• Krátkometrážní

Vetřelec: Covenant (2017)

Povinné pokračování Prometheusu, které je minimálně o třídu víš. Nečekal jsem, že to na sebe bude nějak moc navazovat, ale jakmile posádka přistála na planetě a objevili loď Shawové a Davida, začalo vysvětlování toho, co se vlastně dělo po poslední scéně v Prometheusu a nutno říct, že mi to zodpovědělo všechno, co jsem potřeboval. Vůbec mi nevadilo, že lidé na palubě byli v párech, hlavní je, že posádka byla dost početná, což zajistilo hodně mrtvých. S ,,vedlejšími postavami" nás tvůrci bohužel skoro neseznámí, takže si nemůžete k některým vůbec vytvořit vztah a fandit jim. Největší zlepšení jsem zaznamenal v akci, brutalitě a hlavně je to HOROR. Na rozdíl od Prometheusu se tu na nic nečeká a po necelé půl hodince jsme svědky prvního vetřelce, který se s tím rozhodně nemazlí a mrtvých začne přibývat. Chování postav bylo sice horší, ale ne tak hrozné, aby se na to nedalo dívat. Postupné zvraty v podání Davida mi pořádně otevřeli hubu, třeba vysvětlení se zánikem původních obyvatel, co se stalo se Shawovou a hlavně samotný původ vetřelce.. Michael Fassbender si v podstatě celý film urval pro sebe a všechno ostatní nechal daleko za sebou, ačkoliv Albín a Baby vetřelec udělali své. Zvrat v samotném závěru nechal otevřená dvířka pro dokončení trilogie novodobé Alien série.

Prometheus (2012)

Obecně není pochyb o tom, že čím méně víte o filmu než ho shlédnete, tím máte lepší prožitek, protože si od toho nemáte co slibovat. No když máte rádi nějakou sérii a netušíte o dalším jejím díle, jako jsem já netušil o tom, že tohle má něco společného s ,,Vetřelcem", může Vás to pouze překvapit. Neustále jsem se Prometheusu vyhýbal, protože celkově nemám rád sci-fi, a podíval jsem se na něj až den před projekcí ,,Alien: Covenant", kdy jsem teprve zjistil spojitost. Absolutně toho nemůžu litovat, protože nemít v živé paměti děj Prometheusu, nebo ho vůbec nevidět, netušil bych o čem ,,nový Alien" je. Mnoho uživatelů, kteří šli s hodnocením pod průměr, očividně nepochopilo, že Prometheus se odehrává dávno před prvním ,,Alienem z roku 79", takže to logicky není o Vetřelci a tvůrci vymysleli výborný scénář o pátrání po původu lidské rasy na nových planetách, kde však mají svůj zrod i vetřelci. Z větší části to bylo hlavně bravůrně natočené sci-fi, ale hororových prvků se také dočkáme. Atmosféra, prostředí planety, všelijaké vymazlené detaily, herecké obsazení, akce, napětí, to všechno je na prvotřídní úrovni. Zůstalo sice dost nezodpovězených otázek, ale na ty Ridley odpovídá v pokračování, takže já nemám téměř co vytknout a nechápu proč se na tohle valilo tolik kritiky?!

Land of Smiles (2017)

Nemám moc ponětí, co jsem právě viděl. Nápad nebyl sice vůbec špatný, ale provedení zůstalo kdesi za očekáváním. V podstatě vůbec žádné vysvětlení úvodu a hned se ocitáme v Thajsku. Natočeno je to Found Footage formou, která zachycuje tři kamarády na záchranné misi, která vypadala spíše jako dovolená. Občas tam problikly záběry klauna s unesenou ženou, ale doteď nechápu k čemu tam vlastně byly, protože nijak nezapadaly do děje. Ono to celé působilo bezvýznamně, jednotlivé scény na sebe absolutně nenavazovaly, a nejde tak přesně určit co nám tím chtěl autor říci. Natočené to je na poměry FF moc pěkně, ale herci za nic nestáli. Nemá to vůbec nic společného s hororem, není tu jediná gore scéna nebo něco, co by vystrašilo. Jako hodně špatný thriller by to ale obstálo..

Temné patro (2008)

Vždy se snažím na horor soustředit, aby mi neuniklo nic důležitého a dokázal jsem na něm najít něco pozitivního. Bohužel Dark Floors je jeden z těch případů, kde jsem z nudy ztratil koncentraci a dělal jsem všechny další aktivity, jen né sledování filmu. Byl to pro mě naprostý propadák, který mi nedával absolutně smysl a řekl jsem si, že k tomuhle už se vracet nebudu. Jenže když jsem se náhodou dozvěděl, že ony ,,příšerky, které tu jakože straší", jsou má oblíbená kapela Lordi, názor jsem přehodnotil a dal tomu druhou šanci. - Po druhé projekci jdu s hodnocením výš, ale nějaký trhák to stejně není. Potvrdilo se mi, že pokud se nebudete celou dobu soustředit na děj, ztratíte se a už to nechytíte. Ono je tu i tak mnoho scén, které ani teď nechápu, především konec, který dal nové otázky a žádné nevysvětlil. Celou dobu nevíte, jestli jde o sen nebo realitu, což není úplně pro každého. Co se musí vyzdvihnout, je atmosféra po ,,osvobození z výtahu" a zničené prostory nemocnice, ty vypadají prvotřídně. Monstra nemají téměř žádný prostor, a když už se objeví, nedokážou vystrašit. Herci zrovna neoslovili, ale úplná dřeva to nejsou. Autistická dívka samozřejmě celou dobu štve svým chováním, jenže bez ní by tenhle horor nedával už vůbec smysl.

I Know Where Lizzie Is (2016) (TV film)

Když je 15letá Lizzie (Madison Iseman) unesena, její rozvedení rodiče Judith (Tracey Gold) a Martin (Richard Ruccolo) jsou nuceni zapomenout na všechny staré křivdy a spojit své síly s místní policií. Po několika denním bezúspěšném pátrání, kdy je policie bezradná a rodiče zhroucení, přináší novou naději do vyšetřování jistá Tracey Spencer (Nadia Bjorlin), která o sobě tvrdí, že je médium a že ví, kde Lizzie je. Brzy se však ukáže, že Tracey má své vlastní plány a mezi nimi rozhodně není pomoc s hledáním unesené dívky. - Typické průměrné krimi po všech ohledech. Na herce se dalo koukat, jsou to v celku známé tváře co se TV filmů týče. Příběh nepatří k nejhorším, ale že by nám to předvedlo něco nového se říct nedá. Každopádně to stačí na jedno příjemné shlédnutí.

The Hillside Strangler (2004)

U podobných filmů/dokumentů, které jsou podle skutečných vrahů, si vždy po shlédnutí zjistím aspoň něco málo o ,,předloze". No a tady musím říct, že jsou docela dost přesně zachyceny životy, a hlavně činy škrtičů z Hillside. Začíná se nezdařilým pokusem Bianchiho dostat se k policii, ten se poté přesouvá do LA za bratrancem Buonem, kde společně rozjíždějí business v podobě ,,pasáctví", který jim však překazí místní gang, kterému se nelíbila konkurence. Tím se v Kennenthovi a Angelovi probudí jejich temná stránka, která má na svědomí několik vražd žen a dívek. A na závěr nechybí ani pokus Veronicy Comptonové o ,,osvobození" Bianchiho. Tvůrci se tedy snažili o detailní zobrazení jejich životů, ale bohužel na úkor všeho ostatního. Na mučení totiž nedojde vůbec a ke znásilněním a vraždám v podstatě také ne. Vždy vidíme jen únos, pár záběrů, střih a kdesi pohozené mrtvé tělo. Hlavní postavy jsou ztvárněné více než přesvědčivě a ve výsledku se tak jedná o velice zdařilý thriller.

Slasher.com (2017)

Hned úvodní minuty dávají najevo, čeho budeme svědky po dobu hodiny a půl. Naprosto amatérská krávovina debutujících tvůrců, kteří neměly prostředky, tím pádem ani herce. Rozhodně je nutné říct, že se to sakra spletlo názvem, protože se slasherem to nemá nic společného, snaží se to tvářit jako hixploitation, ale bez nejmenší dávky gore. Za to nechutné je to dost, protože koukat na starší nadrženou paní, která strká svoje použité kalhotky někomu do úst, mi skutečně rajcovní nepřijde, nemluvě o té její lžíci, která mi drásala nervy. A závěrečné vyústění/zvrat? Podobnost s letošním ,,Get Out" čistě náhodná?

Break (2009)

Na tohle mě nalákal hlavně pěkný poster a vědomí, že je země původu Německo, což by mělo samo o sobě zaručit kvalitu co se gore týče, no a v podstatě jsem dostal to, co jsem si přál. Typický lesní hixploitation se vším všudy. Čtyři kamarádky vyrazí stanovat do lesů s vidinou zábavy, ale bavit se budou pouze dva vyšinutí vrazi na které narazí. Ti jsou ,,retardovaní" tak, jak se od podobných psychopatů očekává. Slečny bohužel nejsou žádné krasavice, ale je pozitivní, že ta nejprotivnější umře první. O ději a logice se nedá hovořit, opět je nedodržené zásadní pravidlo hororu "vždy se ujisti, že je nepřítel skutečně mrtvý", tady se nejen neujistí, ale ještě mu nechají dárek v podobě zbraně. Chtělo by to rychlejší rozběh, protože první polovina spíše nudila, jelikož je to jen chození po lese, ale aspoň příroda je pěkná. Krve a brutality se tvůrci, jak jsem očekával, nebáli, ale chtělo to více detailních záběrů na vraždy. Chvilkami se nedal přehlédnout amatérský (televizní) look, ale i tak se na to dalo dobře dívat.

Neporazitelný: Návrat krále (2016)

Tak tohle jo, dostal jsem se k tomu náhodou, když jsem projížděl novinky 2017 a netušil jsem, že je to již čtvrtý díl těhle ,,vězeňských fightů". Tím pádem jsem na to koukal jako samostatný film a nemůžu porovnávat. Každopádně má tohle všechno, co se od takového akčňáku očekává. Scott Adkins jako hlavní bojovník na výbornou, jeho vražedný výraz tváře mluví za vše. Výborná kamera, která do detailu ukazuje každý úder a občasné ,,slow-motiony" tomu dodaly grády. Ozvučené to je také parádně, třeba křupání kostí, svalů a šlach. Příběh je vcelku dobrý, kdy chce Yuri pomoci z problémů ženě, které zabil v ringu manžela. Ovšem zpracování bylo přitažené za vlasy, protože jeden chlap asi nedokáže zlikvidovat celou mafii. Celé to vyšperkoval Martyn "The Nightmare" Ford. Povinnost pro každého fanouška dobrých akčních filmů. PS: Co musím vyzdvihnout je perfektní výslovnost angličtiny s ruským přízvukem, protože se tomu dalo opravdu rozumět.

Don't Fuck in the Woods (2016)

Je to amatérská blbinka určená výhradně pro pobavení, což dokazuje hlavně velké množství vtipných ,,hlášek". Vzhledem k názvu musí být každému jasné o co půjde a jaké části těla se budou odhalovat. Má to ,,look" klasických osmdesátkových slasherů, čemuž nasvědčuje hned první scéna a úvodní titulky. O (ne)hereckém obsazení není třeba diskutovat, vypadali jako náhodně sebraní lidé někde v bordelu. Gore je ukrutně amatérské, jde vidět jak je vše umělé a o tom, že střeva jsou hadry namočené v červené barvě nemá cenu diskutovat. Jediné co je alespoň na úrovni, je maska monstra, které zbystří ve chvíli, kdy si na druhé straně lesa někdo stáhne kalhoty. No když to nemá téměř co nabídnout z hororové stránky, chtělo by to tedy alespoň pěkné ,,sexuální hrátky", jenže POZOR. Tady se nejedná o mladé teenagery na které by se dalo dívat, ale o odpudivé jedince, kteří bohužel moc krásy nepobrali. ,,Zábava" pouze pro okrajového diváka.