The Woodsman (2004)

Filmů, které zpracovávají téma pedofilie, není mnoho, což se není čemu divit, protože by si pravděpodobně těžce hledaly diváckou základnu. Je těžké se ztotožnit s někým, kdo strávil 12 let ve vězení za obtěžování malých děvčátek a nyní se snaží začlenit do normálního života. Na snímku se mi líbilo, že se divákovi nesnaží nic vnucovat, nechá jej téměř dokumentaristicky sledovat děj a tvořit si něj vlastní názor. Pedofilie není chřipka, kterou od někoho chytnete, a pokud se budete léčit, tak se uzdravíte. Takto to bohužel nefunguje a Kevin Bacon si to ve své roli zcela uvědomuje - je těžké opět nepodlehnout, když váš vnitřní chtíč je tak silný, musíte se neustále překonávat, protože cesta jinak nevede nikam jinam než pekla. Osobně bych vyzdvihla výkon K. Bacona, kterému jsem věřila každé gesto, slovo, pohyb - pro mě byl v tomto případě velice příjemným překvapením. Dle mého názoru nejsilnější scéna filmu byla nepochybně ta, kde Kevin sedí s holčičkou v parku a ve chvíli, kdy balancuje nad propastí recidivy, se dozví, že i ona je od svého otce zneužívána. Scéna je to možná účelová, prvoplánová, ale dle mého názoru má zde své zákonité místo. Na druhou stranu mně ve snímku vadila velká koncentrace zneužívaných lidí (jeho sestra, přítelkyně a další) a další pedofil (který shodou náhod nabízí sladkosti téměř před jeho bytem), které ubíraly na realističnosti. Podle mne je někdy méně více. V tomto případě je pro mě těžké snímek ohodnotit, váhám mezi 3 až 4 hvězdy, nechám si to ještě projít hlavou. Každopádně je nepochybné, že Woodsman zpracovává zajímavé téma a já bych jej doporučila ke zhlédnutí.

Suma sumárum aneb Kde jsou mé peníze (2011) (pořad)

Osobně bych tento typ pořadů nařizovala některým lidem povinně sledovat. Obecně nízká finanční gramotnost české populace vede k velkým problémům, do nichž se někteří z nás dostávají především z důvodu toho, že si nedokáží pořádně přečíst předkládané smlouvy nebo některým termínůn jednoduše vůbec nerozumí. Lidé velice často ve vidině rychle získaných peněz (i když se jedná třeba například o spotřebitelský úvěr) si ani nezjistí, jak vysoké úroky a náklady s sebou podepsaná smlouva nese, a když se dostanou do existenčních problémů, nejsou splátky schopni splácet a velice často to řeší např. dalším úvěrem, což je akorát tak dobrá cesta do pekla. U tohoto pořadu oceňuji především to, že se v každém díle věnují jinému tématu a zároveň jej doplňují i konkrétními problémy jednotlivých lidí, tudíž se nejedná jen o suché překládání faktů. U pořadu mi občas chybí větší dynamika a občas i hlubší vysvětlení jednotlivých informací, přese všechno lze tento pořad jedině doporučit, podle mne pro každého může být svým způsobem přínosem...

O kapitalismu s láskou (2009)

Levicově zaměřený snímek, jemuž chybí nadhled v mnoha ohledech. Michael Moore v dokumentu zpracovává velice zajímavá témata, která, dle mého názoru, nemají velké (ale mizivé) spojení a návaznost na kapitalismus, o němž právě dokument je. Témata (problémy mladých a jejich zavírání do pasťáku, který je v mnohém velký business, pojišťování pracovníků proti možnostem jejich úmrtí, na nichž velké společnosti značně vydělávají či problémy se stále klesajícími platy pilotů a osob spojených s leteckým průmyslem a další), která jsou v mnoha ohledech kontroverzní, by si zasloužila více prostoru, ale pravděpodobně v jiném dokumentu. Nelze Mooreovi upřít, že je mistrem ve stupňování a vyhrocování scén, které předvedl například u proslovů v americkém Kongresu, jež skvěle doplňuje zvolená hudba. Osobně mě příliš nepřesvědčil svými teatrálními gesty, která často předváděl, občas sice byla vtipná, ale v konečném kontrastu spíše zbytečná a trapná.

Pasti, pasti, pastičky (1998)

Tento film mně opravdu přišel zvláštní, ať už to bylo kontrasty, kdy se střídaly doby humoru a vtipu s chvilkami znechucení a strachu, nebo zvláštním hereckým obsazením, které se mi zdálo docela trefně vybrané. Po zhlédnutí tohoto snímku jsem ani nevěděla, zda se mi líbil či ne, panovaly ve mně vcelku dost rozporuplné pocity a dojmy. Jinak se zde určitě objevily zajímavé a originální momenty, který film svým způsobem vyzdvihovaly, ale také okamžiky, které ho spíše potápějí.

Vesnice (2004)

Tento film mě zas až tak nezklamal, sice jsem od něj očekávala daleko více. Podle mě se nesmí brát takový zřetel na děj a závěrečné "vyvrcholení", protože vlastně skoro ani žádné není, pozorný divák už téměř od začátku musel tušit či vědět, jak to ve skutečnosti dopadne. Night Shyamalan nás tentokrát nikterak zvlášť nepřekvapuje svým závěrečným zakončením, ale zase v některých chvílích mi Vesnice připadala jako nahlédnutí do nějaké uzavřené skupiny či lépe sekty. Nicméně, když film nebudete brát až tak vážně a budete se kochat filmovými záběry a hrami s barvami a nebudete se až tak zaobírat dějem stejně jako já, pak si myslím, že se vám tento film bude vcelku líbit.

Pošli to dál (2000)

Režisér se podle mě pustil do vcelku zajímavé adaptace, která nakonec až tak slavně nedopadla. Za velké plusy jde určitě považovat především zajímavý děj - i když v některých chvílích mi přišel trošku naivní, a především vynikající herecké obsazení, kde nechybí můj oblíbenec Kevin Spacey s Helen Hunt a Haley J. Osment. Už toto všechno předpokládá, že nepůjde o žádný až tak velký propadák a tvůrci mohou opravdu na čem stavět. Snímek měl podle mě zpočátku velice dobrý spád, ale všechno se zkazilo u konce, kdy se tvůrci snažili o co nejpřekvapivější závěr a ten se nakonec zvrtl do laciného amerického dramatu.

Miss Potter (2006)

Na tento film jsem se velice těšila, na internetu jsem četla chválihodné recenze, ale musím říci, že mě tento film příliš neuchvátil. Chvilkami jsem si připadala, jako když právě sleduju nějaký z těch německých romantických filmů, ve kterých jsou nejlepší snad jen záběry krajinek, ale i těch zde bylo na můj vkus až přespříliš. Musim přiznat, že mi snímek nestrhl ani svou atmosférou, ani dějem, ale přesto jsem se u něj občas pobavila a za plus tomuto filmu přidávám, že mi dal alespoň možnost poznat, kdo že to vlastně byla ona Beatrix Potterová a co znamenala pro dětskou literaturu....

Muž bez tváře (1993)

Když jsem tento film před několika lety viděla poprvé, zcela mě ohromil. Byl to pro mě nezapomenutelný zážitek, který mě uchvátil ať už svým tématem či smutným koncem. Ale roky plynou a lidé se mění. Po dalším zhlédnutí Muže bez tváře jsem byla dost překvapená, protože tento film nebyl zas tak perfektní, jak jsem si kdysi myslela, je především založen na emocích, které v divácích vyvolávají především pohledy na znetvořeného muže, jeho psychické stavy či vcelku dojemný vztah mezi ním a mladším chlapcem.

Bez dcerky neodejdu (1991)

Strhující příběh o tom, že né všude ve světě mají ženy stejná práva jako muži. Tento film se mi zdál jako zajímavé nahlédnutí do života lidí v arabském světě, kde se dějí věci a zvyky, o kterých my nemáme možnost obvykle tolik vědět. Za vyzdvihnutí stojí určitě výkon Sally Field. Snímek je podle mě velmi dobrá knžiní adaptace, která si zachovává svou původní syrovost.

Lepší pozdě nežli později (2003)

Velmi příjemná komedie, která staví především na svém vynikajícím hereckém obsazení (J. Nicholson, D. Keaton), kteří si své role, jak se patří, velice užívají. Obvykle od filmů podobného ražení příliš nečekám, většinou jde o filmy, které vás občas rozesmějí, ale velice rychle upadnou v zapomění, přesto toto filmové dílo bylo pro mě velikým překvapením, které sice nemá žádný originální děj, přesto je to podle mě jedna z nejlepších romantických komedií, kterou jsem v tomto žánru poslední dobou zhlédla...