Dařbuján a Pandrhola (1959)

Rok se s rokem sešel, povinnost dohnat zase nějakou z těch pohádkových klasik už je tu zas, byť jsem si bláhově myslel, jak začnu už začátkem prosince a ne až na Štědrý den. Času je málo, pohádek stále dost, Dařbuján je jednou z těch ikonických, z něhož jsem jako malý viděl vždy pouhé útržky a nejen Hrušínského vzhled mi naháněl hrůzu. Teď už jsem ho dokázal přetrpět, bohužel mě ale jako celek tenhle příběh tolik neodpálil.

Jak se Franta naučil bát (1959)

Kdyby jsme tuto pohádku neměli natočenou na kazetě a sestra si ji stále dokola nepouštěla, asi bych v životě o nic světoborného nepřišel. Alespoň že to je tak krátké.

Někdo to rád horké (1959)

Jako člověk, co fakt kouká radši na jiné žánry než komedie, jsem právě dohnal jeden z jeho nejlegendárnějších zástupců a naprosto prozřel, proč se kolem něj už přes 60 let motá takový status. Po všech těch průměrných komediích se zápletkou záměny identit je tohle nejen průkopník, ale rovnou král tématiky a i s pominutím naprostého kouzla Marilyn Monroe si tahle fakt vtipná jízda zaslouží zdejší velmi vysoká čísla. Má to dvě hoďky a nenajde se tu jediná zbytečnost. To považuju za ohromnou vzácnost. [viděno na Prime Video 22.12.2023]

Princezna se zlatou hvězdou (1959)

Princezna se zlatou hvězdou je zajisté další pohádkovou klasikou, která spolu s dalšími klenoty utváří samotný trezor naší staré perfektní kinematografie, přesto zrovna já nemůžu tentokrát hodnotit jinak. Představitelka princezny byla krásná, zdejší princ sympatický, samotná pointa celé pohádky se mi ale v té až příliš útlé stopáži zdá celkem odbytá. Stále se ale radši někdy znovu podívám na tento výtvor než třeba na Honzu málem králem, kterého jsem před 3 lety hodnotil stejně.

Šípková Růženka (1959)

Abych neustále neslýchal z vícero stran, že se ve vánočním čase nevěnuju pohádkám, šáhnul jsem do šuplíku s těmi, na nichž jsem vyrůstal a vytáhl jednu z mála, co mi dodneška stále unikala. A možná hlavně proto, že jsem zpracování jedné z nejslavnějších pohádek viděl už nesčetněkrát jinde, nejde vnímat jedno z prvních zpracování jako kdo ví jaký zázrak. Zvlášť i kvůli tomu, že pohádka většinu času působí jako udělaná přes šablonu o 22 let starší Sněhurky. Zloba je tu vykreslená skvěle, jinak tahle Růženka osloví nejspíš opravdu jen ty nejmenší. [viděno na Disney+ 26.12.2022]

Dvanáct rozhněvaných mužů (1957)

Tak prachobyčejné, až se stalo kultem. Tím je zcela nenáročné, avšak intenzivní soudně laděné drama Dvanáct rozhněvaných mužů, kde postava s tváří charismatického Henryho Fondy dokázala během několika desítek minut drsného napětí mezi všemi zúčastněnými přesvědčit své okolí o správnosti osobního názoru. A to jsem na celém snímku obdivoval asi nejvíce. Ani ne tolik jeho filmařské zpracování, jako hraní si s lidským umem řečnictví, přesvědčení, polemizování a vyvozování důsledků.

Stvoření světa (1957)

Někdější, prostě vypadající i vyhlížející, animovaný film mě jako menšího moc nezaujal, s odstupem času mi vzpomínky na dávné zhlédnutí začaly jedině utvrzovat, jak geniální toto dílko na svou dobu je a že si také musím velmi cenit faktu, že je z našich končin. Něco tak vymazleného a zároveň existencionálně mocného by dnes již nikdo nenatočil.

Hrátky s čertem (1956)

Ty vážné pohádky mě už poměrně omrzely, ovšem ty komediální, kde se vyskytuje humor na úrovni, jsou dle mého nepostradatelné. Zrovna Hrátek s čertem jsem se bál doslova jako čert kříže, že mě nebudou bavit a budou ve stylu Mrazíka hodně uječené. Opak je naštěstí pravdou, obě ženské postavy mě bavily celou dobu a příběh nestačil zaběhnout do žádných nudných koutů.

Lady a Tramp (1955)

Předsevzetí věnovat se během adventu pohádkám snad letos dodržím ve větším měřítku než loni a začal jsem zrovna jedním z těch nejhezčích zástupců. Ta příjemná animace, která ani po více jak půlstoletí nestárne, mi připomněla obrovskou nostalgii z dob, kdy jsem se nechal unášet obdobně čarokrásnými Disneyovkami, jako je 101 dalmatinů nebo Lví král.

Obušku, z pytle ven! (1955)

Obušku, z pytle ven! je sice kraťoučkou podívanou, v níž se toho příliš nestihne stát, její milost a skvělé triky na tak starou záležitost jí u mě leccos odpouští. Rozhodně nepotřebuju nikdy vidět znovu (byť to nedělám ani u oblíbených pohádek), ale jsem rád, že zrovna tímhle příběhem se můžeme v našem šuplíku kinematografie pyšnit.