A ačkoli vidím, že čísla u tohodle filmu budou přímo tragicky alarmující, mě tahle jednohubka, jejíž příběh znám z knížky fakt důvěrně, vůbec špatná nepřišla. Leckomu se možná nebude pozdávat netradiční animace, ona by ale asi nešla udělat o moc lépe, aby stále dokázala co nejvěrněji zobrazit Kinneyho geniální rukopis. [viděno na Disney+ 3.12.2022]

Barbar (2022)

Horůrek, co si vydobyl slušné renomé skrze fenomén AirBnB, který většina z nás už pravděpodobně užila, jen snad bez životu nebezpečného zážitku. To taky bylo jediným lákadlem, jako většina ostatních jsem si dopředu nic nezjišťoval a až na pár neomluvitelných klišé jsem fakt spoko. Georgina Campbell mě dostala svým úsměvem, Bill Skaragård mystifikací, jakou zde má vlastně roli a samotný film tím, jak explicitní se nebál být. To já totiž po všech těch hororech, co vůbec nejdou na dřeň, cením nejvíc. [viděno na Disney+ 30.11.2022]

Kluci z Prahy (2020) (pořad)

Když jsem před 3 roky jako student v Praze narazil příhodně na kluky z Honest Guide, zamiloval jsem si jejich tvorbu natolik, že jsem sjel celou jejich dostupnou historii. Bylo mi ale celkem líto, že skrze platformu YouTube nemůžu zpřístupnit takhle zajímavý obsah těm, co anglicky neumí. To všecko revolučně změnil tah zaměřit se i na české publikum, a tak je tenhle pořad každonedělením chlebem naší rodiny už nějaký ten měsíc. A nikdy se nestalo, že bychom se nudili.

Gebrian: Překvapivé stavby (2018) (pořad)

Česká videotvorba nutně potřebuje i tu seriózní, dospělou stránku, která na věc půjde zároveň stále tak poutavě, že dokáže zabavit a konkurovat šílenostem, kterých je nejen YouTube plný především. Díky bohu za to, že jsem narazil na tenhle pořad, který mě nejen zaujme a vyplní pár minut volného času, často ale i správně poučí.

Gebrian: PLUS/MINUS (2018) (pořad)

Na Adama Gebriana jsem narazil velkou náhodou, vzhledem k tomu, že mám ale dost rád Prahu a zejména její čarokrásnou architekturu, není mi lhostejné, jak k ní samotná Praha přistupuje a svým způsobem mi dost baví sledovat, jak Adam kritizuje (i chválí) vzhled nejen pražského centra.

Zootropolis+ (2022) (seriál)

Stejně tak jako Marvel mrví své univerzum skrze expanzi na seriálový trh, nenechá si říct ani samotné Disney se svým neoficiálním vesmírem animáků a hodlá dojit naprosto precizní filmové značky skrze extrémně odfláklé seriálové nástavce. Filmový Zootropolis je jedním z nejsvěžejších animovaných snímků minulé dekády, její letošní pseudopotomek dělá ovšem svému předchůdci ve většině času velkou ostudu a velmi snaživě to zachraňuje jen poslední epka s populárním lenochodem Bleskem. [viděno na Disney+]